Szczegóły aktualności:

Młodzi innowatorzy polecą do Australii

Marzena Toczek | Młodzi On-Life | 11-09-2017

25 tys. zł przyznał zarząd województwa grupie Phoenix Rescue Team, która bierze udział w międzynarodowym konkursie UAV Challange Airborne Delivery 2017. Ich zadaniem jest stworzenie zaawansowanego systemu zrzutu środków medycznych, który może być wykorzystany przez profesjonalne ośrodki pomocy doraźnej. - Będziecie naszymi ambasadorami w Australii. Mam nadzieję, że dzięki wam region lubuski stanie się prawdziwie innowacyjny – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Phoenix Rescue Team, czyli Szymon Butkiewicz, Aleksandra Dudziak, Miłosz Jezierski i Hubert Nowak oraz ich opiekun nauczyciel fizyki - Waldemar Grabowski – uczniowie II LO w Zielonej Górze to jedyni reprezentanci Europy w prestiżowym, międzynarodowym konkursie UAV Challange Airborne Delivery 2017. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich na całym świecie. Jego finał odbywa się co roku w Australii. Wymaga od uczestników stworzenia wysoce zaawansowanego systemu zrzutu środków medycznych, który może zostać wykorzystany przez profesjonalne ośrodki m pomocy doraźnej – mn.in. zespoły ratunkowe, czy ratowników pierwszej pomocy.

W tegorocznej edycji konkursu wystartowało 27 drużyn, w tym m.in. 4 z Polski. Finał odbędzie się w dniach 26-28 września w Brisbane.

Drużyna powstała Phoenix Rescue Team na kanwie poprzedniego teamu o nazwie DEDALSAT. Zielonogórska grupa się wówczas finale międzynarodowego konkursu Cansat organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.  Ich zadaniem było stworzyć satelitę, która spadając z wysokości, będzie zbierała dane i bezpiecznie wyląduje. Ostatecznie grupie udało się zdobyć w rozgrywkach trzecie miejsce. Wtedy także otrzymała wsparcie od samorządu województw w wysokości 8 tys. zł.

Galeria zdjęć

Bon dla młodych innowatorów

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!