Szczegóły aktualności:

30-lecie Muzeum Woldenberczyków

Małgorzata Tramś-Zielińska | Warte uwagi | 11-09-2017

9 września br. odbyły się obchody 30-lecia Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Romuald Gawlik oraz radna województwa Barbara Kucharska.   

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele p.w. Chrystusa Króla w intencji Ojczyzny i Woldenberczyków - byłych jeńców obozu Oflag IIC Woldenberg. Oficjalna część uroczystości z okazji 30-lecia Muzeum Woldenberczyków odbyła się na Placu pchor. T. Starca. Następnie obchody kontynuowane były się na terenie Muzeum Woldenberczyków.

Program uświetnił występ chóru „Poznańskie Słowiki” oraz pokaz musztry paradnej ułanów Lubuskiego Oddziału Kawalerii.

Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie zostało założone w 1987 roku. Inicjatorami założenia byli jeńcy Oflagu II C Woldenberg. Muzeum znajduje się w byłym baraku niemieckiej komendantury obozu. Jego powierzchnia wynosi ok. 400 m2. Muzealne eksponaty w większości zostały podarowane przez Woldenberczyków oraz ich rodziny. Na zasoby muzeum składa się kilkadziesiąt depozytów, ponad 2400 eksponatów oraz elementy obozowego wyposażenia. Wśród muzealnej ekspozycji znajdują się m. in. rzeźby, obrazy, mundury i płaszcze wojskowe, teatralne maski, znaczki pocztowe, maszynopisy, rękopisy, zdjęcia czy obozowe środki płatnicze. Organizowane są pokazy filmów, popularno-naukowe sesje, prelekcje i odczyty, które kierowane są przede wszystkim do uczniów i turystów. Celem funkcjonowania muzeum jest nauczanie kolejnych pokoleń poprzez propagowanie wiedzy o polskich żołnierzach i ich służbie w czasie wojny i niemieckiej niewoli. Od 15 lat w Muzeum Woldenberczyków odbywają się recytatorskie konkursy poezji obozowej, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony dobiegniewskiej młodzieży. Działalność muzeum jest wspierana przez „Fundację Woldenberczyków” istniejącą od 1994 roku.

 

Wykorzystano informacje ze strony www.dobiegniew.pl

Galeria zdjęć

30-lecie Muzeum Woldenberczyków

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!