Szczegóły aktualności:

Kierunek Australia

Paweł Tyl | Sesje Sejmiku | 12-09-2017
25 tys. zł przyznał zarząd województwa grupie Phoenix Rescue Team, która bierze udział w międzynarodowym konkursie UAV Challange Airborne Delivery 2017. Zadaniem jest stworzenie zaawansowanego systemu zrzutu środków medycznych, który może być wykorzystany przez profesjonalne ośrodki pomocy doraźnej. Grupa otrzymała czek podczas wrześniowej sesji Sejmiku.
- Będziecie naszymi ambasadorami w Australii. Mam nadzieję, że dzięki wam region lubuski stanie się prawdziwie innowacyjny – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Phoenix Rescue Team, czyli Szymon Butkiewicz, Aleksandra Dudziak, Miłosz Jezierski i Hubert Nowak oraz ich opiekun nauczyciel fizyki - Waldemar Grabowski – uczniowie II LO w Zielonej Górze to jedyni reprezentanci Europy w prestiżowym, międzynarodowym konkursie UAV Challange Airborne Delivery 2017. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich na całym świecie. Jego finał odbywa się co roku w Australii. Wymaga od uczestników stworzenia wysoce zaawansowanego systemu zrzutu środków medycznych, który może zostać wykorzystany przez profesjonalne ośrodki m pomocy doraźnej – mn.in. zespoły ratunkowe, czy ratowników pierwszej pomocy.

W tegorocznej edycji konkursu wystartowało 27 drużyn, w tym m.in. 4 z Polski. Finał odbędzie się w dniach 26-28 września w Brisbane.

Drużyna powstała Phoenix Rescue Team na kanwie poprzedniego teamu o nazwie DEDALSAT. Zielonogórska grupa się wówczas finale międzynarodowego konkursu Cansat organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.  Ich zadaniem było stworzyć satelitę, która spadając z wysokości, będzie zbierała dane i bezpiecznie wyląduje. Ostatecznie grupie udało się zdobyć w rozgrywkach trzecie miejsce. Wtedy także otrzymała wsparcie od samorządu województw w wysokości 8 tys. zł.

Galeria zdjęć

Bon dla młodych innowatorów

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!