Szczegóły aktualności:

100-lecie Niepodległej Polski - obradował komitet [wideo]

Michał Iwanowski | 100-lecie | 02-10-2017
100-lecie Niepodległej Polski - obradował komitet [wideo] fot. Krzysztof Kubasiewicz

Obradował Komitet Honorowy lubuskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski przy marszałku woj. lubuskiego. Członkowie Komietu zgłaszali swoje propozycje i inicjatywy. Obchody ruszają już 11 listopada br. w 99 rocznicę Niepodległości. - Wszystkie propozycje są przemyślane, barwne, oddające naszą różnorodność kulturową. Nie chodzi o ilość ale o jakość wydarzeń - powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Materiał filmowy

W drugim już posiedzeniu Komitetu uczestniczyli m.in. posłanki Krystyna Sibińska i Katarzyna Osos, senator Waldemar Sługocki, poseł Artur Zasada, poseł Tomasz Kucharski, przewodniczący Sejmiku Czesław Fiedorowicz, wiceprzewodniczący Mirosław Marcinkiewicz i Tomasz Wontor, radni Edward Fedko, Maria Jaworska, Wacław Maciuszonek, Małgorzata Gośniowsk-Kola, Grażyna Dereń, Anna Chinalska, Klaudiusz Balcerzak, Maciej Nawrocki, Franciszek Wołowicz, wicemarszałek Romuald Gawlik, członkowie zarządu województwa Alicja Makarska i Tadeusz Jędrzejczak, samorządowcy miast i gmin, starostowie powiatów, naukowcy Uniwersytetu Zielonogórskiego, dyrektorzy instytucji podległych samorządowi województwa i wielu innych.

- Wszystkie propozycje zgłoszone do obchodów są przemyślane, barwne, oddające naszą różnorodność kulturową - podkreśliła marszałek Elżbieta Anna Polak. - Nie chodzi o ilość, ale o jakość wydarzeń, chcemy na to przeznaczyć 1,3 mln zł. Do przyszłorocznego budżetu siadamy już 20 października. Na 2017 r. mamy program. Na 2018 r. wnioski do budżetu będą rozpatrzone, zweryfikuje je zespół roboczy.

Marszałek przedstawiła skłąd zespołu roboczego do realizacji tych zadań. Przewodniczącym jest sekretarz województwa Bogdan Nowak, a członkami: Łukasz Porycki (dyrektor Departamentu Infrastruktury Społecznej), Joanna Malon (dyrektor Departamentu Przedsiębiorczości i Strategii Marki), Katarzyna Turczyniak (dyrektor Departamentu Administracyjno-Gospodarczego), Teresa Sekuła (dyrektor Biura Sejmiku), Patrycja Górniak (dyrektor Departamentu Prawnego), Małgorzata Łukiewska (dyrektor Gabinetu Zarządu Województwa), Sylwia Pędzińska (dyrektor Departamentu Zarządzania RPO), Tatiana Mikułko-Kozłowska (kierownik Biura Prasowego) i Michał Iwanowski (rzecznik prasowy Zarządu Województwa).

Senator Sługocki zwrócił uwagę, że w Lubuskiem jest 12 powiatów a większość uroczystości odbędzie się w stolicach regionu. - Jest to zrozumiałe, gdyż duża część mieszkańców regionu mieszka w obu tych miastach. Ale trochę zapominamy o Polsce powiatowej i proponuję, że we wszystkich powiatach zrobić cykl imprez - powiedział. Poparła go Urszula Chudak, przewodnicząca Lubuskiej Rady Seniorów: - Zielonogórzanie i gorzowianie mają dużo imprez zapewnionych, a ja zapraszam do Wschowy - powiedziała.

Posłanka Sibińska rozszerzyła ten wątek proponując, żeby punktować te przedsięwzięcia, które wychodzą poza stolice regionu i trafiają do większej liczby  mieszkańców. - Warto też wziąć pod uwagę dofinansowanie dojazdu dla dzieci i młodzieży na imprezy - dodała. Marszałek Polak przypomniała, że lubuska reprezentacja niedawno wygrała bieg w Brukseli. - Zróbmy może sztafetowy bieg z Zielonej Góry do Gorzowa - zaproponowała.

Prezydent Nowej Soli i przewodniczący Zrzeszenia Gmin Woj. Lubuskiego Wadim Tyszkiewicz zaproponował, żeby koordynatorami imprez w terenie byli starostowie. - Nie ma gminy, która nic nie zrobi. Dlatego trzeba brać pod uwagę, że 82 gminy coś zrobią i starostowie powinni być naturalnymi koordynatorami, bo imprez będzie bardzo dużo - stwierdził. Dodał też, że rok 1918 to także rocznica odrodzenia samorządu. - Chcemy zrobić to pod hasłem Niepodległa Samorządowa, już dziś na nie zapraszam. Samorząd zawsze Polakom towarzyszył - podkreślił.

Przewodniczący Fiedorowicz przypomniał, że "Gazeta Lubuska" przygotuje film o losach rodzin kresowych. - Polskość jest związana z pokoleniem kresowym, które jeszcze żyje. Inicjatywa tego filmu głęboko i silnie trafia do naszych serc. Nie ma sensu robić wielu takich filmów, dlatego może warto takie przedsięwzięcie dofinansować. Chodzi o to, by docenić tych, którzy jeszcze żyją i pamiętają Polskę przedwojenną - stwierdził.

Radny Wołowicz zaproponował zorganizowanie konferencji naukowej związanej z odzyskaniem niepodległości z udziałem lubuskich uczelni. Postulował też przeznaczenie środków na koncert pieśni patriotycznej, ale nie koniecznie w wydaniu klasycznym ale bardziej rozrywkowym. - Na ten cel może być formuła grantów dla najlepszych projektów w tym zakresie. Bo formuła grantów dla młodzieży doskonale się sprawdziła ostatnio w urzędzie - powiedział.

W. Tyszkiewicz pytał jaka jest współpraca między wojewodą i marszałkiem w  zakresie organizacji wspólnych obchodów. - Pan wojewoda jest członkiem naszego komitetu, a ja jestem członkiem komitetu rządowego, do którego zaprosił mnie wojewoda - odparła marszałek Polak. - Myślę, że uda się to zrobić razem. Nie sądzę, aby pan wojewoda mógł działać bez samorządowców, tylko w oparciu o instytucje.

Starosta krośnieński Mirosław Glaz stwierdził: - Wszyscy starostowie są za Polską, wszyscy chcemy godnie obchodzić stulecie Niepodległości. Jeśli są dwa komitety, to będziemy współpracować i z jednym, i z drugim.

Radna Gośniowska-Kola podkreśliła: - Wszyscy jesteśmy po tej samej stronie, bo Polska jest jedna. Włączamy się wszyscy, bez względu na to, jacy są starostowie czy burmistrzowie. Chcemy, aby wróciła ta atmosfera, jaka była w 1918 r.

Robert Piotrowski, historyk-regionalista z Gorzowa, podkreślił: - Granica wschodnia woj. lubuskiego pokrywa się z granicą dawnego państwa polskiego. My często nie wiemy jakich miejsc historycznych dotykamy. W Gorzowie na cmentarzu jest np. kwatera Powstańców Wielkopolskich. Może warto wrócić do edukacyjnego aspektu, pokazać miejsca, gdzie historia Polski się rozgrywała. Dobrą formułą byłaby tutaj wystawa.

Andrzej Słodkowski filmowiec-dokumentalista podkreślił, że obchody i towarzyszące im imprezy powinny być skrupulatnie udokumentowane. - Musimy poikazać jak cieszymy się z niepodległości naszej Ojczyzny. Bo to są sprawy bardzo ulotne - dodał.

Prof. Maria Zielińska, socjolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego podkreśliła, że odpowiada jej wesoła i radosna formuła obchodów. - Chociaż oczywiście musi być wątek powstańczy i wojenny. Ale proponuję, aby pamiętać też, że to także rocznica odzyskania praw wyborczych przez kobiety - dodała.

Wszystkie propozycje, inicjatywy i pomysły zgłaszane przez członków Komitetu Honorowego będą zaprotokołowane, a następnie rozpatrywane przez zespół roboczy przy współudziale dyrektorów jednostek podległych i wojewódzkich instytucji kultury.

Galeria zdjęć

Drugie posiedzenie Komitetu Honorowego

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!