Szczegóły aktualności:

Most w Pomorsku: oczekiwania a możliwości

Paweł Tyl | Aktualności | 04-10-2017

4 października br. – z inicjatywy Przewodniczącego Sejmiku Czesława Fiedorowicza – w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze odbyło się spotkanie dot. możliwości powstania mostu przez rzekę Odrę w miejscowości Pomorsko (Gmina Sulechów). Swoje oczekiwania przedstawili włodarze zainteresowanych Gmin: Czerwieńska i Sulechowa. Stanowisko Zarządu prezentowała Członek Zarządu Alicja Makarska, a koncepcję strony rządowej Wilhelm Korotczuk (doradca Ministra Jerzego Materny).

Włodarze zainteresowanych Gmin podkreślali, że most znacznie usprawniłby dojazd mieszkańców do pracy – do Zielonej Góry i okolic i wydatnie przyczyniłby się do rozwoju gospodarczego gminy.

Stanisław Kaczmar, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulechowie: Kluczowe jest jednak to, by koncepcja powstania tego mostu została ponownie wpisana do Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Niezrozumiałym dla nas było jej wykreślenie. Musimy mieć na uwadze fakt, że gdyby zdarzył się jakiś poważny wypadek na S3, to ruch puszczony zostanie przez nasze tereny.

Piotr Iwanus, Burmistrz Czerwieńska: Również nad tym ubolewamy, to zamyka nam realizację wszelkich działań w tym zakresie. A przecież koncepcję budowy tej przeprawy przedstawialiśmy już lubuskim posłom kadencji 2006-2010. To musi być w Strategii, ponieważ w innym wypadku nie możemy liczyć na wsparcie ministerialne, a zdajemy sobie oczywiście sprawę z tego, że bez wsparcia zewnętrznego na udźwigniemy realizacji takiej inwestycji.

Członek Zarządu Alicja Makarska podkreśliła, że ta inwestycja była i jest nadal ważna dla Zarządu Województwa Lubuskiego. – Nie ulega wątpliwości, że powstanie mostu ułatwiłoby wiele spraw. Znamy oczekiwania społeczne. Nikt nie stoi na stanowisku, żeby z tej koncepcji się wycofywać. Patrzymy naprzód i szukamy nowych rozwiązań. Cały czas jesteśmy także w kontakcie z rządem, gdzie szukamy sugestii, możliwości dofinansowań. Pytaliśmy m.in. w Ministerstwie Obrony Narodowej o możliwość uznania tego obszaru za istotny pod względem obronności kraju i poszukania wsparcia z tego tytułu. Ale to się nie udało.

Wilhelm Korotczuk (doradca Ministra Jerzego Materny) zasugerował inne rozwiązanie. Poinformował, że są plany, aby w przyszłym roku na rzece Odrze w Pomorsku rozpocząć budowę stopnia wodnego wraz z 20-tonową przeprawą i drogami dojazdowymi.

Przewodniczący Sejmiku Czesław Fiedorowicz: W obecnej sytuacji, zaangażowania sił i środków w budowę mostu w Milsku i określonym budżecie jakim dysponuje województwo wydaje się to być najbardziej realne rozwiązanie. Takimi spotkania jak dzisiaj musimy budować dialog między stroną rządową a samorządami wszystkich szczebli, bo tylko porozumienie ponad podziałami pozwoli nam osiągnąć ten cel.

Na zakończenie Alicja Makarska dodała, że Strategia Rozwoju Województwa nie jest dokumentem zamkniętym. Zarząd Województwa, w oparciu o składane wnioski, może go modyfikować.

Przedstawiciele zainteresowanych Gmin zapowiedzieli złożenie takich wniosków, zaproponowali kolejne spotkanie gremium na swoich terenach.

Galeria zdjęć

Spotkanie ws. budowy mostu w Pomorsku

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!