Szczegóły aktualności:

Lubuskie po przejściu orkanu

Marzena Toczek | Wydarzenia | 06-10-2017
Lubuskie po przejściu orkanu fot. Krzysztof Kubasiewicz

W związku ze zniszczeniami, jakie spowodował w Lubuskiem orkan Ksawery, 6 października w trybie nadzwyczajnym zebrał się Zarząd Województwa Lubuskiego. Podczas posiedzenia dyrektorzy jednostek podległych przedstawili raporty dot. szkód oraz funkcjonowania jednostek. – Z raportu wynika jednoznacznie, że nie ma zagrożenia zdrowia i życia. W zakresie bezpieczeństwa mieszańców, szpitale funkcjonują normalnie, wszystkie drogi wojewódzkie są przejezdne. Największe niedogodności są w komunikacji kolejowej – poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak poinformowała o sytuacji w zakresie odpowiedzialności samorządu województwa. Informację będą na bieżąco aktualizowane. Bardzo prosimy o śledzenie strony internetowej!

Ochrona Zdrowia Zobacz raport

Wszystkie szpitale, dla których organem tworzącym jest samorząd województwa funkcjonują normalnie i przyjmują pacjentów. - Pewien problem pojawił się jedynie w szpitalu w Zielonej Górze, gdzie nie zadziałał jeden z 6 agregatów. Prezes podjął natychmiast decyzję o zakupie w trybie bezprzetargowym i to zostało uzupełnione. We wszystkich pozostałych jednostkach ochrony zdrowia są pewne uszkodzenia i straty, wszędzie jednak mieliśmy energię dzięki temu, że w ubiegłym roku i dwa lata temu zakupiliśmy nowe agregaty – wyjaśniła marszałek. Największe szkody związane z powalonymi drzewami są w szpitalu w Obrzycach, ponieważ jednostka ta położona jest w lesie.  Wystąpiły tam uszkodzenia dachów, powalone drzewa zniszczył szyby. Jak zaznacza marszałek Elżbieta Anna Polak, wszystkie te szkody są na bieżąco usuwane. - Już dziś ustalamy w jakim zakresie ta pomoc potrzebna jest teraz. Jeżeli będzie potrzeba uruchomienia dodatkowych środków, to zarząd również te środki uruchomi – zapewniła.

Drogi i transport
Zobacz raport,
zobacz: raport z godz. 12:45,
zobacz raport z 13:45
zobacz: raport z 14:45
zobacz: raport z dróg wojewódzkich z godz. 15:00

Z raportu przedstawionego przez dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich Pawła Tondera wynika, że wszystkie drogi wojewódzkie są przejezdne – Jest dużo liści, gałęzi, ale tutaj bardzo sprawnie działają  służby. Taki przegląd jeszcze trwa i na bieżąco są te szkody usuwane – poinformowała marszałek.

Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie na kolei. Wszystkie pociągi z Zielonej Góry zostały odwołane. Ruch wznowiony został jedynie na trasie Czerwieńsk-Rzepin.  Uruchomiana została także autobusowa komunikacja zastępcza. Wszystkie pozostałe awarie służby starają się zlikwidować.

UWAGA! Sobota godz. 10:00 Większość połączeń kolejowych z Zielonej Góry została przywrócona, jednak ruch odbywa się z utrudnieniami. Nadal wyłączona jest kolejowa obwodnica Czerwieńska. W zwiazku z tym, wszystkie pociągi w tym kierunku jadą przez Czerwieńsk. Prace na torach trwają bez przerwy.

Zagrożenie powodziowe Zobacz raport 

Z raportu w zakresie melioracji i urządzeń wodnych wynika, że w wielu naszych obiektach przepompowni melioracyjnych nie ma wciąż zasilania. - W tej chwili nie ma zagrożenia, ale jeżeli brak zasilania się utrzyma, przepompownie nie będą pracować i to może spowodować podniesienie się stanu wód, stwarzając zagrożenie powodziowe. Sprawdzamy czy jest możliwość zasilania dodatkowego, które może przyczynić się do uruchomienia przepompowni – wyjaśniła marszałek.
UWAGA! (godz: 14:45) Jak czytamy w raporcie Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, że nie istenieje zagrożenie wystąpienia stanów wód powodujących powstanie wezbrania powodziowego. Zobacz raport z godz: 14:45

Elżbieta Anna Polak poinformowała także, że jest w stałym kontakcie z Wojewodą Lubuskim. - Rano rozmawiałam z panem wojewodą Władysławem Dajczakiem. Jesteśmy w stałym kontakcie. Przedstawiłam sytuację w naszych jednostkach i otrzymałam informację że największe zagrożenia są w zakresie energetyki – poinformowała.

Zobacz raport: sytuacja w jednostkach kultury

UWAGA! (godz.13:40) Marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z prezesem zarządu ENEA Operator Andrzejem Kojro. Podczas spotkania uzgodniono, że ENEA udostępni zapasowe agregaty prądotwórcze dla potrzeb lubuskich jednostek samorządowych.

Enea Operator informuje, że na terenie województwa trwają prace związane z usunięciem awarii spowodowanych przez orkan Ksawery i jak najszybszym przywróceniem energii elektrycznej.

Galeria zdjęć

Lubuskie po przejściu orkanu - konfernecja prasowa

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!