Szczegóły aktualności:

Wyróżnienia na sesji sejmiku

Marzena Toczek | Wydarzenia | 09-10-2017
Wyróżnienia na sesji sejmiku fot. Krzysztof Kubasiewicz

Prof. Dorota Gondek-Rosińska z Instytutu Astronomii im. prof. Janusza Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego była w zespole, który za udowodnienie teorii Einsteina dot. fal grawitacyjnych otrzymał nagrodę Nobla. Swoim odkryciem podzieliła się z radnymi województwa podczas XXXVIII Sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego. Podczas obrad wyróżnieni zostali także członkowie lubuskiej drużyny, która zwyciężyła w Polish Run w Brukseli, oraz producenci, których wyroby nagrodzono podczas tegorocznej POLAGRY.

Nobel dla Lubuskiego

Decyzją Komitetu Noblowskiego w tym roku Nagrodą Nobla podzieli się trzech fizyków. Połowa nagrody przypadła prof. Rainerowi Weissowi z MIT, a drugą połową podzielili się profesorowie Barry C. Barish i Kip S. Thorne California Institute of Technology. Wszyscy zaangażowani byli w budowę detektora fal grawitacyjnych LIGO, który w zeszłym roku po raz pierwszy zarejestrował poszukiwane od pół wieku zjawisko fal grawitacyjnych, którego istnienie przewidział Albert Einstein. W badaniach udział brała prof. Dorota Gondek-Rosińska z Instytutu Astronomii im. prof. Janusza Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego, będąca członkiem polskiego zespołu naukowców POLGRAW.

Fale grawitacyjne były „cegiełką” dopełniającą Ogólną Teorię Względności. - Złapaliśmy tę falę za pomocą detektora. Nie byłoby nagrody Nobla, gdyby tylko to jedno odkrycie. My udowodniliśmy, że Einstein miał rację, że po raz kolejny jego teoria jest w zgodzie z obserwacjami i że mamy fale grawitacyjne, po raz pierwszy zaobserwowaliśmy czarne dziury. Nie jedną, ale dwie, które zderzają się ze sobą. Chcemy zobaczyć jakie granice ma teoria względności i to odkrycie nam to umożliwi. Możemy teraz obserwować wszechświat na większych odległościach. Im większe masy czarnych dziur, tym dalej w przeszłość możemy się cofać. Jak będziemy mieli bardzo dokładne detektory będziemy widzieć same początki wszechświata. W tej chwili mamy otwarte nowe okno obserwacyjne. To unikatowy sposób obserwacji wszechświata – wyjaśniła prof. Rosińska.

Jak podkreślała, wielki wkład w odkrycie mieli polscy naukowcy. - Einstein nie wierzył w to, że uda się zobaczyć fale grawitacyjne. Jednak polska grupa teoretyków w latach 50. i 60. pracowała nad tym, żeby udowodnić, że fale grawitacyjne są czymś rzeczywistym. Tutaj warto wspomnieć o prof. Trautmanie. Próbowaliśmy nawet przekonać komitet noblowski, że to jemu się należy ta nagroda Nobla, ponieważ w ramach swojej pracy doktorskiej udowodnił teoretycznie, że fale grawitacyjne istnieją i niosą energię i jest to coś, co będzie można kiedyś zaobserwować. Mamy szczęście, że żyjemy w czasach, kiedy możemy być świadkami fundamentalnych odkryć. Pozwalają zobaczyć coś, czego nie można zaobserwować w żaden inny sposób – wyjaśniła.
Pani profesor pogratulowała marszałek Elżbieta Anna Polak. - Teraz już nie ma wątpliwości, że budowa Parku Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie ma uzasadnienie. Jestem fanką Einsteina i wielokrotnie podczas obrad sejmiku mówiłam, że można nie mieć wiedzy, ale trzeba mieć wyobraźnię. Powtarzałam to za Einsteinem, bo logika zaprowadzi nas z punktu A do punktu B, a wyobraźnia wszędzie – przekonywała.

Lubuska drużyna najlepsza w Brukseli

Tysiąc biegaczy z 29 krajów, 10 km i jeden cel: promocja zdrowego i aktywnego trybu życia. W sobotę, 23 września br. w Brukseli – w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu – odbył się Polish Run. Lubuska drużyna w składzie: Justyna Smarzewska, Mirosława Dulat, Andrzej Gembara, Marcin Maciejewski i Radosław Brodzik oraz przedstawicielka Medycznego Studium Zawodowego – Joanna Drop zajęła pierwsze miejsce. - Jesteśmy mistrzami świata nie tylko we wdrażaniu pieniędzy unijnych oraz wielu innych dziedzinach, ale też jesteśmy bardzo aktywni. To jest sportowa twarz urzędu marszałkowskiego – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Lubuskie smakuje najlepiej

W dniach 23-26 września br. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyło się święto polskiej, regionalnej, tradycyjnej i certyfikowanej żywności „Polagra FOOD – Smaki Regionów”. „Polagra FOOD – Smaki Regionów” to wyjątkowe wydarzenie dla osób, które cenią produkty od lokalnych dostawców oraz odżywiają się zdrowo.

W XVII edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo–Smaki Regionów nagrodę „Perła 2017” otrzymali:

  • Miód wielokwiatowy wiosenny – Jan Wróblewski Pasieka Wędrowna Debora
  • Szynka suszona lekko podwędzana Pałac Wiechlice Zbigniew Czmuda
  • Krupnik – Marek Senator Likiernia Agnieszka Senator
  • P.W. „Salcum-Fixum” Jarosław Szlachetko i Magdalena Pętlewska – dania z kaczki (pasztet z kaczki oraz piersi z kaczki).

Medale targów otrzymali:

  • QZKO ekologiczne gospodarstwo Rolne - Kamila i Marcin Wojnowscy za Masło swojskie z mleka koziego,
  • Agronomik Polska Sp. z o.o. (Winnica Saint Vincent) za Wino białe półwytrawne Słoneczne 2016,P.W. "Salcum - Fixum" Jarosław Szlachetko za Pasztet z kaczki z kurkami,
  • P.P.H. "Fisch-Net" Grzegorz Koza za "Wojnowska ryba na kwaśno".

Galeria zdjęć

Wyróżnieni podczas Sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!