Szczegóły aktualności:

Polsko-chorwacka wymiana doświadczeń

Marzena Toczek | Współpraca Zagraniczna | 12-10-2017

Już po raz czwarty w dniach 11-14 października spotykają się przedstawiciele regionów Polski i Chorwacji, aby dzielić się doświadczeniami i zacieśniać dobre relacje. Gospodarzem Forum jest Toruń. Marszałek Elżbieta Anna Polak była moderatorem dyskusji w temacie "Turystyka biznesowa jako czynnik rozwoju regionów". Ponadto przedstawiciele regionów rozmawiają m.in. o wyzwaniach stojących przed samorządem oraz korzyściach płynących z transgraniczności.

Czy turystyka biznesowa może być czynnikiem rozwoju regionów? Na to pytanie odpowiedzi szukali uczestnicy jednego z bloków tematycznych VI Forum Regionów Polski i Chorwacji. Dyskusję poprowadzili marszałek Elżbieta Anna Polak oraz wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk. -Turystyka biznesowa to przemysł  spotkań służbowych: kongresy,  konferencje, seminaria, szkolenia. To wydarzenia, które mają przyciągnąć nie tylko swoim poziomem merytorycznym, ale również otoczeniem, doskonałą infrastrukturą hotelową, kulturową, unikatową na skalę kraju, Europy, świata. W Lubuskiem mamy np. dwa obiekty wpisane na listę UNESCO, 252 zamki, pałace i dwory, 500 jezior, lasy, szlak wina i miodu - podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.  - W Barcelonie aż 50 proc.turystyki to spotkania biznesowe. My również już mamy dobrą infrastrukturę i to coś co przyciąga. Lubuskie jest regionem winiarskim i lubuskie winnice przyciągają, a także dobra kuchnia, dobra energia, przyjaźni mieszkańcy - dodała.

O rozwoju turystyki biznesowej, samorządach turystycznych i ich roli wobec samorządu terytorialnego oraz budowie dobrej strategii promocji regionu rozmawiali:
- Bogdan Dyjuk - Członek Zarządu Województwa Podlaskiego
- Jerzy Matuszak - Prezes Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Polskiej Izby Turystycznej
- dr Artur Kasprowicz - Prezes Kujawosko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu
- Sandra Herman - zastępca żupana Medimurskiego.

Drugim ważnym tematem poruszonym podczas Forum będzie Europa w obliczu globalnych zmian a samorząd XXI wieku. Ponadto przedstawiciele regionów rozmawiać będą na temat transgranicznych przestrzeni gospodarczych, rozwoju transgranicznej infrastruktury oraz współpracy biznesu i samorządu na rzecz rozwoju infrastruktury.

Forum organizowane jest corocznie przez Związek Województwa Rzeczypospolitej Polskiej, Chorwacki Związek Żupanii oraz Ambasadę Republiki Chorwacji w Polsce.

Galeria zdjęć

IV Forum Polska-Chorwacja - Toruń

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!