Szczegóły aktualności:

Szpital w Torzymiu z nową pracownią badań (wideo)

Marzena Toczek | Wydarzenia | 09-11-2017
Szpital w Torzymiu z nową pracownią badań  (wideo) fot. Krzysztof Kubasiewicz

9 listopada w Lubuskim Centrum Pulmonologii w Torzymiu odbyła się konferencja p.n.: „Diagnostyka endoskopowa w chorobach układu oddechowego”. O kierunkach rozwoju lubuskiej ochrony zdrowia mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, która otworzyła także Pracownię Endoskopii Układu Oddechowego. - Powinniśmy odważnie i bez kompleksów realizować plany, bo nie ma nic ważniejszego niż zdrowie i jakość życia. To jest zadanie numer jeden dla samorządu – podkreślała.

Materiał filmowy

W swoim wystąpieniu marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że szpital w Torzymiu przeszedł bardzo długą drogę od zadłużonego, upadającego ośrodka do nowoczesnej, rozwijającej się jednostki. - 1 stycznia 2011 roku w Torzymiu powstała pierwsza w Lubuskiem spółka szpitalna, bo to właśnie tutaj były największe problemy – praktycznie szpital w ruinie. To się zmieniło. Postawiliśmy na realizację strategii ochrony zdrowia w regionie. Staraliśmy się odwrócić te niekorzystne trendy. Poświęciliśmy dużo czasu i zdrowia i teraz widać, że warto było – wyjaśniła.

Zaznaczyła, że najważniejsze było oddłużenie, bo bez tego nie można było rozpocząć żadnych inwestycji. – W 2008 roku wszystkie jednostki były zadłużone, byliśmy najbardziej zadłużeni w Polsce. To było ponad 500 mln zł. Sam szpital w Gorzowie prawie 300 mln zł. Samorząd województwa przejął na siebie 10,5 mln zł długów  szpitala w Torzymiu. Udało się uzyskać wtedy niewielką dotację 1,5 mln zł. To był taki pierwszy program rządowy w zakresie oddłużania. Jak już to się udało popłynął potężny strumień pieniędzy na infrastrukturę. Trzeba było poprawić warunki hospitalizacji, warunki leczenia – wyjaśniła marszałek.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wykonano termomodernizację budynku za 6 mln zł. - Samorząd dołożył 4 mln zł na wkład własny. Szpital widząc efekty zainwestował też własne środki. Poprawiliśmy infrastrukturę i warunki hospitalizacji przyszedł czas na sprzęt. W tym roku dołożyliśmy 1,5 mln zł właśnie na wyposażenie pracowni endoskopowej – dodała E. Polak, która  wzięła udział w otwarciu pracowni.

Pracownia Endoskopii Układu Oddechowego w Szpitalu w Torzymiu została kompleksowo wyposażona w nowoczesny sprzęt zakupiony z dotacji Samorządu Województwa Lubuskiego na łączną kwotę 1.549.140,00 zł. W ramach tego przedsięwzięcia zakupiono następujący sprzęt diagnostyczny:

1. Dwa wideobronchoskopy  o poszerzonym kanale roboczym PENTAX

2. Wideobronchoskop  o wąskim kanale roboczym PENTAX (HOYA)

3. Echoendoskop EBUS PENTAX (HOYA) 

4. Procesor wizyjny HD wysokiej rozdzielczości PENTAX (HOYA)

5. Monitor medyczny RADIANCE  NDS  1 szt.

6. Wózek endoskpopowy ITH GmbH

7. Stacjonarny ultrasonograf klasy klinicznej HITACHI ALOKA MEDICAL Ltd

8. Szafa susząca Tribo Sp. z o.o.

9. Dwie automatyczne myjnie endoskopowe AORT

9. Komputer z systemem do archiwizacji badań VARIMED

10. Komputer DELL

11. Monitor LCD DELL

12. Drukarka laserowa 332DN OKI DATA CORPORATION

13. Minisonda USG wraz z centralą USG FUJIFILM

Za wsparcie, pomoc i ogromne zaangażowanie w modernizację szpitala marszałek Elżbiecie Annie Polak dziękowała prezes zarządu lecznicy Katarzyna Lebiotkowska.

Podczas wizyty w Torzymiu marszałek podkreślała, że samorząd województwa krok po kroku inwestuje we wszystkie swoje jednostki medyczne: Oddłużenie infrastruktura, sprzęt wysokospecjalistyczny i nauka, czyli podniesienie jakości realizacji procedur medycznych. - Do tego są potrzebni lekarze, nie tylko sprzęt.  Dlatego utworzyliśmy pierwszy szpital kliniczny w Zielonej Górze, który już działa 3 rok. Przekazaliśmy szpital uczelni i od 1 października mamy 300 studentów medycyny – wyjaśniła marszałek.

 

Szpital w Torzymiu - wiodący ośrodek specjalizujący się w zakresie diagnozowania i leczenia większości schorzeń w zakresie chorób płuc na terenie województwa lubuskiego, jedyny szpital pulmonologiczny w naszym regionie, po raz kolejny wyszedł z inicjatywą przeprowadzenia warsztatów doskonalących techniki diagnostyczne układu oddechowego dla kadry medycznej tutejszego szpitala, jak również dla lekarzy pulmonologów z zewnątrz, którzy zostali zaproszeni z terenu całego województwa lubuskiego.

Podczas konferencji został przeprowadzony zabieg bronchofiberoskopii z badaniem EBUS oraz zabieg kriobiopsji. Badanie EBUS, to badanie bronchofiberoskopowe z ultrasonografią wewnątrzoskrzelową, które pozwala na zobrazowanie oskrzeli, a także struktur położonych blisko drzewa oskrzelowego. Natomiast kriobiopsja to nowa, bardzo obiecująca technika pobierania materiału diagnostycznego metodą zamrażania. W efekcie końcowym materiału jest więcej oraz jest on lepszej jakości niż w tradycyjnej biopsji bronchoskopowej. Oba zabiegi zostały przeprowadzone „na żywo” i były transmitowane dla uczestników do sali konferencyjnej wprost z nowo otwartej w Lubuskim Centrum Pulmonologii w Torzymiu Pracowni Endoskopii Układu Oddechowego. Zabiegi przeprowadził Dr n. med. Grzegorz Zioło oraz Dr hab. n. med. Jarosława Pieróg, którzy wraz ze swoimi współpracownikami z Kliniki Pulmonologicznej w Szczecinie-Zdunowo, zaprezentował własne doświadczenia w zakresie diagnozowania i leczenia pacjentów z niewydolnością oddechową. Część praktyczna spotkania została poprzedzona wykładami lekarzy specjalistów w przedmiotowym zakresie.

Ponadto, Departament Ochrony Zdrowia przedstawłi wnioski i rekomendacje z realizowanego przez Lubuski Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze programu „Zdrowe Płuca Lubuszan”, którego już trzecia edycja realizowana jest m.in. w Szpitalu w Torzymiu. Jest to program profilaktyczny dla mieszkańców naszego województwa, mający na celu wczesne wykrywanie chorób nowotworowych układu oddechowego.  

Galeria zdjęć

Otwarcie Pracowni Endoskopii Układu Oddechowego w Torzymiu

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!