Szczegóły aktualności:

Popłynęła krew dla potrzebujących

Marzena Toczek | Wydarzenia | 10-11-2017
Popłynęła krew dla potrzebujących fot. Krzysztof Kubasiewicz

Blisko 17 litrów krwi udało się zebrać podczas jesienne akcji krwiodawstaw zorganizowanej przez ekipę lubuskiego marszałka. Bezcennym darem podzieliło się 37 osób. Każda z nich w prezencie, oprócz słodkości otrzymała dynię oraz jabłka. To już trzecia w tym roku akcja krwiodawstwa organizowana przez Urząd. – To już tradycja, że krew oddają nie tylko pracownicy urzędów, ale także osoby zatrudnione w sąsiadujących instytucjach i firmach. Dzięki współnej moblizacji zasilamy banki krwi – mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek.

Bank krwi w zielonogórskiej stacji potrzebuje nowych zapasów, obecnie brakuje krwi prawie wszystkich grup z wyjątkiem AB+ i B+.

– Krew jest wielkim darem, jaki możemy bezinteresownie ofiarować drugiemu człowiekowi. Ten gest serca i wspólne zaangażowanie mogą przyczynić się do uratowania ludzkiego życia – przekonuje marszałek Elżbieta Anna Polak.

Dla każdego, kto odda krew, oprócz zestawu regeneracyjnego o wartości 4500 Kcal od Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze, Urząd przygotował dodatkowo jesienny upominek: dynię, która jest bogactwem witamin i minerałów oraz jabłka – skuteczne w walce z miażdżycą i chorobami układu krążenia.

W tym roku pod Urzędem Marszałkowskim krwiobus stawał już dwukrotnie: w marcu z okazji Dnia Kobiet i w lipcu, podczas wakacji. Każda akcja to kolejny rekord w ilości zebranej krwi. W organizowanych od 2015 r. akcjach udało się zebrać ponad 100 litrów krwi.

Jesienna zbiórka odbyła się pod hasłem:

Choć jesiennie jest i mgliście,

u nas będzie mocno krwiście.

Będzie krwawo, lecz w luksusie,

Podziel darem się w krwiobusie!

 

JAK ZOSTAĆ DAWCĄ KRWI – KROK PO KROKU...

Jeśli podjąłeś/podjęłaś decyzję o oddaniu krwi, przeczytaj uważnie poniższe rady i wskazania, jak odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia.

Ważne aby w dzień oddania krwi być zdrowym, wypoczętym i po lekkim śniadaniu (często mylimy oddanie krwi z wizytą w laboratorium a to nie to samo!!!). Wskazane jest także dzień wcześniej wypić około 1,5-2 l płynów (soki, woda mineralna).

Skieruj swe kroki do krwiobusu, zabierając ze sobą obowiązkowo dobry humor oraz dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy lub NOWY paszport)!!!

REJESTRACJA
Rejestracja dawcy odbywa się w systemie komputerowym, w który wpisane są Twoje dane osobowe, PESEL i numer donacji, któremu odpowiada kod kreskowy, pojawiający się na wszystkich próbkach i pojemnikach z Twoją krwią, ponieważ w krwiodawstwie obowiązuje zasada anonimowości. Pamiętaj: krwiodawstwo zapewnia pełną ochronę danych osobowych dawcy łącznie z wynikami wszystkich wykonywanych badań. Otrzymasz do wypełnienia kwestionariusz, w którym trzeba sumiennie odpowiedzieć na szereg zasadniczych pytań. Nie należy bagatelizować żadnego z nich np. dotyczącego przyjmowania leków obniżających ciśnienie krwi, czy środków uspakajających.

Pamiętaj: lek, który pomaga Tobie - dawcy, może zaszkodzić biorcy Twojej krwi!

 Mając na względzie dobro biorcy Twojej krwi, należy dokładnie przypomnieć sobie wszystkie schorzenia, nawet te przebyte w odległej przeszłości. Dotyczy to w szczególności żółtaczki zakaźnej.

BADANIA LABORATORYJNE...

Pielęgniarka pobierze próbki Twojej krwi, w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych.

- Jeśli oddajesz krew po raz pierwszy, badania będą obejmować: grupę krwi oraz poziom hemoglobiny. - Jeśli systematycznie oddajesz krew, badany będzie tylko poziom Twojej hemoglobiny (wówczas próbka krwi może być pobierana nie z żyły, ale z palca) lub morfologia krwi, gdyż raz w roku każdemu dawcy wielokrotnemu należy oznaczyć pełną morfologię krwi.

BADANIE LEKARSKIE...

Teraz czeka Cię spotkanie z lekarzem, który dysponuje już wynikami badań wstępnych, ma do dyspozycji wypełniony przez Ciebie kwestionariusz dawcy i przeprowadzi z Tobą wywiad na temat stanu Twojego zdrowia. Z nim należy podzielić się wszelkimi wątpliwościami, jakie mogą się pojawić w trakcie wypełniania kwestionariusza. Lekarz także zmierzy ciśnienie krwi, osłucha klatkę piersiową i ostatecznie zdecyduje o tym, czy możesz oddać krew czy nie.

ODDANIE KRWI...

Pobieranie krwi odbywa się w specjalnym pomieszczeniu i jest zabiegiem nie obarczonym praktycznie żadnym ryzykiem zakażenia, z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Samo pobieranie krwi trwa około 10 minut, ale łączny pobyt w miejscu pobierania krwi od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi może trwać nawet ok. 1 godziny, a w przypadku osób oddających osocze metodą plazmaferezy automatycznej i dawców płytek krwi - około 2 godzin a nawet dłużej.

Podczas donacji pobierane będą również próbki Twojej krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy nie jesteś nosicielem niektórych chorób zakaźnych. Nie wymaga to dodatkowego nakłuwania żyły, gdyż do badań wykorzystuje się krew pobieraną do worka. Badania te obejmują: test kiłowy, antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV.

PO ODDANIU...

Po oddaniu krwi otrzymasz:

- posiłek regeneracyjny o wartości 4 500 Kcal (może to być np. 8 tabliczek czekolady);

- zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi;

- legitymację Honorowego Dawcy Krwi (w niektórych miejscach legitymacja wydawana jest dopiero podczas kolejnej donacji).

Pamiętaj: osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.

Po kilku dniach możesz się zgłosić do rejestracji po odbiór wyników bezpłatnie wykonanych badań: grupy krwi (w niektórych miejscach wynik ten może mieć postać karty identyfikacyjnej grupy krwi), hemoglobiny lub morfologii, testu kiłowego, na obecność antygenu HBs, DNA-HBV, przeciwciał anty-HCV, RNA HCV przeciwciał anty-HIV oraz RNA HIV.

Galeria zdjęć

Listopadowe akcje Zdrowe Lubuskie

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!