Szczegóły aktualności:

Smak i moc niepodległości (wideo)

Marzena Toczek | 100-lecie | 11-11-2017
Smak i moc niepodległości (wideo) fot. Krzysztof Kubasiewicz

Lubuszanie śnili dziś na jawie „Sen o Niepodległej”. To tytuł widowiska będącego poetycką interpretacją historii walk niepodległościowych, który zabrał widzów w podróż w czasie. -Jesteśmy tutaj dzisiaj razem ponieważ dokładnie 99 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Dzisiaj chcemy poczuć ten smak, tę moc 11 listopada 1918 roku. Bo to dzięki naszym przodkom mamy wolną i niepodległą ojczyznę – mówiła podczas uroczystości marszałek Elżbieta Anna Polak.

Materiał filmowy

Uroczystość zainaugurowała całoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, których kulminacja przypadnie za rok o tej samej porze. Jak podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak to dzięki odwadze Polaków możemy się dziś cieszyć wolną ojczyzną. Zaznaczyła, że najlepszym podziękowaniem będzie godne poszanowanie wartości, za które oni oddali życie. - To naszym dzieciom i wnukom jesteśmy winni wolną i niepodległą ojczyznę. Dlatego każdego dnia powinniśmy szanować konstytucję, demokrację, wolne sądy i wolną Polskę – mówiła.

Widowisko przygotowane przez aktorów Lubuskiego Teatru zgromadziło na zielonogórskim deptaku tłumy Lubuszan. W widowisku udział wzięli także: Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego, orkiestra wojskowa z Żagania pod dyrekcją Adama Dudzika, Fundacja „Asocjacja 2006” z Poznania pod kierunkiem Piotra Tetlaka, „Glinoludy” z Bolesławca pod kierownictwem Bogdana Nowaka, pracownia Teatru Tańca z Domu Harcerza w Zielonej Górze, dziecięcy zespół wokalny z SP 7 w Zielonej Górze oraz „warsztatowicze” z Lubuskiego Teatru (dzieci i młodzież ze szkół zielonogórskich).

Na jego zakończenie zatańczono tradycyjnego poloneza, którego w pierwszej parze poprowadziła marszałek Elżbieta Anna Polak.

„Sen o Niepodległej” to pełne rozmachu inscenizacyjnego widowisko plenerowe podejmujące tematykę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Poetycka interpretacja historii walk niepodległościowych zabrała widzów w podróż w czasie, z której wyłonił się obraz II Rzeczypospolitej. Nawiązanie w widowisku do archiwalnych projekcji medialnych i przechowywanych obrazów walk o niepodległość, jak wehikuł czasu, przemieszczała ważne dla historii Polski wydarzenia w teraźniejszość. Nie jak wspomnienie, a jak „sen”, który zdarzył się przed momentem.

Na czele orszaku „żołnierzy duchów” pojawił się sam marszałek Piłsudski. Towarzyszył mu oniryczny orszak wdów i panien młodych, Polaków pielgrzymów-repatriantów. Obrazy inkrustowane były utworami muzycznymi wykonanymi przez Orkiestrę Filharmonii Zielonogórskiej oraz wokalno-instrumentalnymi kompozycjami zagranymi i zaśpiewanymi przez Orkiestrę Wojskową z Żagania. Zostały wykorzystane między innymi utwory muzyczne: „Mała Suita” W. Lutosławskiego, „Polonez as-dur” F. Chopina, „Mazur” S. Moniuszki, „Polonez” W. Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Aktorzy Lubuskiego Teatru, umiejscowieni na metaforycznych instalacjach, przybliżyli widzom fragmenty prozy i poezji, m.in. „Kordiana” J. Słowackiego, „Kwiatów polskich” J. Tuwima, „Pana Cogito” Z. Herberta.

Galeria zdjęć

Święto Niepodległości 2017

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!