Szczegóły aktualności:

Wygrali – pojadą do Brukseli

Katarzyna Kozińska | Warte uwagi | 14-11-2017

Znamy laureatów konkursu wiedzy o Parlamencie Europejskim w ramach kampanii Młodzi On-Life lubuskie. Przypomnijmy. Aby wygrać należało napisać, w jaki sposób decyzje Parlamentu Europejskiego wpływają na nasze życie. Zwycięzcy pojadą skonfrontować swoje opinie z rzeczywistością podczas wizyty studyjnej w Brukseli, która odbędzie się w dniach 4-6 grudnia.

Przypomnijmy, aby wygrać, należało opisać jak funkcjonuje Parlament Europejski? Czym zajmują się polscy europosłowie Grupy EPP? Jaki wpływ na Ciebie mają decyzje Parlamentu Europejskiego? Prace należało przesyłać do 12 listopada. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodych Lubuszan. Komisja konkursowa podczas posiedzenia 13 listopada wyłoniła dwie najlepiej opisane odpowiedzi. Autorami prac są Kornela Pietrzak i Konrad Czapczyński. To oni na początku grudnia wyjadą do Brukseli na wyjazd studyjny. Podczas wizyty będą mogli odwiedzić siedzibę Parlamentu Europejskiego, spotkać się z europosłami i dowiedzieć się, na czym polega ich praca.

Przyznano także cztery wyróżnienia, otrzymali je:

Jakub Żaba
Wiktoria Bilińska
Julia Sierpień
Adrian Grochowski

 

Organizatorami konkursu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Dariusza Rosatiego w Gorzowie Wielkopolskim. Konkurs był skierowany do osób w wieku 16-30 lat z terenu województwa lubuskiego.

Oto fragmenty prac:

„Moje życie, szesnastoletniej nastolatki w zjednoczonej Europie jest dużo łatwiejsze niż moich rodziców. Mogę bez problemów podróżować, poznawać nowych ludzi, kształcić się bez problemów za granicą. Zjednoczona Europa daje mi przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, wsparcia finansowego ( dotacje), duchowego. Dba o moje zdrowie, ochronę środowiska.

Prawdę mówiąc nie znam dziedziny życia, miejsca, gdzie nie można dopatrzyć się pierwiastka europejskiego, wspólnoty. Nawet to, że teraz mogę swobodnie pisać tą pracę, przedstawiając swoje poglądy, nie obawiając się, że ktoś zarzuci mi stronniczość jest dowodem na to, że Unia Europejska ( Parlament, jego działania ) dają mi taką możliwość. Czuję się wolna, wolna w wyborach i co najważniejsze mam wsparcie w kraju, który należy do Zjednoczonej Europy i chce pomagać właśnie nam, młodym, którzy kiedyś będą też tworzyć historię.”

Pisze w pracy konkursowej Kornelia Pietrzak, z kolei Konrad Czapczyński zauważa jeszcze inne aspekty.

„Mówiąc o interesie polskim, mam na uwadze interes każdego Polaka. Mimo wielu wątpliwości głoszonych przez polskich eurosceptyków Polacy wiele zawdzięczają decyzjom Parlamentu Europejskiego. Dzięki funduszom europejskim, które zostały przeznaczone na mój region zbudowano drogę S3, która całkowicie zmieniła sytuację komunikacyjną mojego regionu –  Województwa Lubuskiego. Miało to ogromny wpływ na podwyższenie komfortu i bezpieczeństwa podróży. Z funduszy unijnych finansowane zostały, także projekty kulturalne oraz sportowe, jak np. kina, teatry, lodowiska, boiska do piłki nożnej oraz baseny, z których często korzystam. Dodatkowo pozytywny wpływ decyzji Parlamentu Europejskiego na sfery życia Polskich obywateli to dostęp do legalnej pracy na terenie całej Unii Europejskiej, otwarcie granic oraz ostatnio zniesienie tzw. roamingu.

Decyzjami Parlamentu Europejskiego ja jako uczeń ,a w przyszłości student mam lub będę miał możliwość wyboru miejsca nauki w krajach UE oraz możliwość dofinansowania np. stypendia , pożyczki dla przedsiębiorczych studentów, pieniądze na badania naukowe oraz dofinansowania na naukę języków obcych.”

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!