Szczegóły aktualności:

55 mln zł na pożyczki dla przedsiębiorców!

Tatiana Mikułko-Kozłowska | Wydarzenia | 27-11-2017
55 mln zł na pożyczki dla przedsiębiorców! fot. Krzysztof Kubasiewicz

- To jest bardzo dobra informacja dla przedsiębiorców. Dzięki współpracy samorządu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego ruszają małe i duże pożyczki, które można wykorzystać na wkład własny do unijnych projektów lub wzmocnienie potencjału lubuskiej gospodarki – poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak. 27 listopada w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowy między BKG i dwoma pośrednikami: Fundacją „Przedsiębiorczość” oraz Agencją Rozwoju Regionalnego.

Samorząd województwa współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego już od wielu lat. Pół roku temu marszałek Elżbieta Anna Polak podpisała z BGK umowę, w ramach której powstał Fundusz Funduszy z kapitałem 256 mln zł. Pieniądze pochodziły z Unii Europejskiej i miały być przeznaczone na wsparcie biznesu z unijnego programu RPO Lubuskie 2020. – Czas na pierwsze owoce tej współpracy. Samorząd wniósł ponad ćwierć miliona do Funduszy, bank wyprodukował produkty i teraz te pieniądze do nas wracają. A konkretnie do przedsiębiorców trafi 55 mln zł na małe pożyczki – do 500 tys. zł i duże pożyczki – od 500 tys. zł do 2 mln zł. Cztery podmioty w naszym regionie będą realizowały te zadania, czyli będą przekazywały pieniądze przedsiębiorcom – wyjaśniła marszałek Polak. I przypomniała, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego aż 30 proc. przeznaczone jest dla biznesu. Samo wsparcie na projekty sięga 50 proc., więc czasem w montażu finansowym jest luka. – Te pożyczki firmy będą mogły przeznaczyć na uzupełnienie wkładu własnego lub wzmocnienie potencjału naszej gospodarki – mówiła marszałek.   

W imieniu BGK umowy z partnerami podpisała Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich. Wcześniej zwróciła się do marszałek Polak gratulując sukcesu.- Lubuskie jest tym województwem, które najwcześniej i najszybciej udostępnia środki dla przedsiębiorców. Widać, że jest tu głód pieniędzy i determinacja. Pół roku po podpisaniu umowy z województwem mamy już wybranych partnerów w ramach przetargu nieograniczonego. Mamy tu dobrą współpracę. Jestem przekonana, że jak najwięcej środków wróci do Lubuskiego i będzie stanowiło kapitał dla rozwoju.

Marszałek Elżbieta Anna Polak zdradziła, że zarząd pracuje już nad kolejnymi produktami tak, by na rynek wróciło całe ćwierć miliona złotych. – Myślimy o wsparciu dla naszych szpitali i o środkach na termomodernizacje. Nie mamy już dotacji na ten cel ani w ramach RPO, ani w ramach środków krajowych. Takie działanie to jedyne, co nam pozostanie po 2020 roku, gdy skończą się unijne pieniądze – mówiła marszałek.

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał w sumie 7 umów z czterem instytucjami  finansującymi na łączną kwotę 55 mln zł. Dzięki zawartym umowom przedsiębiorcy będą mogli korzystać z preferencyjnych unijnych pożyczek, których udzielać będzie Fundacja „Przedsiębiorczość” (umowa opiewa na 2 mln zł), Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Zielonej Górze (dwie umowy na kwotę 20 mln zł), Polska Fundacja Przedsiębiorczości (dwie umowy w kwocie 17 mln zł) oraz  ECDF S.A. wraz z Mega Sonic S.A. (dwie umowy o wartości 16 mln zł).

Lubuskie firmy będą mogły skorzystać z dwóch produktów: małej pożyczki – o wartości jednostkowej do 500 tys. zł oraz dużej pożyczki – o finansowaniu od 500 tys. zł zł do 2 mln zł. Produkty te oferować będą wyżej wymienione instytucje finansujące. Wyjątkiem jest Fundacja „Przedsiębiorczość”, która oferować będzie jedynie małą pożyczkę o limicie do 200 tys. zł. Okres spłaty pożyczek to 5 lat, natomiast karencja wynosi 6 miesięcy.

Lubuskie przedsiębiorstwa mogą przeznaczyć uzyskane środki na realizację projektów mających na celu wzmocnienie ich potencjału gospodarczego, wsparcie rozwoju, podniesienie ich konkurencyjności, wprowadzenie nowych produktów dla firm oraz zwiększenie liczby miejsc pracy. Finansowane będą w szczególności inwestycje przedsiębiorstw będących w fazie start-up, przedsięwzięcia innowacyjne na poziomie regionu oraz projekty dotyczące zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK).

Firmy mogą liczyć na atrakcyjne oprocentowanie pożyczek unijnych – udzielanych na warunkach preferencyjnych lub rynkowych. Ponadto z otrzymaniem wsparcia nie wiążą się dodatkowe opłaty lub prowizje.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości już oferuje pożyczki dla lubuskich przedsiębiorstw. ECDF S.A. wraz z Mega Sonic S.A. w piątek 24 listopada 2017 r. zawarło umowę operacyjną z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i przygotowuje ofertę na rynek lokalny. W poniedziałek 27 listopada br., umowy operacyjne na dystrybuowanie środków zwrotnych dla przedsiębiorstw województwa lubuskiego podpisali Fundacja „Przedsiębiorczość” i Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

 

 

Galeria zdjęć

Instrumenty finansowe dla lubuskich przedsiębiorców

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!