Szczegóły aktualności:

Zielonogórski WOMP ma 20 lat

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 30-11-2017
Zielonogórski WOMP ma 20 lat fot. Krzysztof Kubasiewicz

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Zielonej Górze już od 20 lat stoi na straży zdrowia osób pracujących.- Nasza jednostka jest niesłychanie ważna w zakresie profilaktyki, diagnostyki i rehabilitacji. Świetnie wpisuje się w Strategię Ochrony Zdrowia. Bo właśnie te zadania są naszą misją. Dbamy o to, żeby poprawiać warunki do życia w regionie lubuskim - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas uroczystej gali jubileuszowej w urzędzie marszałkowskim.

 

Marszałek podkreślała, że ochrona zdrowia jest priorytetem rozwoju regionu. Przypomniała także, jak  w ciągu 10 lat, dzięki ogromnej pracy samorządu województwa zmieniło się jej oblicze. - Borykaliśmy się w naszym regionie z wielkimi trudnościami. Kiedy w 2010 roku objęłam nadzór nad ochroną zdrowia jako wicemarszałek, byliśmy najbardziej zadłużeni w Polsce. Konsekwentnie realizując strategie udało się ten problem rozwiązać. Teraz jesteśmy stawiani za wzór, jako region, w którym jednostki ochrony zdrowia są najmniej zadłużone. Nie mamy długów, wciąż inwestujemy – wyjaśniła.

Marszałek podziękowała dyrektor zielonogórskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Bożennie Telec za konsekwentne działania na rzecz rozwoju jednostki. - Jestem pełna podziwu i szacunku dla pani determinacji i odwagi. Walczyła pani o jednostkę i pracowników – podkreślała E. Polak.

Pracownikom podziękowała za serdeczność uśmiech i życzliwą atmosferę, która tworzą w swojej jednostce. – To, co robicie w zakresie profilaktyki diagnostyki i rehabilitacji, to są wielkie sukcesy – wyjaśniła.

Podczas uroczystej gali pracownikom WOMP-u wręczono Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Odznaczeni zostali:

Bożenna Telec - dyrektor WOMP,

Henryka Piestrzyńska - kierownik Poradni Laryngologicznej,

Elżbieta Szyszymar - pielęgniarka koordynująca,

Anna Wieliczko - kierownik Poradni Okulistycznej,

Roman Pilecki - kierownik Działu Konsultacyjno-Diagnostycznego.

Wręczono także odznaczeń nadawanych przez Prezydenta RP - Srebrne Krzyże Zasługi oraz Złote Medale za Długoletnią Służbę.

W uroczystości udział wzięli byli i obecni Oprócz pracownicy WOMP, a także szefowie wielu wojewódzkich ośrodków medycyny pracy w Polsce.

WOMP w pigułce

WOMP w Zielonej Górze od 20 lat na wysokim poziomie realizuje nie tylko wykonywanie badań profilaktycznych wszystkich grup zawodowych (wstępne, okresowe, kontrolne), ale też diagnozuje, orzeka i rehabilituje. Dodatkowo profilaktyka nad zakładami pracy obejmuje również nieodpłatne wizytacje stanowisk pracy, uczestnictwo w komisjach BHP, poradnictwo w przypadku problemów związanych z zagadnieniami ochrony pracy. WOMP zapewnia również możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej schorzeń związanych z wykonywaną pracą (tzw. patologie zawodowe). Kluczowym kierunkiem działania Ośrodka jest promocja zdrowia. Wysoki standard prowadzonej działalności potwierdziły kontrole przeprowadzone przez Instytut Medycyny Pracy na zlecenie Ministerstwa Zdrowia.

Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom

Ważnym elementem konferencji byłpanel poświęcony projektowi realizowanemu przez samorząd województwa pn. „Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom  – realizacja programów zdrowotnych ukierunkowanych na wykrywanie i zapobieganie nowotworom złośliwym jelita grubego, szyjki macicy, piersi wśród mieszkańców województwa lubuskiego”. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej – partnerzy projektu – zachęcali lekarzy i pielęgniarki medycyny pracy do włączenia się w kampanię informacyjno-edukacyjną wśród swoich pacjentów w zakresie wykonywania badań profilaktycznych.

Samorząd województwa na powyższy projekt otrzymał 3,5 mln zł dofinansowania ze środków EFS. Celem projektu jest zwiększenie zgłaszalności mieszkańców województwa z grup podwyższonego ryzyka na badania profilaktyczne w zakresie nowotworów, a tym samym zwiększenie ich wykrywalności. Projekt będzie realizowany do 2020 roku.

 

Galeria zdjęć

20 lat WOMP

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!