Szczegóły aktualności:

Sala jak marzenie, książę jak Święty Mikołaj (wideo)

Tatiana Mikułko-Kozłowska | Wydarzenia | 06-12-2017
 Sala jak marzenie, książę jak Święty Mikołaj (wideo) fot. Krzysztof Kubasiewicz

Takich mikołajek w pałacu w Zaborze jeszcze nie było. Najpierw do podopiecznych Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży przyjechała marszałek Elżbieta Anna Polak – tym razem jako wysłanniczka Świętego Mikołaja – z górą prezentów! Potem uroczyście otwarto odrestaurowaną Salę Kryształową. A na koniec Książę Pruski Franz Friedrich z rodu Hohenzollernów, którego pradziadek był drugim mężem cesarzowej Herminy, właścicielki pałacu w Zaborze, podarował mieszkańcom niezwykły prezent – portret swojej prababki.  

Materiał filmowy

6 grudnia do Sali Kryształowej pałacu w Zaborze zeszli się dziennikarze, historycy, regionaliści, mieszkańcy gminy. Wszyscy ciekawi, jak prezentuje się odrestaurowana sala, jak wygląda prawdziwy książę i co za prezent ze sobą przywiózł. Pieniądze na remont zabytkowej sali – 670 tys. zł przekazał samorząd województwa. Wcześniej sfinansował remont elewacji  - pierwsza dotacja w 2015 r. - 550 tys. zł; druga dotacja w 2016 r. – 980 tys. zł. Kolejna przekazana kwota, 250 tys. zł przeznaczona została na modernizację ściany frontowej. Warto też wspomnieć o montażu dźwigu elektrycznego wraz z infrastrukturą dla osób niepełnosprawnych za 150 tys. zł.

- Pragnę zapewnić, że to nie jest odosobniony przypadek, ponieważ coraz więcej naszych zabytkowych obiektów odzyskuje swój blask. Mamy w regionie niezwykłe dziedzictwo kulturowe - 252 zamki, pałace i dwory. Tylko w ramach poprzedniej perspektywy finansowej, Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, udało się dzięki środkom unijnym odremontować 18 takich obiektów. Salę Kryształową i elewację mogliśmy zrobić dzięki przychylności radnych sejmiku z naszego budżetu. Chcemy, by ten obiekt, który służy dzieciom z całej Polski, odzyskał dawną świetność i blask – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Na uroczystość otwarcia Sali Kryształowej przyjechał potomek ostatnich właścicieli pałacu Książę Pruski Franz Friedrich. Marszałek Polak przedstawiła go jako ambasadora województwa lubuskiego i Świętego Mikołaja, który Lubuszanom przywiózł niezwykły prezent – obraz swojej prababki cesarzowej Herminy. – Ten portret powstał w latach 30. w murach tego pałacu. Dziś historia zatacza koło. Nie wiem, jak wcześniej wyglądała ta sala, bo żeby to ocenić jestem za młody, ale jest wspaniała. Tak wspaniała jak marzenie. A dzisiejszy dzień dla dzieci, które tutaj przebywają jest ogromnym przeżyciem. Cieszę się, że na taki cel wykorzystywane są te obiekty. Wspólnie z moją żoną opiekujemy się podobną jednostką w Poczdamie, w której przebywa ok. 300 dzieci i wiem, z jakimi problemami się państwo zmagają w tym miejscu – mówił książę.

O historii pałacu opowiedział Krzysztof Krzyżanowski, dyrektor Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży. Potwierdził też, że teraz Sala Kryształowa otwiera się dla turystów. – Po wcześniejszym umówieniu będzie można tu wejść i ją podziwiać – podkreślał. Obraz cesarzowej Herminy będzie można zobaczyć z kolei w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Dyrektor Leszek Kania zapowiedział, że zostanie on wyeksponowany w małej sali witrażowej.  

Przy okazji otwarcia Sali Kryształowej marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z podopiecznymi Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży. W towarzystwie wysłanników Fundacji Dr Clown rozdawała mikołajkowe upominki przygotowane przez Departament Ochrony Zdrowia i ze zbiórki publicznej prowadzonej na portalu społecznościowym. Była to też okazja do wspólnej zabawy.

Na zakończenie marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z dyrektorami lubuskich jednostek ochrony zdrowia, z którymi rozmawiała o tym, co udało się zrobić w tym roku i o planach na przyszłość.  

Galeria zdjęć

Otwarcie Sali Kryształowej Pałacu w Zaborze

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!