Szczegóły aktualności:

Rekordowy rok dla lubuskiego przemysłu

Marzena Toczek | Wydarzenia | 02-01-2018

Niepełne dane (bez grudnia) pokazują, że 2017 rok był bardzo dobry dla lubuskiego przemysłu. Wartość produkcji sprzedanej w 2016 roku wyniosła 32,18 mld zł, a w okresie styczeń – listopad 2017 osiągnęła 32,11 mld. Oznacza to, że wynik z całego 2017 r. będzie rekordowy dla Lubuskiego i przekroczy 34 mld zł. – To samorząd  tworzy warunki do rozwoju gospodarczego. Te wskaźniki pokazują, że konsekwentne działania przynoszą efekty – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.

Na osiągnięcie tak dobrego wyniku produkcji sprzedanej lubuskiego przemysłu wpłynęły miesiące: marzec, wrzesień, październik i listopad. Wartość produkcji przemysłowej przekroczyła w każdym ww. miesiącu 3,1 mld złotych, co nigdy w poprzednich latach się nie wydarzyło.

Dominującą branżą, która od lat notuje wzrost sprzedaży jest produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, czyli branża motoryzacyjna. Dynamicznie wzrasta produkcja wyrobów z metali oraz mebli, a w dalszej kolejności jest branża spożywcza. Natomiast druga najważniejsza branża w regionie, czyli przetwórstwo drewna zanotowało nieznaczny spadek produkcji sprzedanej.    

Warto odnotować, że na dobry wynik lubuskiego przemysłu wpłynął wzrost wydajności pracy oraz zatrudnienia, co z kolei skutkowało wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które w listopadzie 2017 roku wyniosło w przedsiębiorstwach prawie 3990 złotych brutto.   

Dane: Komunikat o sytuacji gospodarczej woj. lubuskiego  - Urząd Statystyczny 

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!