Szczegóły aktualności:

Uroczysta sesja w Otyniu

Paweł Tyl | Sesje Sejmiku | 12-01-2018
Po 72 latach prawa miejskie ponownie uzyskał Otyń w powiecie nowosolskim. Z tej okazji 12 stycznia br. w tamtejszej Szkole Podstawowej odbyła się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. Radni Wojewódzcy spotkali się z włodarzami i mieszkańcami - była to okazja do wspomnień, przybliżenia historii miasta oraz gratulacji. Sejmik przyjął Stanowisko w sprawie przywrócenia Otyniowi praw miejskich.
Historię miasta Otyń przypomniał radnym Wiesław Szklarz dyrektor Szkoły Podstawowej w Niedoradzu. Podkreślił, że Otyń był już lokowany w czasach średniowiecza, w 1329 r. W roku 1554 r. spłonął miejscowy kościół, odbudowa trwała kilkadziesiąt lat, dokończono ją w 1607 r. Przypomniał, że odbudowa kościoła po katastrofie budowlanej z roku 2012 trwała zaledwie dwa lata (zawaliła się wtedy zabytkowa wieża kościoła). Kolejny pożar zespołu klasztornego miał miejsce w XVIII wieku, po którym dobudowano nowe skrzydła klasztoru. Zakończono prace w 1721 r. Król pruski Fryderyk II rozbudował magazyny zbożowe w Otyniu, ale po przemarszu wojsk rosyjskich przez Otyń w latach 60. XVIII wieku, miasto zostało splądrowane i zniszczone. Po kasacji zakonu jezuitów, pomieszczenia klasztorne znalazły świeckie zastosowanie. Rozwój gospodarczy okolic Otynia miał miejsce zwłaszcza w latach 20. XX wieku – powstała m.in. fabryka rowerów. Prawa miejskie Otyń stracił po II wojnie światowej, a odzyskał je dopiero teraz.

Szczegółowa relacja.


Podczas sesji nastąpiło umieszczenie stanowiska Sejmiku w kapsule czasu, a pan Stanisław Józwa - związany z pracą dla dzieci, autor wielu przewodników po gminie Otyń - otrzymał tytuł honorowego obywatela gminy Otyń.


Oto treść Stanowiska:

Na podstawie § 38 pkt 4 Statutu Województwa Lubuskiego stanowiącego załącznik do uchwały XL/462/13 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 9 września 2013 r. w sprawie przyjęcia Statutu Województwa Lubuskiego (Dz. Urz. Woj. Lub. z 2013 r. poz. 1992) przyjmuje się następujące stanowisko:

Sejmik Województwa Lubskiego pragnie wyrazić swoje uznanie dla społeczności Gminy Otyń za skuteczne starania w dążeniu do przywrócenia Otyniowi praw miejskich.

Po II wojnie światowej Otyń - który był miastem od 1329 roku - stracił prawa miejskie. Po ponad 600 latach utracił rangę historyczną oraz swój prestiż, a miejscowość została przejęta bez walk i  wówczas znacząco splądrowana.

W życiu każdej społeczności zdarzają się momenty, które utwierdzają jej tożsamość i wyznaczają bieg działalności na długie lata. Przełomowe okazały się reformy: samorządowa z 1990 r. oraz administracyjna z 1999 r., mające na celu usprawnienie działań władz w terenie oraz budowę samorządności. Włodarze Otynia, mieszkańcy i przedsiębiorcy wzięli więc sprawy w swoje ręce i – w poczuciu troski o przyszłe pokolenia – rozpoczęli wspólne starania o przywrócenie miejscowości dawnej świetności.

Społeczność lokalna zaczęła się jednoczyć, Otyń wzmacniał swój potencjał i rolę w regionie, stając się administracyjnym sercem gminy. Rynek z ratuszem, ciągi kamienic, urząd, szkoła, przedszkola oraz Gminne Centrum Kultury – miejskie atrybuty również nabierały na znaczeniu. 

Dziś mamy dowód na to, że – pracując wspólnie – można osiągnąć najodleglejszy cel.  W związku z przywróceniem Otyniowi praw miejskich, Sejmik Województwa Lubuskiego składa z tej wyjątkowej okazji najserdeczniejsze gratulacje oraz przekazuje wyrazy uznania wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

Macie Państwo powód do dumy, być może historia, którą napisaliście z troski o Wasz Otyń stanie się inspiracją dla innych miejscowości, które spotkał podobny los.
Formalnie status miasta powrócił z dniem 1 stycznia 2018 r. Mieszkańcy uczcili tę radosną nowinę podczas zabawy sylwestorwej. Wtedy odsłonięto także tablicę pamiątkową, która zawisła na frontowej ścianie budynku Urzędu Miejskiego w Otyniu.Galeria zdjęć

Uroczysta sesja w Otyniu

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!