Szczegóły aktualności:

Noworoczne spotkanie zielonogórskich Sybiraków (wideo)

Marzena Toczek | Wydarzenia | 11-01-2018

Członkowie Oddziału terenowego Związku Sybiraków w Zielonej Górze spotkali się podczas tradycyjnego spotkania świąteczno-noworocznego. Jego gospodarzem była marszałek Elżbieta Anna Polak. - Przyjechaliście z dalekiej Syberii z wielką nadzieją dla rodzącej się ojczyzny i tutaj stworzyliście dla siebie, dla nas i naszych dzieci prawdziwy dom. Dlatego zadaniem moim oraz wszystkich włodarzy regionu jest budować tę małą ojczyznę tak, jak sobie wymarzyliście – mówiła marszałek.

Materiał filmowy

Podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak krótko podsumowała najważniejsze wydarzenia roku 2017. Zaznaczyła, że był to rok wielkich inwestycji, ważnych dla rozwoju regionu. - Na pewno Państwo zauważyliście jak zmienia się rzeczywistość, która nas otacza. To my, samorządowcy, i organizacje pozarządowe, w tym także wasza mamy wielki wkład w rozwój naszego regionu – wyjaśniła. - Dbamy tutaj o dostępność transportową – rozpoczęliśmy budowę mostu w Milsku, ale przede wszystkim stawiamy bardzo mocno na zdrowie. Wsłuchuję się w wasze głosy i wiem, że to jest najważniejsze, dlatego też samorząd taki wybrał priorytet – dodała. Przypomniała, że w ubiegłym roku rozpoczęła się budowa radioterapii w Gorzowie Wlkp., podpisana została też umowa na budowę bazy lotniczego pogotowia ratunkowego na północy oraz zakontraktowano duże środki finansowe na budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Rozpoczęła się także realizacja ważnych zadań w zakresie kultury: rewitalizacja teatrów w Gorzowie i Zielonej Górze, przygotowany został projekt modernizacji Filharmonii w Zielonej Górze. Rozpoczęła się także  budowa centrum designu i kreatywności. - Chciałabym, żebyście państwo do swoich domów, do swoich bliskich taką informację zanieśli – mówiła marszałek, która wspomniała także o dramatycznych momentach. - Byliśmy solidarni z poszkodowanymi. Podzieliliśmy się także z Kaszubami, najbardziej dotkniętymi kataklizmem. Bo to, że trzeba się dzielić wiecie najlepiej. Przetrwaliście najtrudniejsze czasy. Przyjechaliście tutaj z wielką nadzieją. W 2018 roku będziemy konsekwentnie realizować te trudne zadania. Możecie więc być spokojni o przyszłość dzieci i wnuków, bo mamy bardzo dobre czasy. To złoty wiek dla regionu lubuskiego. Musimy dobrze z tego korzystać – podkreślała.

Marszałek wspomniała także o budżecie obywatelskim dla seniorów. - Chcemy żebyście współuczestniczyli w ważnych wydarzeniach w 2018 roku. Na wasze pomysły mamy pieniądze w budżecie – wyjaśniła.

W spotkaniu wziął udział także Senator RP Waldemar Sługocki, który dziękował Sybirakom za ich żywe świadectwo historii. - Jesteśmy Państwu wdzięczni, że kształtowaliście pokolenia Lubuszan, że przekazywaliście te wartości, które kształtują społeczność obywatelską i które są dla nas tak ważne. Dziękujemy za to, że jesteście żywym przekazem najnowszej – trudnej historii państwa polskiego – mówił. Zachęcał do wspólnego radosnego świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas spotkania wręczone zostały medale pamiątkowe za aktywność i zaangażowanie na rzecz społeczności sybirackiej.
Odznaczeni zostali:
- Dariusz Wróblewski, Starosta Zielonogórski
- Bogusław Zaraza, Kierownik Wydziału Spraw Społecznych Departamentu Infrastruktury Społecznej UMWL.
- Stanisław Szymkowiak, Przewodniczący Zielonogórskiej Rady Seniorów przy Radzie Miasta.

Marszałek Elzbieta Anna Polak wręczyła także dwa listy, będące formą podziękowania za działalność na rzecz Sybiraków. Otrzymali je:

1. Pani Danuta Cygan, Sekretarz Związku Sybiraków Oddział w Zielonej Górze
2. Pan Marian Szymczak , Przewodniczący Koła Miejskiego Nr 8 Związku Sybiraków Oddział w Zielonej Górze

W spotkaniu uczestniczyli także: wojewoda lubuski Władysław Dajczak, radna województwa Małgorzata Gośniowska-Kola, wiceprezydent Zielonej Góry Wioleta Haręźlak oraz starosta zielonogórski Dariusz Wróblewski.

Do 31 sierpnia opiekę nad stowarzyszeniami kombatanckimi sprawował samorząd województwa. Obecnie sprawy tych środowisk przeszły w gestię administracji rządowej tj. wojewodów.

W wyniku Paktu Ribbentrop – Mołotow w dniu 17 września 1939 roku wojska radzieckie zdradziecko wkroczyły na wschodnie tereny Polski okupując ponad 50 % jej powierzchni. Rozpoczęły się masowe zsyłki Polaków uznanych za wrogów Związku Radzieckiego na Syberię. Ogółem zesłano na Syberię 1.350 tys. osób, spośród których co trzecia osoba zmarła, z powodu katorżniczych warunków zsyłki.

Wielu spośród Sybiraków walczyło na frontach II Wojny Światowej. To żołnierze Sybiracy walczyli pod Monte Cassino i pod Lenino. Związek Sybiraków powstał w 1928 roku, a legitymację nr 1 otrzymał Sybirak – Marszałek Polski Józef Piłsudski. W 1988 roku reaktywowano Związek Sybiraków. Zielonogórski Oddział Związku Sybiraków powstał w marcu 1989 roku. Aktualnie Oddział Związku Sybiraków liczy 1.650 członków zrzeszonych w 19 kołach terenowych.

Galeria zdjęć

Noworoczne spotkanie zielonogórskich Sybiraków

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!