Szczegóły aktualności:

Defibrylator pomoże ratować życie (wideo)

Marzena Toczek | Zdrowie | 11-01-2018

Defibrylator – urządzenie ratujące życie znajduje się od niedawna w holu urzędu marszałkowskiego. - To nie tylko pierwsza pomoc dla pracowników, naszych klientów, gości, ale tu w pobliżu mamy koncentrację urzędów: urząd miasta, NFZ, banki, firmy, więc myślę że to jest znakomite miejsce, żeby szybko udzielić pomocy zanim ratownicy medyczni do nas dotrą – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak. Jak prawidłowo skorzystać z urządzenia pokazali ratownicy zielonogórskiego pogotowia.

Materiał filmowy

Ratownik medyczny, nauczyciel akademicki UZ Piotr Rozpędowski oraz szef pogotowia Marcin Mańkowski na fantomie pokazali, jak działa defibrylator. Może być użyty już w przypadku rocznego dziecka.

W przypadku zaburzeń rytmu serca defibrylator pozwala na przywrócenie normalnej pracy mięśnia sercowego, a tym samym może się przyczynić do uratowania życia ludzkiego. Obecnie standardem staje się, że defibrylatory dostępne są w miejscach publicznych – w celu zwiększenia szans osoby poszkodowanej na przeżycie i podtrzymanie jej funkcji życiowych do czasu przybycia karetki.

Urządzenie zainstalowane w Urzędzie nie wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej, bo – w przypadku podjęcia reanimacji – przy pomocy komend głosowych informuje osobę obsługującą defibrylator o schemacie postępowania.

Urządzenie pozwala na wykonywanie ucisków klatki piersiowej w trakcie analizy rytmu EKG, redukując w ten sposób przerwy między resuscytacją krążeniowo-oddechową i defibrylacją.

Docelowo planuje się zainstalować defibrylatory we wszystkich budynkach Urzędu Marszałkowskiego. Do jego obsługi przeszkolona została tez grupa urzędników.

 

  • Defibrylator AED Lifepack CR 2 – koszt: 7 635 zł

Wyposażenie defibrylatora:

- bateria Li - MnO2,

- elektrody quick-step,

- instrukcja obsługi w języku polskim,

- przewody USB,

- apteczka AED: maseczka, nożyczki, rękawiczki jednorazowe, golarka

- szafka AED z alarmem świetlno-dźwiękowym i tablica informacyjna

Galeria zdjęć

Defibrylator na wyposażeniu Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!