Szczegóły aktualności:

Głośne TAK dla transplantacji

Marzena Toczek | Zdrowie | 29-01-2018

Transplantacja, to od wielu lat „temat specjalnej troski” w Lubuskiem. Dlatego z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji 29 stycznia w Zielonej Górze odbyła się konferencja promująca ideę dawstwa. –O przeszczepach narządów trzeba mówić zawsze i głośno!  To bardzo ważne, że tu jesteście, ponieważ najlepszymi ambasadorami każdej idei są ludzie. Nie zabierajmy naszych organów do nieba, bo one dają życie drugiemu człowiekowi – apelowała otwierając spotkanie marszałek Elżbieta Anna Polak.

26 stycznia mija kolejna rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki, wykonanego w 1966 roku w Warszawie. W Polsce na przeszczep narządów czeka około dwóch tys. osób, dlatego tak ważna jest informacja i edukacja, już od najmłodszych pokoleń. Samorząd województwa od lat promuje ideę transplantologii. W 2010 roku myliśmy przełom w naszym województwie, bo statystyki krzyczały, że jest bardzo źle. Nasze szpitale krzyczały, że jest bardzo mało pobrań organów. A nie chcemy przecież zabierać naszych organów do nieba, bo one dają życie drugiemu człowiekowi.

ściągnij MP3

Wtedy to samorząd zaczął bardzo mocno promować oświadczenia woli. – W tej chwili mamy już rozdanych 40 tys. Są to osoby, które wyrażają zgodę na oddanie swoich organów po śmierci dla innej osoby, która tego potrzebuje – wyjaśnia marszałek i dodaje, że samorząd promuje ideę transplantacji podczas organizowanych przez siebie wydarzeń: pikników zdrowia, kongresów kobiet, święta województwa.

Pięć lat później – kiedy sytuacja w lubuskiej transplantacji znów się pogorszyła – podwoiliśmy siły! Wsparł nas wówczas mocno prof. Marian Zembala, ówczesny Minister Zdrowia, znany kardiochirurg i transplantolog – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak i dodaje: - Lista osób oczekujących na przeszczep praktycznie nigdy się nie kurczy. Dlatego tak ważne jest, żeby chorzy mieli szanse na nowy organ.

W Lubuskiem cztery szpitale mają możliwość pobrania organów:

- Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

- Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny w Gorzowie

- Szpital w Sulechowie

- Szpital w Nowej Soli

W 2017 roku odnotowano 19 dawców wielonarządowych.

Podczas konferencji 29 stycznia młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych mogła wysłuchać ciekawych prelekcji osób, które dokonują pobrań narządów. Nie zabrakło także opowieści o doświadczeniach biorców, którzy dzięki przeszczepom mogą z powodzeniem funkcjonować. Dla młodych Lubuszan przygotowano także prezentację specjalnego filmu edukacyjnego. Spotkanie to także możliwość konsultacji ze specjalistami.


PROGRAM - Zielona Góra

lubuskie obchody

Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji

 

Zielona Góra, 29 stycznia 2018 r., godz. 10.00 – 12.30

10:00 Otwarcie Konferencji - Elżbieta Anna Polak - Marszałek Województwa Lubuskiego

10:10 Jaka będzie przyszłość transplantacji i ... człowieka - lek. med. Bartosz Kudliński, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, wykładowca Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu

10:30 "Kobieta z męskim sercem" - historia pewnej kobiety - Adriana Szklarz

11:00 Rola koordynatora ds. tranplantacji - Lesław Depta, koordynator ds. transplantacji, Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

11:20 Los człowieka w naszych rękach - Bogumiła Burda, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia NERKA w Zielonej Górze

12:00 Dyskusja

Na stoiskach informacyjnych podczas obchodów zaprezentują się jednostki ochrony zdrowia podległe Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubuskiego.

Działania Samorządu Województwa Lubuskiego na rzecz transplantacji

Choć nie wykonuje się jeszcze w naszym województwie przeszczepów, to jednak pobierane są narządy, które potem trafiają do potrzebujących. Samorząd województwa stara się promować ideę transplantacji. Partnerstwo dla Tramsplantacji w Woj. Lubuskim zostało odnowione zostało 10 września 2015 r. z inicjatywy marszałek Elżbiety Anny Polak.

Działania samorządu, jakie zostały podjęte w celu podniesienia liczby przeszczepień, to m.in.:

  • propagowanie idei transplantacji podczas wszystkich imprez prozdrowotnych organizowanych dla mieszkańców województwa lubuskiego: m.in. Lubuski Piknik Zdrowia, Przystanek Woodstock,  Lubuski Kongres Kobiet;
  • ponad 40 000 oświadczeń woli – od 2010 roku tyle oświadczeń i ulotek informacyjnych trafiło do mieszkańców;
  • cyklicznie: dwa razu do roku (styczeń i październik) – organizacja konferencji, spotkań z młodzieżą z udziałem lekarzy specjalistów, osób po przeszczepie, koordynatorów transplantacyjnych; 
  • stała współpraca z Ogólnopolskimi Stowarzyszeniami „Życie po przeszczepie” i „NERKA”;
  • Współorganizacja Ogólnopolskiego Marszu Nordic Walking im. prof. Zbigniewa Religi (główny organizator – Stowarzyszenie. Życie po Przeszczepie)
  • włączenie się w kampanię ogólnopolską – inauguracja Kampanii Drugie Życie.

Pobrania narządów w województwie lubuskim w latach 2010-2017

SZPITALE

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

RAZEM

Nowa Sól

1

3

0

4

0

3

0

1

12

Sulechów

0

1

0

1

1

0

1

0

4

Zielona Góra

2

4

7

3

1

3

3

6

29

Gorzów Wlkp.

21

20

19

11

9

8

5

12

105

RAZEM

24

28

26

19

11

14

9

19

150

 

 

Galeria zdjęć

O transplantacji w Urzędzie Marszałkowskim

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!