Szczegóły aktualności:

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka: przetarg jeszcze w styczniu!

Marzena Toczek | Zdrowie | 25-01-2018

Do końca stycznia ogłoszony zostanie kolejny przetarg na projekt i budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Marszałek Elżbieta Anna Polak zweryfikowała raport Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze sp. z o.o. w sprawie harmonogramu i kosztów inwestycji. – To jest jeden z priorytetów zarządu województwa. Aktualnie największa i najważniejsza inwestycja zdrowotna. Dlatego działamy według zasady „wszystkie ręce na pokład” – mówiła podczas spotkania z władzami lecznicy

Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka opóźnia się ze względu na nieskuteczny przetarg, który, został w czerwcu 2017 roku ogłoszony przez poprzedni Zarząd Spółki. Kwoty oferowane przez potencjalnych wykonawców były wyższe niż budżet inwestycji. Aktualnie dokonano zmian w dokumentach dotyczących tego zadania. 29 stycznia br. planuje się podpisanie aneksu o dofinansowanie zadania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Następnym etapem będzie ogłoszenie przetargu. Inwestycja powstanie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Pełna mobilizacja oraz korzystny montaż finansowy

Marszałek Elżbieta Anna Polak nie ma wątpliwości, że budowa szpitala pediatrycznego jest jednym z najważniejszych zadań tej kadencji. Podczas spotkania, w którym udział wzięli Waldemar Sługocki, senator, przedstawiciele władz Szpitala Uniwersyteckiego z prezesem Markiem Działoszyńskim na czele, prof. Magdalena Graczyk, przewodnicząca Rady Nadzorczej oraz przedstawiciele departamentów unijnych i ochrony zdrowia w Urzędzie, przyznała, że jest zaniepokojona przebiegiem inwestycji. – Umowa o dofinansowanie w kwocie 56 mln zł została podpisana w grudniu 2016 roku. Szpital otrzymał montaż finansowy, jakiego nie ma żadna inna lecznica w regionie. Samorząd dofinansowuje zadanie z własnego budżetu w kwocie 12 mln zł, jest też zapewniona pomoc z budżetu państwa. Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka wymaga pełnej mobilizacji wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt – mówiła marszałek.

Prezes Marek Działoszyński przedstawił aktualny harmonogram zadania. Ponowne ogłoszenie przetargu planowane jest na 30 stycznia br. – tuż po podpisaniu aneksu do umowy o dofinansowanie. Rozstrzygnięcie postępowania planuje się na kwiecień, a od maja br. ruszą prace  projektowe. Etap realizacji wyposażenia trwałego CZMiD przewiduje się na lipiec 2020 roku. Wówczas także planuje się zakup wyposażenia ruchomego (sprzęt medyczny). Zakończenie całego zadania nastąpi w 2021 roku.

Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka kosztować ma 92 mln zł, z czego 56 mln zł pochodzi z RPO-Lubuskie 2020, 12 mln zł – z budżetu Samorządu Województwa Lubuskiego, a 9,2 mln stanowić będzie pomoc z budżetu państwa.

Kompleksowe leczenie pediatryczne

Nowy obiekt wypełni olbrzymią lukę w zdrowotnej mapie regionu Lubuskiego. Do tej pory nasze województwo było na ostatnim miejscu w Polsce pod względem zabezpieczenia świadczeń dla najmłodszych pacjentów. Mamy też najwyższy wskaźnik migracji dzieci i młodzieży na leczenie w innych regionach. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w sposób kompleksowy zabezpieczy potrzeby zdrowotne tutejszych pacjentów. Jednym z najważniejszych elementów będzie dziecięcy OIOM, którego do tej pory nie było w województwie. Poza tym w CZMiD powstaną inne specjalistyczne pododdziały pediatryczne – m.in. onkologia, zakaźny, laryngologia czy endokrynologia.

Marszałek Elżbieta Anna Polak mówiła także o planowanym przekazaniu Szpitalowi Uniwersyteckiemu nieruchomości aportem. Dziś gmachy Szpitala są własnością Województwa Lubuskiego i są lecznicy użyczane. Aport nieruchomości pozwoli na zwiększenie aktywów lecznicy oraz jej zdolności kredytowej.

Galeria zdjęć

Spotkanie w sprawie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

Fot. Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!