Szczegóły aktualności:

Lubuskie: Przyszłość szkolnictwa wyższego

Dariusz Nowak | Warte uwagi | 05-02-2018
Najważniejsze kwestie związane z rozwojem szkolnictwa wyższego w naszym regionie. Tą kwestią zajmuje się grupa robocza ds. szkolnictwa wyższego w woj. lubuskim, której kolejne warsztaty odbyły się 1 lutego. W spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski wzięli udział przedstawiciele uczelni, WUP, a także miast Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski oraz eksperci Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego z Lublina.

Uczestnicy spotkania zapoznali się w wynikami ekspertyzy przygotowanej przez Instytut Rozwoju Szkolnictwa Wyższego z Lublina. Eksperci ocenili potencjał lubuskich szkół wyższych w kontekście projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, zbadali oczekiwania kandydatów na studia wyższe z województwa lubuskiego, opinie lubuskich studentów oraz przedsiębiorców.  

Najważniejszym punktem spotkania była dyskusja dotycząca kierunków rozwoju i możliwych działań w obszarze szkolnictwa wyższego. Rozmowy toczyły się wokół następujących tematów: potencjał organizacyjny lubuskiego szkolnictwa wyższego, kształcenie i systemy wsparcia studentów, rozwój naukowo-badawczy uczelni, współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego.

Uczestnicy zastanawiali się co zrobić, by zatrzymać w regionie najzdolniejszych absolwentów. Odpowiedź ma być zawarta w dokumencie programowym "Kierunki rozwoju szkolnictwa wyższego w województwie lubuskim", który powstaje w ramach prac Grupy. Dotychczas grupa wypracowała diagnozę szkolnictwa wyższego w województwie lubuskim oraz scenariusze rozwoju szkolnictwa wyższego w województwie lubuskim w wymiarze pozytywnym i negatywnym.

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!