Szczegóły aktualności:

Mocny start lotniska w Babimoście

Marzena Toczek | Wydarzenia | 06-02-2018

Jak informuje portal rynek-lotniczy.pl Port Lotniczy Zielona Góra/Babimost obsłużył w styczniu 1734 pasażerów, czyli o 176% więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku (627 pasażerów). To kolejny rekordowy miesiąc na lotnisku. Jak podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak, na ten wynik złożyło się kilka czynników. – Mamy nowego przewoźnika, czyli narodowy LOT. Lata także większy samolot i najważniejsze zmieniły się godziny lotów, które pozwalają na przesiadki na rejsy do innych krajów europejskich i nie tylko – wyjaśnia.

W 2017 roku Port Lotniczy Zielona Góra/Babimost obsłużył blisko 18 tys. pasażerów i odnotował 88-procentowy wzrost liczby podróżnych, co dało drugie miejsce w kraju. Na tę zmianę znaczący wpływ miała zmiana przewoźnika.  Od marca 2017 połączenia na linii Zielona Góra – Warszawa obsługuje PLL LOT. Dzięki temu lotnisko znalazło się w międzynarodowej siatce połączeń. Oznacza to, że wylatując z Babimostu mamy szasnę na transfer do różnych destynacji europejskich i nie tylko.

Rozwój portu to także zasługa inwestycji poczynionych przez samorząd województwa - ILS, czyli system wspomagania lądowania przy ograniczonej widzialności. Wartość inwestycji współfinansowanej z LRPO to prawie 4 mln zł. Dzięki dostosowaniu lotniska do europejskich wymogów bezpieczeństwa, port będzie mógł działać przez całą dobę i obsługiwać lotniczy transport towarowy.

- budowa drogi patrolowej – koszt: 859,9 tys. zł

- budowa sieci energetycznej zasilającej pionowe znaki nawigacyjne – koszt: 860 tys. zł

- budowa strażnicy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej – 3,1 mln zł

- naprawa/remont nawierzchni Płyty Postoju Samolotów nr 1 i drogi kołowania „Echo” – koszt: 640  tys. zł

- naprawa/remont oświetlenia projektorowego PPS nr 1 i DK „Echo”

- budowa Hali Kontroli Przylotów – koszt: 3,2 mln zł

W najbliższym czasie Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze modernizować będzie także terminal odlotów.

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!