Szczegóły aktualności:

Ferie czas zacząć!

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 07-02-2018

Warsztaty, zajęcia plastyczne, taneczne i literacko-animacyjne, konkursy, gry i zabawy ruchowe, inscenizacje teatralne to tylko niektóre z propozycji naszych instytucji na ferie. Zimowa przerwa od nauki w naszym regionie rozpoczyna się 12 lutego br. - To czas relaksu i odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki. Zachęcam, by spędzić go aktywnie i bezpiecznie – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Zobacz, co instytucje podległe urzędowi marszałkowskiemu przygotowały na dwa tygodnie ferii.

Na najmłodszych mieszkańców regionu czeka wiele atrakcji. Jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie! Poniżej planowane zajęcia/imprezy w instytucjach kultury w okresie zimowych ferii szkolnych.

1. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.

FERIE ZIMOWE w TĘCZOWYCH BIBLIOTEKACH

12 – 23 lutego 2018 r.

warsztaty, zajęcia plastyczne, literacko-animacyjne, konkursy, gry, zabawy ruchowe, taneczne, inscenizacje teatralne

Filia nr 1– Biblioteka Plastusia– Z Plastusiem po węgierskich dróżkach

Filia nr 3 – Biblioteka Kota Filemona – Zima, książki i my

Filia nr 4 – Komnata Ducha Bajducha – W krzywym zwierciadle

Filia nr 5 – Biblioteka Reksia – Z Nelą przez kontynenty

Filia nr 7 – Biblioteka Bolka i Lolka – Biblioteczny przekładaniec

Oddział Dziecięcy –Biblioteka Pana Kleksa – Ferie z Disneyem

Filia nr 10 – Borejkowo – Gimnastyka dla języka, czyli zabawy ze słowem

Filia nr 11 – Biblioteka Wróbelka Elemelka– Wróbelek Elemelek w krainie niemieckich bajek

Filia nr 14 – Biblioteka Koszałka Opałka – Kolorowy zawrót głowy

 

2. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

ZIMOWA CZYTELNIA NORWIDA – od godz. 12.00

Terminy i miejsca spotkań:

12 i 19 lutego (poniedziałek) – Filia nr 7„Szklana pułapka”

13 i 20 lutego (wtorek) – Filia nr 11 „Biblioteka Piotrusia Pana”

14 i 21 lutego (środa) – Filia nr 5 „Biblioteka Żółwia Franklina”

15 i 22 lutego (czwartek) – Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży „Biblioteka Pana Kleksa”

16 i 23 lutego (piątek) – Filia nr 9 – „Biblioteka Bromby i przyjaciół”

Spotkania warsztatowe dla rodzin z dziećmi. Zajęcia, w których uczestniczyć będą mieszkańcy Zielonej Góry będą miały charakter otwarty. Wszystkie działania poprzedzone będą lekturą tematycznie nawiązującą do dziedziny i charakteru danych warsztatów. Spotkania oscylować będą wokół następujących zagadnień: (warsztaty rękodzielnicze, zajęcia plastyczne).

Dodatkową atrakcją będzie spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem – popularnym autorem komiksów i książek dla dzieci, twórcą postaci żubra Pompika i ryjówki Dobrzyka, doktorem nauk przyrodniczych, pracującym w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

POZNAJ KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ – spotkanie warsztatowe dla dzieci z opiekunami z Moniką Kujawską-Marszałek, koordynatorem Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Zielonej Górze; zawsze godzina 12.00. Na spotkania obowiązują zapisy na poszczególnych filiach.

Terminy i miejsca spotkań:

19 lutego (poniedziałek) - Filia nr 5 „Biblioteka Żółwia Franklina”

20 lutego (wtorek) - Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży „Biblioteka Pana Kleksa”

21 lutego (środa) - Filia nr 9 – „Biblioteka Bromby i przyjaciół”

22 lutego (czwartek) – Filia nr 7 „Szklana pułapka”

23 lutego (piątek) - Filia nr 11 „Biblioteka Piotrusia Pana”

 

3. Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.

12 – 25 lutego 2018, w godz. 8:00 – 16:00                                                                             

Ferie w Domu Muz
                                                                                                            

Półkolonie w Muzeum Lubuskim  im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim  w Willi Zespołu Willowo-Ogrodowego ul. Warszawska 35, i Spichlerzu ul. Fabryczna 1-3,

Półkolonie w Domu Muz to doskonały pomysł na ferie dla dzieci w wieku szkolnym od 6. do 12. roku życia, mieszkających w  Gorzowie Wielkopolskim i okolicy, które pragną spędzić wolny czas aktywnie, ciekawie, wesoło i twórczo.

Uczestnicząc w półkoloniach Muzeum Lubuskiego dziecko nie tylko rozszerza swoją wiedzę z zakresu historii i sztuki. Każdy uczestnik przez zabawę uczy się również pracy zespołowej, rozwija swoje pasje i poszukuje najlepszego sposobu na wyrażenie swojej wyjątkowości.

Uczestnicy:

  • poznają muzeum, jego oddziały, historię, strukturę,
  • dowiedzą się jak zachować się w muzeum,
  • zrozumieją charakter pracy muzealnika,
  • posiądą wiedzę nt. poszczególnych dziedzin sztuki,
  • wykonają własne dzieła sztuki, które zostaną uwieńczone wernisażem na koniec każdego turnusu.

Półkolonie odbywać się będą przez dwa tygodnie ferii w wymiarze 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Możliwość zapisu na półkolonię w wymiarze tygodniowym lub dwutygodniowym.

Do wyboru dwa rodzaje zajęć:

LABORATORIUM KOLORU - uczestnicy zapoznają się z Muzeum i zagłębiają się w tajniki pracy malarza - tworzą obraz,

LABORATORIUM FORMY - kolejne zagadki Muzeum i praca rzeźbiarza - kolor, forma – rzeźbią.

Cena za jeden tydzień to 309 zł, a za dwa tygodnie 509 zł. Przewidziane są także promocje dla rodzeństwa.

Więcej szczegółów dostępnych na stronie www.muzuemlubuskie.pl lub na profilu na Facebooku @MuzeumLubuskie

 

4. Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

W okresie ferii zimowych, w dniach 14, 15 i 16 lutego oraz 21, 22 i 23 lutego 2018 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbywać się będą warsztaty edukacyjno-plastyczne pt. „ZIELONA GÓRA - MIASTO RÓŻNYCH KULTUR - KULTURA ŻYDOWSKA”.

Zajęcia adresowane są do uczniów szkół zielonogórskich spędzających ferie zimowe na półkoloniach i obozach a także do dzieci, które pozostają podczas ferii w domu. Mogą one dołączyć do tych grup i wspólnie spędzić w Muzeum czas wolny od zajęć szkolnych.

W pierwszej, edukacyjnej części uczestnicy warsztatów zwiedzą z przewodnikiem wystawę pt. „Izrael - wczoraj i dziś” prezentującą na 14 planszach sześć dekad państwa Izrael. Obejrzą także znajdujące się na wystawie eksponaty związane z historią Zielonej Góry, będące ilustracją kultury żydowskiej w naszym mieście. Dowiedzą się m.in. co to jest Tora, menora, mezuza, tefilin, mycka oraz poznają różne zwyczaje związane z tą kulturą. Na fotografiach obejrzą także synagogę, która dawniej znajdowała się w Zielonej Górze, macewy (żydowskie nagrobki) z zielonogórskiego kirkutu (cmentarza) wraz z tłumaczeniami epitafiów, które się na nich znajdowały.

W drugiej części warsztatów odbywać się będą zajęcia plastyczne związane z tematyką spotkania w czterech równocześnie działających pracowniach: „Wokół menory”, „Kaligrafia hebrajska”, „Ubiór w kulturze żydowskiej”, „Zielonogórska synagoga”.

Poprzez udział w zajęciach edukacyjnych i warsztatach plastycznych uczniowie wzbogacą swoją wiedzę z zakresu historii o elementy kultury żydowskiej.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc uprzejmie prosimy o kontakt z Działem Oświatowym MZL  - tel. 68 327 23 45  w. 19  w celu ustalenia terminu zajęć.

Muzuem zaprasza także uczniów szkół zielonogórskich do zwiedzenia stałych i czasowych ekspozycji muzealnych. Muzeum Ziemi Lubuskiej czynne jest w środy, czwartki i piątki od godz. 11,00 - 17,00, w soboty od 10,00 - 15,00, w niedziele od 10,00 - 16,00.

 

5. Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Gniewko i Lubinka”

Bajka dla dzieci od 3. roku życia. Humorystyczna opowieść o sile przyjaźni, poznawaniu świata oraz odkrywaniu uczuć i emocji.

12 lutego (poniedziałek) godz. 10.00, Scena Kameralna

Bilety 16 zł

Po spektaklu na małych widzów czeka niespodzianka – zajęcia z teatrzyku cieni, w trakcie których odwiedzimy Zaczarowane Królestwo i poznamy jego niezwykłych mieszkańców m.in. Rycerza, Księżniczkę, dobrą Wróżkę i niezbyt sympatyczną Czarownicę. Bilet na bajkę „Gniewko i Lubinka” będzie jednocześnie biletem wstępu na warsztaty. Ilość miejsc na zajęciach jest ograniczona, stąd konieczność wcześniejszej rezerwacji pod nr tel. 95 728 99 49. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 5-9 lat.

„Tygrys tańczy dla Szu-Hin”

Twórcy spektaklu zabierają małych widzów w egzotyczną podróż do baśniowych Chin – krainy pełnej dobrych smoków, tańczących tygrysów, życzliwych, a nawet złośliwych duchów, które zamieszkują wyobraźnię ludzi Dalekiego Wschodu.

13 lutego (wtorek) godz. 10.00

14 lutego (środa) godz. 10.00

Ceny biletów: 25 zł normalny, 20 zł ulgowy, 19zł szkolny

„Czy umiesz gwizdać, Johanno”

Lutowym prezentacjom "Czy umiesz gwizdać, Johanno", które odbędą się w czasie ferii zimowych, będą towarzyszyły działania edukacyjne. Widzów spektaklu zaprosimy na warsztaty, w czasie których wspólne udramatyzowane działania pomogą nam dostrzec, jak wiele satysfakcji i przyjemności może dawać postawa pełna empatii, umiejętność dzielenia się sobą z drugim człowiekiem i pielęgnowania rodzinnych więzi. Spektakl i warsztaty dla widzów w wieku od lat10 do 110,wszystkich wnuków, babć i dziadków mających ochotę na chwile wzruszenia oraz dobrą zabawę, którą gwarantują nieszablonowe, kreatywne działania teatralne.

Spektakl: 15 lutego (czwartek) godz. 10.00 i 12.00, Scena Kameralna

Ceny biletów: 25 zł normalny, 20 zł ulgowy, 15 zł

Warsztaty do spektaklu: 15 lutego godz. 13.15 i 16 lutego godz. 11.00 (udział nieodpłatny)

Ilość miejsc na zajęciach ograniczona, obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 95 728 99 49.

 

6. Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze

Ferie w Laboratorium Twórczym Lubuskiego Teatru

12-16.02.2018
Eksperymenty z "Kopciuszkiem", warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat

19-23.02.2018
Eksperymenty z "Akademią Pana Kleksa", warsztaty dla dzieci w wieku 11-13 lat

Przez cały czas trwania ferii zimowych, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30 - 12:30 organizujemy warsztaty inspirowane tematyką i formą granych w ferie w Lubuskim Teatrze spektakli: "Kopciuszkiem" i "Akademią Pana Kleksa". Po raz pierwszy zajęcia feryjne będą odbywały się w nowej przestrzeni edukacyjnej teatru. W Laboratorium Twórczym zaprosimy dzieci do eksperymentów artystycznych: z dźwiękiem, tekstem, ruchem i formą (rekwizytem, lalką, animowanym przedmiotem). Wszystkie "eksperymenty" będziemy przeprowadzać w formie zabaw, których celem jest rozwijanie wyobraźni, wrażliwości i inwencji twórczej, a także wzmacnianie umiejętności współpracy w grupie.


Dodatkowo zapraszamy na spektakle:

13.02.2018 r., godz. 9:30, 11:30 "Kopciuszek" reż. Przemek Jaszczak
21, 22.02.2018 r., godz. 10:00 "Akademia Pana Kleksa" reż. Jan Jerzy Połoński

 

Swoją ofertę przygotował także Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie

 

 

Informacje przygotował Departament Infrastruktury Społecznej    

Zapisz się do naszego newslettera!