Szczegóły aktualności:

Karetka w Nowogrodzie Bobrzańskim: raport ze stycznia

Małgorzata Tramś-Zielińska | Zdrowie | 08-02-2018

Ambulans w Nowogrodzie Bobrzańskim stacjonuje na stałe dopiero od 1 stycznia 2018 r., jednak już po pierwszym miesiącu statystyki potwierdzają, jak bardzo potrzebna była ta zmiana. – Wcześniej karetka jechała po chorego z Zielonej Góry. Przez to ratownicy tracili cenne minuty. Zadbaliśmy o bezpieczeństwo mieszkańców. W styczniu było aż 86 wyjazdów ambulansu z Nowogrodu – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak

Przypomnijmy. Co najmniej kilka lat trwały zabiegi władz Samorządu Województwa Lubuskiego i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze o zmianę lokalizacji jednej z tutejszych karetek. Ulokowanie ambulansów na mapie regionu określa dokument – „Wojewódzki Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne”, który opracowuje i zatwierdza Wojewoda Lubuski. W 2017 r. – po kolejnych apelach do Wojewody – udało się doprowadzić do korekty Planu i jedna z zielonogórskich karetek mogła się przenieść do Nowogrodu Bobrzańskiego. Zmiana formalnie nastąpiła 1 stycznia 2018 r. W sylwestrową noc punktualnie o północy ambulans rozpoczął działalność, a już o 4.00 rano miał pierwsze wezwanie do dziecka.

– Nie mam wątpliwości, że  poprawiło bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Nowogrodu i okolicy. Po miesiącu poprosiłam o raport wyjazdów. Okazuje się, że ratownicy, którzy pracują w Nowogrodzie, mają pełne ręce roboty. Dzięki tej zmianie są teraz w stanie znacznie szybciej dotrzeć do pacjenta lub osoby poszkodowanej – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.

Raport z wyjazdów

  • 86 – liczba wezwań przekazanych do realizacji
  • 1 – wezwania odwołane w trakcie realizacji
  • 7 – zespół zadysponowany do dziecka
  • 79 (mężczyzn – 34, kobiet – 45) – zespół zadysponowany do osoby dorosłej
  • 19 – udzielono pomocy w miejscu wezwania
  • 66 udzielono pomocy i przewieziono do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR Zielona Góra – 26, inny szpital – 40)
  • 4291 – liczba przejechanych kilometrów

 

Uruchomienie podstacji pogotowia ratunkowego w Nowogrodzie Bobrzańskim było możliwe dzięki realizacji projektu budowy remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Projekt zrealizowany został ze środków unijnych. – Są tam miejsca postojowe dla samochodów strażackich i cały czas czekało miejsce dla karetki pogotowia. Udało się zakontraktować dodatkową karetkę. Nasze pogotowie ratunkowe w Zielonej Górze będzie realizowało ten kontrakt – wyjaśniała na początku stycznia marszałek Elżbieta Anna Polak.

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!