Szczegóły aktualności:

Czas na kulturę

Marzena Toczek | Wydarzenia | 09-02-2018

Samorząd województwa przyśpiesza realizację inwestycji w kulturę. Aktualizujemy Program w zakresie rozwoju kultury, ale on wymaga jeszcze konsultacji.  Chcemy ogłosić przetargi warunkowe na realizację inwestycji. Mamy zgodę na realizację inwestycji w trybie pozakonkursowym, pod warunkiem, że są to inwestycje kluczowe. Nie możemy zaniedbać kultury – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Realizowane będą projekty dwóch lubuskich teatrów, Filharmonii Zielonogórskiej oraz remont zagrody młyńskiej w Bogdańcu.

Jak podkreśla marszałek inwestycje w kulturę są bardzo ważne, stąd też decyzja o rozpoczęciu prac. – Mamy zgodę Ministerstwa Rozwoju na realizację w trybie pozakonkursowym projektów kluczowych, priorytetowych, wpisanych do Wojewódzkiego Programu Rozwoju Kultury i Kontraktu Terytorialnego. Dlatego uznaliśmy, że możemy bezpiecznie nie czekać na zakończenie konsultacji programu zanim zostanie przyjęty i już ogłosić przetargi.  Przetarg warunkowy, o którym mowa oznacza, że jeżeli pojawią się komplikacje związane z zatwierdzeniem listy projektów kluczowych lub utracone zostanie dofinansowanie, to przetarg taki możemy unieważnić. - W mojej ocenie nie ma takiego zagrożenia, bo zabezpieczyliśmy na ten cele środki z RPO oraz budżetu województwa. Jesteśmy przygotowani – wyjaśnia marszałek.

Chodzi o projekty jednostek kultury podległych samorządowi województwa. Zarząd województwa na swoim ostatnim posiedzeniu zatwierdził listę tych czterech projektów, jako listę projektów kluczowych do realizacji ze środków RPO. Te projekty z ich montażem finansowym zostaną wpisane do Wojewódzkiego Planu Inwestycyjnego i WPF na sesji sejmiku 26 lutego.

Modernizacji i rozbudowy doczeka się Filharmonia Zielonogórska. - Największym problemem jest wejście do budynku, które jest ciasne. Bardzo nam zależy żeby te warunki poprawić, żeby było to bardziej przyjazne miejsce. Chcemy także wybudować podnośnik do instrumentów, który był w poprzednim projekcie, ale zabrakło  środków. To jest bardzo potrzebne, bo sala nie ma zaplecza na instrumenty. Podnośnik umożliwi schowani instrumentów w magazynie – wyjaśnia zastępca dyrektora filharmonii Jolanta Kiciak. Ponadto powstanie miejsce do ćwiczeń dla muzyków. Filharmonia zostanie także zabezpieczona przed podtopieniami oraz dostosowana do wymogów przeciwpożarowych. Koszt inwestycji to 4,3 mln zł.

Rewitalizacji doczeka się także Zagroda Młyńska w Bogdańcu podlegająca Muzeum im. Jana Dekert w Gorzowie Wlkp. - Postępująca degradacja wymusiła zamkniecie znaczącej części dla zwiedzających. Nie ma tez możliwości prowadzenia działań edukacyjnych wewnątrz budynku. Celem inwestycji jest uratowanie tego kompleksu przed całkowitą degradacją i odtworzenie tego miejsca tak wiernie, jak wyglądało to 200 lat temu – wyjaśnia Ewa Pawlak dyrektor gorzowskiego muzeum.

Wielkie zmiany czekają także Lubuski Teatr. -  Budynek powstanie po to, żeby znalazł się tam teatr lalek. Realizujemy średnio 1,5 premiery dziecięcej w sezonie. To bardzo mało. Zainteresowanie tymi spektaklami jest na poziom 6-8 premier w skali roku. Widać przychylność dla tego projektu i wielką determinację pani marszałek. To dzięki temu udało się ominąć komplikacje. Wierzę, że to już ostatni krok żeby te pieniądze pozyskać i ruszyć z budową – podkreślał Robert Czechowski – dyrektor teatru.

Kolejna część rewitalizacji czeka także teatr w Gorzowie.

Zobacz: Opis inwestycji

Galeria zdjęć

Lubuskie inwestuje w kulturę

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!