Szczegóły aktualności:

Inwestycje na drogach krajowych

Dariusz Nowak | Sejmik | 26-02-2018

Radni sejmiku mieli dziś (26.02) okazję wysłuchać informacji o inwestycjach na drogach krajowych w województwie lubuskim w 2017 r. Mowa o ok. 20 projektach w różnych częściach naszego regionu. Dodatkowo podczas sesji przedstawiono także plan prac na kolejne lata, w tym oczywiście na najbliższe kilkanaście miesięcy.

Rok 2017 to m.in. kolejne prace przy trasie ekspresowej S3. Można tu wskazać np. obwodnicę Gorzowa Wlkp. (budowa drugiej nitki trasy) i odcinka Sulechów – Zielona Góra (druga część drogi). Łączna wartość tych kontraktów to blisko 600 mln zł, dzięki którym mapa drogowa województwa wzbogaci się o prawie 25 km tras. Dodatkowo w zeszłym roku oddano do użytku trzy Miejsca Obsługi Podróżnych przy wspomnianej „ekspresówce”. Pokonujący lubuski odcinek S3 mogą teraz już zatrzymać się i chwilę odpocząć w MOP-ach: Popowo, Kępsko i Marwice.

Zeszłoroczne sprawozdanie uzupełniła informacja o pracach na drogach krajowych. W województwie lubuskim remontu doczekała się np. trasa nr 2 na terenie dawnego przejścia granicznego w Świecku, prawie 9 km drogi krajowej 92, czy też droga krajowa nr 12 na odcinku Lipinki Łużyckie-Żary. Zmianę lubuscy kierowcy mogą zauważyć także na trasie Skwierzyna–Wałdowice.

Rozpędzona remontowa maszyna ma także nie zatrzymywać się w 2018 r. W tym czasie nadal będą trwać prace przy drodze ekspresowej S3 na odcinkach: Sulechów–Zielona Góra, Zielona Góra–Niedoradz i Niedoradz–Nowa Sól. Kontynuowane są także inwestycje związane z budową nowych MOP-ów: Lisiny i Racula Wschód.

Obecny rok to również szereg inwestycji planowanych do rozpoczęcia. Na liście znajduje się kilkanaście projektów. Są to m.in. droga krajowa nr 12 Łęknica – Żary – Żagań – granica województwa, przebudowa mostu w Wołogoszczy, budowa miejsc do kontroli i ważenie pojazdów, a także remont S3 – węzeł Sulechów.

Radni mieli sporo pytań w sprawie dróg. Radny Grzegorz Grabarek pytał o trasę Krzeszyce-Kostrzyn, zjazd na drogę wojewódzką - kiedy będzie remontowany?
Radna Anna Chinalska pytała o drogę nr 29, zwłaszcza w rejonie Krosna Odrzańskiego. - Ten odcinek jest w najgorszym stanie technicznym - alarmowała.
Tadeusz Ardelli dopytywał o A 18, a Józef Kruczkowski o drogę nr 22. Radny Zbigniew Kołodziej odniósł się m.in. do przebudowy skrzyżowania w Gronowie. - Czy jest realna szansa terminu tej inwestycji, bo sprawa czeka od dwóch lat? - pytał radny. Poruszył też kwestię węzłów na A 2. 
Radny Zbigniew Kościk poruszył kwestię mostu w Milsku. - Czy Generalna Dyrekcja myśli o przejęciu połączenia od Kisielina do drogi krajowej nr 32? - pytał radny.
Na wszystkie pytania radni otrzymają odpowiedzi na piśmie.
 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!