Szczegóły aktualności:

Skarby Ziemi Lubuskiej

Paweł Tyl | Aktualności | 07-03-2018
W minionych latach zbiory Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. wzbogaciły się o trzy wyjątkowo cenne znaleziska archeologiczne. Były to tzw. skarby przedmiotów brązowych, przekazane przez indywidualnych znalazców. 7 marca br. w Zespole Ogrodowo-Willowym Muzeum Lubuskiego odebrali oni okolicznościowe listy gratulacyjne od Marszałek Elżbiety Anny Polak. W spotkaniu udział wziął także Wiceprzewodniczący Sejmiku Mirosław Marcinkiewicz.
Na wniosek Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków znalazcy zostali już uhonorowani przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymali także „bożka deszczeńskiego” - nagrodę przyznawaną „Zasłużonym dla archeologii gorzowskiej”.

Co wiemy o znaleziskach? Pierwszy ze skarbów, ważący ponad 3 500 gramów, odkryty został przez Macieja Grochockiego i Lucjana Piworuna w roku 2015 w m. Piskorzno (gmina Krzeszyce). Składa się on z 16 przedmiotów brązowych, w tym: 13 ozdób (naszyjniki i nagolenniki/naramienniki) oraz 3 sztylety, które postrzegane są jako insygnia władzy.

Kolejny ze skarbów, znaleziony przez Piotrwa Wolińskiego w Międzyrzeczu, zawiera 44 przedmioty brązowe, pochodzące z czasów kultury łużyckiej. W zespole tym znajdowało się 5 naczyń metalowych, 26 ozdób uprzęży końskiej w postaci guzów i, co jest szczególnym znaleziskiem na terenie Europy, 12 elementów wózka kultowego.

Trzecie znalezisko (Piotr Juszczak), pochodzące z Borka (gmina Deszczno), składa się z 16 ozdób brązowych. Są to zabytki z początków epoki brązu – m.in. 4 bransolety, 5 naszyjników i 7 naramienników.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia wszystkich  przedmiotów.

Więcej informacji.

Galeria zdjęć

Skarby Ziemi Lubuskiej

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!