Szczegóły aktualności:

2018 Rokiem Kobiet

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 08-03-2018

Dzisiaj 8 marca – Dzień Kobiet – silnych, odważnych i pełnych pasji. 100 lat temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze i wzięły sprawy kraju w swoje ręce. My burmistrzynie, wójciny, sołtyski, posłanki, radne i liderki życia spłecznego kreujemy rzeczywistość. To my, kobiety, dostrzegamy to, co jest niewidoczne dla mężczyzn. Musimy uwierzyć, że możemy zmieniać świat! Tej wiary, siły i niesłabnącego apetytu na życie życzę wszystkim Lubuszankom!

Elżbieta Anna Polak
Jedyny Marszałek w Spódnicy

Siła jest kobietą

W tym roku mija setna rocznica przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. W 20-letniej historii samorządów wojewódzkich marszałek Elżbieta Anna Polak jest jedynym marszałkiem kobietą. W sejmikach wojewódzkich udział kobiet radnych w tych gremiach wynosi od 10 do 36 proc. w zależności od województwa. W Lubuskiem jest 9 pań na 30 radnych, czyli prawie 30 proc. Sytuacja od lat się poprawia: w pierwszych kadencjach samorządu województwa lubuskiego, czyli do 2006 r. były tylko dwie radne, w kolejnej kadencji pięć, później siedem, a obecnie dziewięć.

Co robi samorząd województwa dla kobiet?

Marszałek Elżbieta Anna Polak jest inicjatorką i pomysłodawczynią lubuskich kongresów kobiet. W tym roku odbędzie się X edycja. – W tym jubileuszowym roku będziemy organizować kongresy kobiet w każdym powiecie województwa lubuskiego, chcemy dotrzeć do małych miasteczek i wsi. Chcemy spotkać się w parkach, na boiskach, w świetlicach wiejskich. Wszędzie tam, gdzie toczy się życie lokalnych wspólnot – podkreśla marszałek.

Co roku kongres odbywa się pod innym hasłem: 2009 r. - Lubuskie kobiety dla lubuskich kobiet, 2010 r. – Czas kobiet, 2011 r. - Lubuskie szansą dla kobiet, 2012 r. - Równie traktowanie standardem dobrego rządzenia,  2013 r. - Rodzina to jest siła, 2014 r. - Z wolnością nam do twarzy, 2015 r. - Kobieta w samorządzie, 2016 r. - Młodzi On-Life, 2017 r. - Kobiety solidarne w działaniu. 

Lubuskie to najbardziej tolerancyjny i otwarty region w Polsce. Lubuskie respektuje Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym. W urzędzie jest pełnomocnik do spraw równego traktowania kobiet i mężczyzn. Prowadzone są programy profilaktyki zdrowotnej: „trzy raki” – program ukierunkowany na wykrywanie i zapobieganie nowotworom złośliwym jelita grubego, szyjki macicy i piersi, program „zdrowe płuca Lubuszan”, promowany jest zdrowy styl życia.     

„Kobiety mają głos!”

Przypominamy także o trwającym konkursie „Kobiety mają głos!”. Stwórz plakat upamiętniający setną rocznicę przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Na zgłoszenia czekamy do 12 marca. Przedmiotem konkursu jest stworzenie przez uczestników plakatu z okazji 100-lecia przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. Prace mogą mieć następującą formę:

- plakat – grafika komputerowa, w formacie A3, rozszerzeniu „.jpg”, o rozdzielczości 300dpi;

- plakat wykonany ręcznie – technika dowolna (farby, kredki, ołówek, węgiel etc.), format A3;

Więcej na stronie:

http://lubuskie.pl/news/22907/806/Kobiety-maja-glos/d,news-bootstrap/

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!