Szczegóły aktualności:

Przed Urzędem polała się krew

Marzena Toczek | Zdrowie | 08-03-2018

Już po raz czwarty w Dniu Kobiet urzędniczki marszałka odeszły od tradycji i zamiast tradycyjnego tulipana prosiły Panów o krew. Bezcennym darem podzieliło się 39 osób, oddając łącznie 17,5 litra krwi. - Takie akcje prowadzimy nie tylko przy święcie kobiet, ale cztery razy w roku. Każda okazja jest dobra, żeby przypomnieć, jak ważna jest krew – dar życia. Bez niej nie moglibyśmy wyleczyć wielu chorób – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Marszałek Elżbieta Anna Polak do podzielenia się bezcennym darem zachęca nie tylko pracowników urzędu marszałkowskiego, ale także pracowników sąsiednich urzędów, instytucji i firm. - Zapraszamy każdego! Takie solidarne akcje Lubuszan pomagają znacząco zasilać banki krwi – zachęca.

Akcje krwiodawstwa organizowane są przez urząd marszałkowski cyklicznie. Do tej pory krew oddało 325 osób, zebrano 147,6 litrów. W tym roku krew będzie można oddać jeszcze: 26 lipca, 17 czerwca podczas Pikniku Zdrowia w Drzonkowie, 8 listopada oraz z okazji żużlowych derbów Ziemi Lubuskiej 21 maja i 4 czerwca w obu stolicach regionu.
Idea krwiodawstwa promowana będzie także podczas Pikników Zdrowia i Kongresów Kobiet organizowanych we wszystkich lubuskich powiatach.

Marszałek o piknikach zdrowia i Kongresach Kobiet:

ściągnij MP3

- Chcemy poprzez kobiety dotrzeć do rodzin, bo to właśnie kobiety są ambasadorkami i przebić się do świadomości w zakresie profilaktyki i diagnostyki, z naszymi programami profilaktycznymi – dodaje marszałek Polak.

O szczególną dbałość o profilaktykę apeluje także lek. med. Alina Świderska, ordynator Klinicznego Oddziału Hematologii, członkini komitetu transfuzjologicznego w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.  – Przynajmniej morfologia krwi, badania opadu, badania ogólne moczu - każda pani powinna wykonać przynajmniej raz w roku. Wolelibyśmy czuwać nad zdrowiem pań w sposób bardziej czujny, ale tu wiele zależy od nich samych – wyjaśnia. Podkreśla także, że bardzo ważne jest oznaczenie grupy krwi oraz wyrobienie specjalnej Krew-Karty. Informacja ta może pomóc w ratowaniu naszego życia i zdrowia.

lek. med. Alina Świderska o Krew-Karcie:

ściągnij MP3

Krew-Kartę można wyrobić w każdym laboratorium oraz w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Według stanu na początek marca w zielonogórskim Banku krwi najwięcej brakuje krwi z grup: 0-, AB- A- i B-.

Dziś nie pragnę tulipana, tylko kropli krwi od pana

Dla każdego, kto odda krew dziś 8 marca, oprócz tradycyjnego czekoladowego zestawu regeneracyjnego o wartości 4500 Kcal od Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze, Urząd przygotował dodatkowo żelazne zestawy, których nie powinno zabraknąć w Dniu Kobiet… rajstopy i tulipany. Dodatkowo każdy kto odwiedzi nasze stoisko będzie mógł uwiecznić siebie na zdjęciu w specjalnie przygotowanej na ten dzień fotobudce.

JAK ZOSTAĆ DAWCĄ KRWI – KROK PO KROKU...  

Jeśli podjąłeś/podjęłaś decyzję o oddaniu krwi, przeczytaj uważnie poniższe rady i wskazania, jak odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia.  

Ważne aby w dzień oddania krwi być zdrowym, wypoczętym i po lekkim śniadaniu (często mylimy oddanie krwi z wizytą w laboratorium a to nie to samo!!!). Wskazane jest także dzień wcześniej wypić około 1,5-2 l płynów (soki, woda mineralna).  

Skieruj swe kroki do krwiobusu, zabierając ze sobą obowiązkowo dobry humor oraz dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy lub NOWY paszport)!!!  

REJESTRACJA
Rejestracja dawcy odbywa się w systemie komputerowym, w który wpisane są Twoje dane osobowe, PESEL i numer donacji, któremu odpowiada kod kreskowy, pojawiający się na wszystkich próbkach i pojemnikach z Twoją krwią, ponieważ w krwiodawstwie obowiązuje zasada anonimowości. Pamiętaj: krwiodawstwo zapewnia pełną ochronę danych osobowych dawcy łącznie z wynikami wszystkich wykonywanych badań. Otrzymasz do wypełnienia kwestionariusz, w którym trzeba sumiennie odpowiedzieć na szereg zasadniczych pytań. Nie należy bagatelizować żadnego z nich np. dotyczącego przyjmowania leków obniżających ciśnienie krwi, czy środków uspakajających.  

Pamiętaj: lek, który pomaga Tobie - dawcy, może zaszkodzić biorcy Twojej krwi!  

 Mając na względzie dobro biorcy Twojej krwi, należy dokładnie przypomnieć sobie wszystkie schorzenia, nawet te przebyte w odległej przeszłości. Dotyczy to w szczególności żółtaczki zakaźnej.  

BADANIA LABORATORYJNE...  

Pielęgniarka pobierze próbki Twojej krwi, w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych.

- Jeśli oddajesz krew po raz pierwszy, badania będą obejmować: grupę krwi oraz poziom hemoglobiny. - Jeśli systematycznie oddajesz krew, badany będzie tylko poziom Twojej hemoglobiny (wówczas próbka krwi może być pobierana nie z żyły, ale z palca) lub morfologia krwi, gdyż raz w roku każdemu dawcy wielokrotnemu należy oznaczyć pełną morfologię krwi.  

BADANIE LEKARSKIE...  

Teraz czeka Cię spotkanie z lekarzem, który dysponuje już wynikami badań wstępnych, ma do dyspozycji wypełniony przez Ciebie kwestionariusz dawcy i przeprowadzi z Tobą wywiad na temat stanu Twojego zdrowia. Z nim należy podzielić się wszelkimi wątpliwościami, jakie mogą się pojawić w trakcie wypełniania kwestionariusza. Lekarz także zmierzy ciśnienie krwi, osłucha klatkę piersiową i ostatecznie zdecyduje o tym, czy możesz oddać krew czy nie.  

ODDANIE KRWI...  

Pobieranie krwi odbywa się w specjalnym pomieszczeniu i jest zabiegiem nie obarczonym praktycznie żadnym ryzykiem zakażenia, z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Samo pobieranie krwi trwa około 10 minut, ale łączny pobyt w miejscu pobierania krwi od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi może trwać nawet ok. 1 godziny, a w przypadku osób oddających osocze metodą plazmaferezy automatycznej i dawców płytek krwi - około 2 godzin a nawet dłużej.  

Podczas donacji pobierane będą również próbki Twojej krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy nie jesteś nosicielem niektórych chorób zakaźnych. Nie wymaga to dodatkowego nakłuwania żyły, gdyż do badań wykorzystuje się krew pobieraną do worka. Badania te obejmują: test kiłowy, antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV.  

PO ODDANIU...  

Po oddaniu krwi otrzymasz:  

- posiłek regeneracyjny o wartości 4 500 Kcal (może to być np. 8 tabliczek czekolady);  

- zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi;  

- legitymację Honorowego Dawcy Krwi (w niektórych miejscach legitymacja wydawana jest dopiero podczas kolejnej donacji).  

Pamiętaj: osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi. 

Po kilku dniach możesz się zgłosić do rejestracji po odbiór wyników bezpłatnie wykonanych badań: grupy krwi (w niektórych miejscach wynik ten może mieć postać karty identyfikacyjnej grupy krwi), hemoglobiny lub morfologii, testu kiłowego, na obecność antygenu HBs, DNA-HBV, przeciwciał anty-HCV, RNA HCV przeciwciał anty-HIV oraz RNA HIV.  

 

Galeria zdjęć

Krwawe obchody Dnia Kobiet - konferencja prasowa

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!