Szczegóły aktualności:

Paradyska lekcja historii

Paweł Tyl | Aktualności | 12-03-2018

13 marca 1998 r. w Seminarium Duchownym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej miało miejsce podpisanie listu do premiera Jerzego Buzka, zwanego "Umową paradyską". Parafowali go posłowie i senatorowie ówczesnych województw: gorzowskiego i zielonogórskiego, tym samym Gościkowo-Paradyż stało się symbolem porozumienia politycznego. Wynikiem tej zgody było powstanie dzisiejszego województwa lubuskiego. 12 marca br., w 20. rocznicę tego wydarzenia, spotkali się m.in. sygnatariusze oraz parlamentarzyści obecnej kadencji, by przywołać atmosferę tamtego czasu i porozmawiać o obecnym stanie regionu. Lubuski samorząd reprezentowali: Marszałek Elżbieta Anna Polak oraz Przewodniczący Sejmiku Czesław Fiedorowicz.


UMOWA PARADYSKA


W 20 rocznicę tej umowy, 12 marca 2018 r., obecni w Paradyżu przyjęli następują Deklarację:

Spotykamy się dziś w Paradyżu, 20 lat od podpisania "Umowy paradyskiej", bez której nie powstałoby Województwo Lubuskie.
Ta umowa parlamentarzystów województw Gorzowskiego i Zielonogórskiego, stała się symbolem porozumienia i odpowiedzialności politycznej.
Za nami 20 ważnych lat budowania tożsamości lubuskiej, wzmacniania więzi społecznych i potencjału rozwojowego. Lubuskie jest pozytywnie rozpoznawalne na samorządowej mapie Polski.
Nasze województwo na miarę swoich możliwości wykorzystuje regionalną szansę silnej podmiotowości na pograniczu polsko-niemieckim.
Powinnością parlamentarzystów Sejmu i Senatu tej i przyszłych kadencji jest ponadpolityczna współpraca, której celem jest oczekiwana przez Lubuszan poprawa warunków życia i partnerstwo wokół kluczowych projektów dla naszego regionu.
Tak by rozpoznawalnym znakiem Lubuskiego była pragmatyczna zgoda zapoczątkowana przed 20 laty w Paradyżu.

Szczegółowa relacja ze spotkania.

Galeria zdjęć

20 lat Umowy Paradyskiej

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!