Szczegóły aktualności:

W Gorzowie o ważnych sprawach kobiet (wideo)

Marzena Toczek | Wydarzenia | 10-03-2018

-My, kobiety, musimy być solidarne przeciwko głupocie i hipokryzji. Musimy być stanowcze i pełne determinacji w walce o prawa kobiet, konstytucję, wolność - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas 13. konferencji kobiet w Gorzowie Wlkp. Tym razem uczestnicy, bo wśród gości byli też panowie, rozmawiali o sytuacji w Polsce w kontekście 100-lecia przyznania praw wyborczych Polkom. Gospodynią konferencji była jak co roku Grażyna Wojciechowska, prezes Stowarzyszenia Czysta Woda. 

Materiał filmowy

Marszałek Elżbieta Anna Polak w swoim wstąpieniu mówiła o tym, co samorząd województwa robi dla kobiet i jak realizuje Europejską Kartę Równości. Wspomniała o dofinansowaniu z budżetu województwa do procedury in vitro (100 tys. zł), program senioralny i dla młodzieży, 3 mln zł na profilaktykę trzech raków: szyjki macicy, piersi i jelita grubego, kongresy kobiet i pikniki zdrowia, wydarzenia o charakterze edukacyjnym dla chorych onkologicznie (warsztaty z gotowania), stypendia dla uzdolnionej młodzieży, promocję zdrowego stylu życia. - Myślę że dobrze i skutecznie wspieramy kobiety. Przykładem jest ta dzisiejsza konferencja. Grażynie Wojciechowskiej już po raz 13. udało się zgromadzić tłumy - gratulowała marszałek i podkreślała, jak ważny jest ten rok. - Będziemy organizować jubileuszowy 10. regionalny kongres kobiet. Już teraz zapraszam 20 października do Zielonej Góry. Co więcej z okazji 100-lecia przyznania kobietom praw wyborczych będziemy z kongresami i piknikami zdrowia w każdym powiecie. Mamy przyjęty plan i harmonogram, będziemy go ogłaszać. Robimy to dla wszystkich, nie tylko dla pań, bo w ten sposób chcemy promować Europejską Kartę Równości - podkreślała marszałek Polak. Mówiła też o ważnej roli liderek. Wymieniła Urszulę Chudak, która od lat organizuje kongresy kobiet we Wschowie. A także radne, burmistrzynie, wójciny - kobiety, które nie boją się działać i mówić o tym, co ważne. - Staramy się je zapraszać na każdy kongres i pokazywać, bo być może nie wszyscy wiedzą, co robią dla swoich lokalnych społeczności. W regionie mamy najwyższy wskaźnik feminizacji i najwięcej pań przechodzi na tę drugą stronę mocy. Wskaźnik udziału kobiet we władzach sięga ponad 44 proc. Inne regiony mogą się od nas uczyć. A to jest bardzo ważne, bo tylko po tej drugiej stronie mocy będziemy mogły skutecznie walczyć o nasze postulaty - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, wciąż jedyna kobieta marszałek w Polsce.

Zobacz prezentację

Grażyna Wojciechowska, organizatorka gorzowskiej konferencji kobiet apelowała z kolei do panów. - Nie możemy zapomnieć o tych, którzy są przy nas, naszych mężczyznach. Te małe tęsknoty, czyli hasło naszej konferencji, dotyczą też Was, panowie. Kierujemy do Was prośbę, zadbajcie o siebie kochani mężczyźni! Zdrowie i życie mamy tylko jedno. Czy wszystko u Was gra? Jak często się badacie, a jak często robicie przegląd własnym samochodom? Zaniedbujecie się! Panowie, badajcie się! Jedno badanie zamiast kwiatka na Dzień Kobiet dla nas - namawiała Grażyna Wojciechowska.  
Podczas konferencji panie mogły skorzystać z porad odwiedzając stoiska poświęcone profilaktyce zdrowia, modzie, urodzie, a także stoisko promocyjne województwa lubuskiego i Regionalnego Programu Operacyjnego- Lubuskie 2020.


Galeria zdjęć

Kongres Kobiet 2018 w Gorzowie

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!