Szczegóły aktualności:

II Lubuski Sejmik Seniorów (wideo)

Marzena Toczek | Wydarzenia | 13-03-2018
II Lubuski Sejmik Seniorów (wideo) fot. Krzysztof Kubasiewicz

Założenia programu Seniorzy On-Life oraz ekonomia społeczna jako obszar wsparcia dla osób starszych - to główne tematy II Lubuskiego Sejmiku Seniorów, który odbył się w Urzędzie Marszałkowskim 13 marca. - Staramy się sprostać wyzwaniom starzejącego się społeczeństwa i w naszych strategicznych programach jest to wyraźny priorytet – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak. Obradom przewodniczyła Urszula Chudak, będąca jednocześnie przewodniczącą Lubuskiej Społecznej Rady Seniorów.

Materiał filmowy

Sejmik w tym składzie obradował po raz drugi. Radni mieli możliwość złożenia wniosków i interpelacji. Prosili m.in. o wsparcie klubów  seniora, tworzenie domów dziennego pobytu dla osób starszych, oraz poprawę komunikacji w mniejszych gminach. Jedna z interpelacji dotyczyła „kopert życia”. - W programie dla seniorów był zawarty ten problem. W gminie Dąbie, którą reprezentuję, koperty zostały rozdane. Wiem, że potrafią ratować życie osobom samotnym i chorym. Chciałbym, żeby takie koperty trafiły do seniorów w całym regionie – apelował radny Wojciech Brudziński.

-  Wsłuchujemy się w państwa głosy. Dlatego też powstał specjalny program dla osób starszych. Seniorów mamy coraz więcej. W 2050 roku będzie to prawie połowa ludności regionu. Trzeba się do tego przygotować. Państwa wnioski są podpowiedzią, jakie są najbardziej istotne problemy osób starszych – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak i zaprezentowała działania samorządu na rzecz osób starszych. - Nie tylko powołaliśmy Lubuską Społeczną Radę Seniorów, przyjęliśmy także Wojewódzki Program dla Osób Starszych. W tym roku przeznaczyliśmy specjalne środki finansowe w ramach naszego budżetu na realizację programu Seniorzy On-life. Chcemy włączyć seniorów do aktywności społecznej, kulturalnej. To nie oznacza, że są mało aktywni, ale chcemy dać im na to pieniądze. Widać warto było. Bo w ramach tej pierwszej edycji do tej pory wpłynęło blisko 100 wniosków na łączną kwotę blisko 1 mln zł. A mamy tylko 300 tys. zł. Musimy się więc zastanowić, czy nie zwiększyć tej puli - wyjaśniła.

Marszałek Polak o seniorach w Lubuskiem

ściągnij MP3

Marszałek Elżbieta Anna Polak mówiła także o możliwościach wsparcia seniorów, jakie daje Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020, Działanie 7.5 – Usługi społeczne, w ramach którego mogą powstać tak potrzebne w regionie domy dziennego pobytu.

ściągnij MP3

Zobacz prezentację

O wsparciu ekonomii społecznej na rzecz osób starszych w regionie lubuskim mówił także Jakub Piosik – dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.  – Podmioty ekonomii społecznej realizują szereg ciekawych inicjatyw skierowanych do osób starszych – wyjaśnił.

Sejmik seniorów to jeden z przejawów aktywności ludzi starszych w Lubuskiem. - Cieszę się, że zachęcamy do aktywności naszych seniorów, to jest ogromna wartość dodana dla województwa. Cieszę się, że Lubuszanie w jesieni swojego życia wciąż chcą być aktywni i chcą się angażować w życie publiczne. Mają ogromne doświadczenie, są pełni zapału, rządni wiedzy. Chcemy korzystać z potencjału Lubuszan 60+ i wykorzystać ich doświadczenie po to, żeby nie wyważać otwartych już drzwi – mówił senator RP Waldemar Sługocki.
Obecny podczas obrad poseł na Sejm RP Jacek Kurzępa wspomniał z kolei o niepowtarzalnej roli seniorów w kształtowaniu postaw społecznych.

Tematem kolejnego sejmiku seniorów będą obchody 100-lecia niepodległości Polski oraz zdrowie, bo jak podkreśla przewodnicząca sejmiku seniorów Urszula Chudak, dla osób starszych nie ma nic ważniejszego. – Uzyskanie niepodległości to wielka rzecz, ale jej utrzymanie jeszcze większa. A żeby to zrobić, potrzebne jest zdrowie, stąd taki wybór tematów wiodących kolejnych obrad, które odbędą się już we wrześniu – wyjaśnia.

Gośćmi obrad Sejmiku Seniorów byli także radni województwa: Małgorzata Gośniowska-Kola, Sebastian Ciemnoczołowski, Klaudiusz Balcerzak, wiceprzewodniczący sejmiku: Mirosław Marcinkiewicz i Tomasz Wontor oraz przewodniczący sejmiku Czesław Fiedorowicz. – Jesteśmy do państwa dyspozycji każdego dnia. Proszę pamiętać, że radni mają powinność, obowiązek i chcą wam pomagać i być do waszej dyspozycji. Zadaniem każdego jest troska o seniorów – podkreślał Cz. Fiedorowicz.

Skład Lubuskiego Sejmiku Seniorów (30 radnych) ustaliła Społeczna Rada Seniorów: Czesław Apanasowicz, Helena Binicewicz, Maria Borkowska, Wojciech Brodziński, Bernard Chmiel, Kazimiera Chrzanowska,  Urszula Chudak, Regina Drgas, Zofia Głogowska, Krystyna Ilkowska, Tadeusz Jakubiak, Zbigniew Jankowski, Krystyna Klimaszewska, Edward Korban, Władysław Kozak, Lech Krychowski, Jerzy Łakomy, Stanisława Makarewicz, Regina Nowotna, Ryszard Popadiuk, Iwona Raksa, Maria Serafin, Tadeusz Sierżant, Krystyna Stachów, Włodzimierz Szopinski, Teresa Wilkowska, Krystyna Zaleska, Irena Zdunek, Kazimierz Zieliński, Henryka Żuk.

Galeria zdjęć

II Lubuski Sejmik Seniorów

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!