Szczegóły aktualności:

10 mln dla lubuskich szpitali (wideo)

Marzena Toczek | Zdrowie | 22-03-2018

Dokładnie 9,9 mln zł samorząd województwa przeznaczył na inwestycje w jednostkach ochrony zdrowia w Zielonej Górze, Międzyrzeczu, Świebodzinie, Torzymiu, Krośnie Odrzańskim oraz gorzowskim pogotowiu. - Wcześniej przekazaliśmy 6 mln zł dla szpitala w Gorzowie. Te potrzeby są oczywiście większe, ale od czegoś trzeba zacząć. W tegorocznym budżecie planujemy zwiększenia, bo bardzo nam zależy, żeby utrzymać wysokie standardy – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak wręczając beneficjentom umowy.

Materiał filmowy

Duże inwestycje w szpitalu uniwersyteckim

7,3 mln zł  trafiło do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. 5,4 mln zł przeznaczone zostanie na Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, a konkretnie na rozpoczęcie prac projektowych i początek prac budowlanych. – Jesteśmy na dobrej drodze, mimo że przetarg nie wyłonił wykonawcy. Mamy dwóch oferentów. Oczywiście, środki, które chcieliby otrzymać za wykonanie tego zadania przewyższają sporządzoną inżynierię finansową, ale jesteśmy dobrej myśli, że inwestycja ruszy – wyjaśnił prezes szpitala dr Marek Działoszyński. Zaoferowane kwoty to blisko 98 mln zł, czyli o 20 mln zł więcej niż zaplanowano.

Marszałek o dotacji na budowę Centrum Zdrowi Matki i Dziecka

ściągnij MP3

 – Chcemy pozyskać dodatkowe środki na ochronę zdrowia. W ramach negocjacji z Komisją Europejską wnioskowaliśmy o przesunięcie z innych działań 10 mln zł na ochronę zdrowia. Mamy zgodę. 9 kwietnia będziemy kończyć negocjacje i na komitecie monitorującym też już zapadną decyzję w tym zakresie. Natomiast pozostałe brakujące 10 mln zł chcemy pozyskać z budżetu państwa, z Krajowej Rezerwy Wykonania, która będzie uruchomiona w 2019 roku. Wystąpiliśmy już o to – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. Wbicie pierwszej łopaty pod budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka planowane jest na czerwiec br.

Szpital Uniwersytecki realizuje także inną ważną inwestycję, na którą otrzymał dotację w wysokości 1,7 mln zł. Chodzi o wyposażenie powstającej w szpitalu hybrydowej sali operacyjnej na potrzeby chirurgii naczyniowej, kardiologii i kardiochirurgii. – Sala hybrydowa powstaje poprzez wyremontowanie dwóch sal na centralnym bloku operacyjnym. Pozwoli ona na realizację bardziej skomplikowanych zabiegów kardiochirurgicznych i kardiologicznych. Jestem przekonany, że to przyciągnie pacjentów, którzy do tej pory takie zabiegi musieli mieć wykonywane w placówkach poza naszym województwem  - wyjaśniał prezes Działoszyński. Sala ma zostać oddana do użytku w kwietniu br.

Modernizacja lubuskich szpitali

Lubuskie Centrum Ortopedii dzięki dotacji w wysokości 600 tys. zł wzbogaci się o rezonans magnetyczny. – Rezonanse znajdują się na północy województwa w Gorzowie i na południu w Zielonej Górze, czyli centrum nie miało dostępu. Prawie 30 proc. mieszkańców jest zmuszona dojeżdżać do tych miast, żeby skorzystać z badania. Jestem przekonana, że ta inwestycja przyczyni się do lepszej diagnostyki – wyjaśniła Elżbieta Kozak, prezes świebodzińskiego Centrum.

Lubuski szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu będzie mógł wybudować rezerwowe źródło zaopatrzenia w wodę. Na ten cel otrzymał 300,8 tys. zł. – Ta kwota umożliwi realizację jednego z wymogów wynikających z rozporządzenia ministra zdrowia – wyjaśniła prezes Katarzyna Lebiotkowska.
Szpital stara się także o środki na utworzenie ośrodka geriatrycznego.

Prezes Katarzyna Lebiotkowska o utworzeniu geriatrii

ściągnij MP3

– Geriatria jest nam bardzo potrzebna, ale czekamy na decyzje NFZ – musi być kontrakt. Będzie kontrakt, będziemy inwestować w budynki – poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Dotacja w wysokości 1 mln zł trafiła do Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu. Środki te przeznaczone zostaną na rozwój e-usług  oraz na modernizację pomieszczeń oddziału psychiatrycznego nr 5. -  Dziękuję Pani marszałek za konsekwencję w kontekście do obietnic, które pani składa. W ubiegłym roku otrzymaliśmy 900 tys. zł na modernizację i remonty. Podjęliśmy się tego w założeniu, że w tym roku będziemy mogli kontynuować modernizację z wewnątrz obiektów i tak się stało. To dla nas bardzo ważna inwestycja,  bo nasz szpital dostał się do programu pilotażowego Centrów Zdrowia Psychicznego. Właśnie w ramach pawilonu nr 5 będziemy świadczyć usługi w ramach całodobowej opieki psychiatrycznej dla dorosłych – wyjaśniła dyrektor szpitala Ewa Nowak-Lewicka.

300 tys. zł na zakup karetki otrzymała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp. – Nasz sprzęt zużywa się bardzo szybko. W kontekście zmian, które następują w systemie ratownictwa medycznego, które w naszym regionie skutkują tym, że Lubuskie stanowi jeden rejon operacyjny. Oznacza to, że należy rozdysponować najbliższą, wolną karetkę, czyli każda jest bardzo potrzebna. Nasza jednostka decyduje obecnie o wyjazdach 52 zespołów ratownictwa medycznego w całym województwie. W związku z tym, że mamy duże doświadczenie staliśmy się ośrodkiem referencyjnym dla całego kraju – wyjaśnił dyrektor Andrzej Szmit. Podkreślał także, że do tej pory jednostka wykonywała inwestycje ze środków własnych.

Andrzej Szmit o inwestycjach w gorzowskim pogotowiu

ściągnij MP3

Jak zaznaczyła marszałek Elżbieta Anna Polak ratownictwo medyczne w Gorzowie zyskało nowe standardy także dzięki helikopterowi.

Marszałek Elżbieta Anna Polak o LPR

ściągnij MP3

Jest to najczęściej wykorzystywany helikopter HEMS w Polsce. - Jeżeli chodzi o budowę bazy, ceny poszły w górę. Musimy więc wspólnie z miastem dołożyć do tej inwestycji – wyjaśniła marszałek.

Wsparcie dla szpitala powiatowego w Krośnie Odrzańskim

Zarząd województwa podjął także decyzję o dofinansowaniu kwotą 200 tys. zł, pochodzącą ze środków samorządu województwa zakupu sprzętu medycznego dla szpitala powiatowego w Krośnie Odrzańskim pn. Zachodnie Centrum Medyczne.  - Dziękuję za solidarność z mieszkańcami powiatu krośnieńskiego. 200 tys. zł to dla nas bardzo dużo. Ta solidarność wszystkich doprowadzi do tego, że ten szpital będzie funkcjonował. Chcemy być szpitalem pierwszego kontaktu dla naszych mieszkańców – podkreślał starosta Mirosław Glaz.

Galeria zdjęć

Dofinansowanie szpitali - konferencja prasowa

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!