Szczegóły aktualności:

Książęcy dar dla Szpitala Uniwersyteckiego

Marzena Toczek | Zdrowie | 23-03-2018
Książęcy dar dla Szpitala Uniwersyteckiego fot. Krzysztof Kubasiewicz

41 specjalistycznych łóżek szpitalnych trafiło do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze za sprawą Franza Friedricha Księcia Pruskiego z rodu Hohenzollernów. Łóżka to dar Komandorii Zakonu Joannitów ze Szwajcarii, z którą książę współpracuje. - Książę ze swego dzieciństwa niewiele pamięta, ale fakty są takie, że w tym szpitalu się urodził. Myślę, że to też jest powód wsparcia szpitala, który potrzebuje jeszcze wielu inwestycji, nie tylko łóżek oraz wsparcia finansowego i rzeczowego – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Książę Pruski Franz Friedrich urodził się w 1944 roku w Zielone Górze. Jego pradziadek był drugim mężem cesarzowej Herminy, właścicielki pałacu w Zaborze. W ubiegłym roku książę podczas otwarcia odrestaurowanej ze środków samorządu województwa Sali kryształowej ofiarował portret swojej prababki namalowany właśnie w Zaborze. - Rozmawialiśmy wówczas o różnych możliwościach współpracy, ponieważ książę jest naszym wielkim przyjacielem i ambasadorem regionu lubuskiego. Oglądał region i uczestniczył w wielkim wydarzeniu Przystanku Woodstock (obecnie PolAndRock Festivalu) Oceniał też jak się rozwijał region lubuski, jaki jest dzisiaj – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak, która w imieniu zarządu województwa będącego organem współprowadzącym szpital, podziękowała za dar. - Jak widać książę nie tylko obiecuje, ale bardzo szybko spełnia nasze prośby – dodała.

- Traktuję tę wizytę z dużym sentymentem, ponieważ w tym szpitalu urodziłem się. Byłem tutaj krótko, później całe swoje życie spędziłem w Niemczech. Ale muszę powiedzieć, że region lubuski nie różni się od tego, w którym przez lata żyłem – mówił podczas wizyty w szpitalu książę Franz Friedrich. - Będę się starał pomóc temu regionowi, bardzo mi to leży na sercu. Będę się starał też wykorzystać swoje możliwości – dodał. Poinformował także, że Zakon Joannitów, który jest rzeczywistym darczyńcą, ma do dyspozycji 120 kolejnych łóżek, które chce przekazać.

Jak podkreślał prezes Szpitala Uniwersyteckiego dr Marek Działoszyński, dostarczony sprzęt ułatwi pracę personelu oraz poprawi komfort pacjentów. - Dotarło do nas 41 dobrej klasy łóżek, sterowanych elektrycznie, które na pewno ułatwią pracę personelowi szpitala. 14 łóżek trafiło na chirurgię ogólną, 15 na onkologię, po kilka na inne oddziały. Oczywiście potrzeby w tym zakresie mamy duże, ale jesteśmy w trakcie modernizacji szpitala. Traktuję tę wizytę także jako pewien zaczyn do tego, aby ta współpraca była kontynuowana – wyjaśnił.

Rzeczywistym beneficjentem daru jest dr n. med. Jędrzej Bandurski – kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, na który trafiła część łóżek. - Nasz oddział chirurgii ogólnej i onkologicznej rocznie przyjmuje ok. 2 tys. chorych 1,6 tys. jest operowanych z tego 25% to pacjenci onkologiczni. Ten dar księcia to duża sprawa, bo poprawia komfort chorym oraz ułatwia pracę pielęgniarkom w z znacznym stopniu – wyjaśnił i podziękował księciu oraz marszałek za wsparcie.

Galeria zdjęć

Nowe łóżka w Szpitalu Uniwersyteckim

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!