Szczegóły aktualności:

O współpracy i promocji

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 12-04-2018

O promocji zdrowej i ekologicznej żywności rozmawiano dziś podczas spotkania z marszałek Elżbietą Anną Polak. W rozmowach uczestniczyli: Wojciech Szefner – prezes zarządu Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych Sp. z o. o. w Kalsku, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska dr hab. inż. Andrzej Greinert, prof. UZ oraz Marcin Szczęsny z UZ.  

Spotkanie dotyczyło współpracy Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych Sp. z o. o. w Kalsku w zakresie promocji zdrowej i ekologicznej żywności. Jedną z inteligentnych specjalizacji województwa lubuskiego jest zdrowie i jakość życia. W regionie funkcjonuje wiele gospodarstw ekologicznych ze zdrową żywnością. Mamy blisko 70 produktów tradycyjnych. - Lubuska żywność jest coraz bardziej ceniona w kraju i za granicą. Nasze dziedzictwo kulinarne i jego różnorodność to nasz wielki potencjał – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

W czasie rozmów poruszono także temat warsztatów dla uczniów szkół średnich, którzy mieliby możliwość odbycia praktyk w ośrodku w Kalsku oraz w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze. Celem byłoby wsparcie zawodowe młodzieży, zwiększenie możliwości rozwoju, a także pomoc przy wyborze przyszłego zawodu.      

Niezwykle ważne jest podejmowania wspólnych działań oraz podnoszenie jakości i atrakcyjności szkolnictwa. Efektywna współpraca szkół z wyspecjalizowanymi ośrodkami jest źródłem korzyści zarówno dla przyszłych pracodawców, uczniów, jak i szkół. Dzięki stażom będzie możliwość przygotowania przyszłych pracowników w oczekiwane przez nich umiejętności zawodowe. Uczniowie będą mogli poznać nowatorskie rozwiązania technologiczne, zdobyć praktyczne umiejętności obsługi nowoczesnych maszyn i urządzeń.  

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!