Szczegóły aktualności:

WSA: Prezes WFOŚ powołany bezprawnie

Marzena Toczek | Wydarzenia | 13-04-2018
WSA: Prezes WFOŚ powołany bezprawnie fot. Krzysztof Kubasiewicz

Województwo Lubuskie reprezentowane przez Zarząd Woj. Lubuskiego wygrało proces przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym z wojewodą lubuskim. Dotyczył rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody w sprawie powołania i zatrudnienia prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. – To orzeczenie jest dowodem na bezprawne działanie wojewody, który nie miał prawa zawłaszczać kolejnego urzędu. Pokazuje ono, że sądy w naszym regionie są niezawisłe – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zarząd województwa przed sądem reprezentował mec. Robert  Kornalewicz - Szymański & Kornalewicz Adwokacka Spółka Partnerska. Jak wyjaśnia, sprawa związana była z wielokrotną nowelizacją ustawy prawo ochrony środowiska, która zmierzała do wymiany zarządów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. – Miała ona polegać na tym, że zarządy województw miały powołać nowe zarządy WFOŚ na wniosek wojewody i takie decyzje miały być podejmowane w terminie 7 dni od złożenia wniosku. Tak to miało miejsce w przypadku naszego regionu – tłumaczy.

Mec. Robert Kornalewicz o sprawie

ściągnij MP3

Sąd Administracyjny orzekł, że województwo lubuskie miało pełne prawo powołać zarząd WFOŚ z dniem późniejszym. – Uprawomocnione orzeczenie będzie oznaczało, że aktualny prezes Mariusz Herbut sprawuje tę funkcję bez umocowania prawnego – wyjaśnił mecenas Kornalewicz.

Jak podkreśla marszałek  Elżbieta Anna Polak,  to orzeczenie jest dowodem na bezprawne działanie wojewody. – Wojewoda nie miał prawa zawłaszczać kolejnego urzędu. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska to podmiot, który realizuje ważne programy z zakresu ochrony środowiska, zamyka się bilansem rocznym, a zarząd województwa może dowolnie kreować zatrudnienie w tych jednostkach. Wojewoda natomiast uznał, że takie władcze rozstrzygnięcie może być ważniejsze niż legalne działanie zarządu województwa. To orzeczenie pokazuje, że sądy w naszym regionie są niezawisłe – wyjaśnia i dodaje: - Fundamentem państwa demokratycznego jest praworządność i niezawisłość sadow.

Orzeczenie czeka teraz na uprawomocnienie.

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!