Szczegóły aktualności:

Siła kobiet w biznesie – misja do Hiszpanii

Marzena Toczek | Wydarzenia | 16-04-2018

W poniedziałek, 16 kwietnia br., rozpoczęła się kolejna misja gospodarcza organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Tym razem kierunkiem eksportowym jest rynek hiszpański. Lubuscy przedsiębiorcy na czele z marszałek Elżbietą Anną Polak spotkają się z przedsiębiorcami z Murcji oraz Barcelony. - Przyjechaliśmy podbić Hiszpanię - mówiła rozpoczynając wizytę marszałek. Misja gospodarcza wspołfinansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020.

Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z dyrektorem Instytutu Rozwoju Regionu Murcja Joaquinem Gomezem. Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprezentowała region lubuski. Podkreślała, że Hiszpania jest atrakcyjnym rynkiem dla lubuskich firm – szczególnie młodych. - Lubuski samorząd wspiera zdrowie i jakość życia jako inteligentną specjalizację regionu, dlatego właśnie przyjechaliśmy głównie na targi spożywcze do Barcelony, ale również jesteśmy zainteresowani współpracą z państwem w zakresie tej specjalizacji -  wyjaśniła. Joaquin Gomez podkreślał, że branże, o których wspomniała marszałek są ważne także dla regionu Murcji. - Wspieramy innowacje, budujemy parki technologiczne i inwestujemy w to. Otwieramy się na współprace z innymi krajami - podkreślił. Parki technologiczne w regionie Murcja specjalizują się w nowoczesnych technologiach, biotechnologii i automatyce. - Mamy także sieć parków, które można porównać do klastrów: m.in.  sektor morski, marmur, żywnościowy, budowalny, energetyczny, czy związany z ochroną środowiska – wyjaśnił. 
Murcja to bardzo ważny dla Hiszpanii producent żywności oraz region ważny ze względu na zarządzanie zasobami wodnymi. W Murcji produkowane jest 20 proc. warzyw i owoców całej hiszpańskiej produkcji, przy użyciu tylko 3% wody. – Technologię związaną z oszczędzaniem wody eksportujemy nie tylko do krajów pustynnych, ale także tam, gdzie bilans wodny nie jest korzystny dla kraju. Może być używana nie tylko do produkcji żywności, ale także w miastach do oczyszczania wody – wyjaśnił

Marszałek Elżbieta Anna Polak wskazała na wiele obszarów, które łączą dwa regiony. -  U nas w parkach też powstały instytuty energetyki, biogospodarki, nowoczesnych technologii informatycznych i branży spożywczej, tj. instytut agrotechniczny. Specjalizujemy się także w produkcji zdrowej żywności. Realizujemy swoją misję, budujemy zieloną krainę nowoczesnych technologii – wyjaśniła.
Lubuska delegacja wzięła także udział w seminarium dot. rynku hiszpańskiego. Marszałek zaprezentowała potencjał gospodarczy –  inwestycyjny, transportowy i turystyczny regionu. Podkreślała, że duży wpływ na rozwój regionu ma sprawne wykorzystywanie wsparcia unijnego. - Współpracujemy z 12 regionami na świecie. Przyszedł czas na pozyskanie nowego, cennego partnera jakim jest Hiszpania i region Murcji. Bo współpraca już istnieje, należy ją tylko sformalizować – podkreślała.
Przykładem wieloletniej współpracy jest program Erasmus realizowany przez partnerskie uniwersytety – Uniwersytet Katolicki w Murcji oraz Uniwersytet Zielonogórski. Spotkanie instytucjonalne przyniosło szybkie efekty. Już dzisiaj została wybrana grupa kooperacyjna do kontaktów roboczych i współpracy. Będzie pracować nad misją przyjazdową przedsiębiorców z Murcji do Lubuskiego oraz wizytą studyjną lubuskich parków naukowo-technologicznych do Hiszpanii. Lubuska delegacja wysłuchała także wystąpienia Marzenny Adamczyk, Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Hiszpanii. Ona także podkreślała wiele punktów stycznych pomiędzy Lubuskiem a Hiszpanią oraz wiele możliwych obszarów współpracy, m.in. w branży turystycznej i budowlanej. – Polscy pracownicy są wykształceni i bardzo cenieni na rynku hiszpańskim. Polska uważana jest za kraj innowacyjny z dużym potencjałem – wyjaśniła. Zaznaczyła, że Polska i Lubuskie ma wielu partnerów za granicą. Zachęcała do inwestowania w Polsce i Lubuskiem. Dodała także, że w ubiegłym roku Polskę odwiedziło 400 tys. Hiszpanów.
W spotkaniu udział wzięli także: Mirosław Węglarczyk, Pierwszy Radca i Szef Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Madrycie oraz Jerzy Zieleniewski - Konsul Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w Murcji.
Druga część spotkania skierowana była do przedsiębiorców i dotyczyła seminarium, które przybliżyło aspekty prawne i specyfikę rynku hiszpańskiego. Poprowadziła je Zuzanna Gołębiewska, dyrektor Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej, która omówiła uwarunkowania polsko – hiszpańskiej współpracy gospodarczej. Wskazała także potencjalne sektory współpracy.
Praktyczne informacje o tym, jak radzić sobie z prawem podatkowym w Hiszpanii przybliżył Migueal Bordas Prószyński – mecenas odpowiedzialny za polski desk w międzynarodowej kancelarii prawnej. Powiedział, ile kosztuje założenie działalności i ile dokładnie trwa taki proces oraz jak prowadzić biznes z kontrahentem hiszpańskim. W  przeciwieństwie do Polski w Hiszpanii nie ma komorników. Sprawy sporne rozwiązuje wyłącznie sąd.

O misji

W składzie kwietniowej misji jest wyjątkowo dużo żeńskich przedstawicielek biznesu. Od lat z sukcesem prowadzą własną działalność w regionie i stale się rozwijają. Wizyta na międzynarodowych targach Alimentaria i Hostelco w Barcelonie oprócz nowych kontraktów biznesowych, to także okazja do podpatrzenia nowych wzorców i światowego designu.

W misji biorą udział również firmy produkcyjne, specjalizujące się w produkcji mebli hotelowych, klimatyzacji oraz wyrobów drewnianych. Jest także przedstawiciel firmy IT, twórca portalu wymiany handlowej artykułów rolniczych. 

Misja współfinansowana jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020, w ramach Osi Priorytetowej 1, Działanie 1.4.1 Promocja regionu i umiędzynarodowienie sektora MŚP - projekty realizowane poza formułą ZIT.

Galeria zdjęć

Misja gospodarcza do Hiszpanii - dzień pierwszy

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!