Szczegóły aktualności:

Misja do Hiszpanii: dobre praktyki w ochronie zdrowia

Marzena Toczek | Wydarzenia | 16-04-2018

Klinika Uniwersytecka Virgen de la Aarrixaca w Murcji to jeden z najnowocześniejszych szpitali wyposażony w Centrum Biochemii i Genetyki Klinicznej. O możliwościach współpracy jednostki ze Szpitalem Uniwersyteckim w Zielonej Górze z dyrektorem szpitala dr Angelem Baezą oraz dyrektorem naczelnym Regionalnej Państwowej Służby Zdrowia Asensio Lopezem rozmawiała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Centrum powstało w celu wykrywania, diagnozowania i zapobiegania chorobom genetycznym. Zajmuje się także badaniem tych chorób w dziedzinie cytogenetyki, genetyki biochemicznej i genetyki molekularnej. Szpital w sposób podstawowy zapewnia opiekę dla 250 tys. osób, a w specjalistyczny 1,5 mln osób. Szpital mieści się w trzech budynkach: ogólnym, położniczo-ginekologicznym oraz dziecięcym. W jego skład wchodzi 46 oddziałów. Lubuska delegacja miała okazję zobaczyć nowoczesne laboratorium genetyczne, oddział radiologii, gdzie zainstalowane jest urządzenie PET (szpital ma dwa takie urządzenia), oddział ginekologiczno-położniczy (najwięcej porodów w Hiszpanii), szpital matki i dziecka – w tym oddział neonatologii, chirurgii oraz dzienny oddział chemioterapii.

Podczas wizyty władze szpitala zaprezentowały dobre praktyki związane z zarządzaniem jednostką oraz wdrażaniem nowoczesnych procedur medycznych. Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że Lubuskie efektywnie zarządza jednostkami ochrony zdrowia i także mocno inwestuje, m.in. w ratownictwo medyczne (budowa bazy HEMS), szpital dziecięcy (budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka), leczenie chorób nowotworowych (budowa Ośrodka Radioterapii) oraz nowoczesne metody terapii (zakup nowoczesnego sprzętu, w tym urządzenia PET).

Podczas spotkania rozmawiano także o możliwości wymiany studentów. Szpital realizuje bowiem program Erasmus+. - Zależy nam, aby nasi studenci medycyny mogli odbywać praktyki i zdobywać doświadczenie w tak doskonałych ośrodkach jak tutaj – podkreślała marszałek Polak.

Przypomnijmy kierunek lekarski UZ współpracuje już ze szpitalami w Niemczech, na Krecie oraz w USA.

O rozwiązaniach systemowych w ochronie zdrowia

Lubuska delegacja spotkała się także z Ministrem ds. Zdrowia Autonomicznej Wspólnoty Regionu Murcja Manuelem Villegas García. Rozmowa dotyczyła podobieństw i różnic w zakresie ochrony zdrowia. Uczestnicy spotkania wymienili się doświadczeniami. – Warto uczyć się od siebie i przenosić dobre praktyki – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Minister zdrowia podkreślał, że ich działania skupiają się głównie na profilaktyce oraz walce z uzależnieniami. – Szczególnie skupiamy się na uzależnieniu od nikotyny (23% mieszkańców regionu Murcji pali papierosy). Chcemy, aby do 2025 roku Murcja była regionem wolnym od nikotyny i żeby mniej niż 5% ludności paliło papierosy. Kolejną gałęzią, którą rozwijamy jest wspieranie ćwiczeń fizycznych. Realizujemy projekt o nazwie „Activa”, który polega na przepisywaniu pacjentom ruchu jako remedium na ich dolegliwości. Sukcesem tego projektu jest wsparcie naszych działań przez urzędy miasta i urzędy gmin, bo to one zapewniają miejsce gdzie pacjent ten ruch może wykonać  - wyjaśnił.
Ćwiczenia ruchowe przepisuje się na 6 miesięcy, a następnie pacjent wykonuje je na własną rękę. Marszałek Elżbieta Anna Polak odnosząc się do powyższej wypowiedzi stwierdziła, że profilaktyka to wspólny cel Lubuskiego i Murcji. - My również kładziemy nacisk na profilaktykę. Realizujemy program Zdrowe Płuca Lubuszan, prowadzimy profilaktykę trzech raków. Kładziemy duży nacisk na zdrowe odżywianie oraz promujemy zdrowy styl życia, organizując pikniki zdrowia i tworząc infrastrukturę w tym zakresie – wyjaśniła. Poinformowała także, że ważnym obszarem działań samorządu województwa jest wychowanie przez sport. -  Dlatego wybudowaliśmy boiska do plażowej piłki siatkowej, czy siłownie pod chmurką – wyjaśniła.

Podkreślała także, że Lubuskie chce oprzeć swój system ochrony zdrowia na poprawie bezpośredniej opieki medycznej pozaszpitalnej. - Chodzi o to, aby zmniejszyć biurokrację, wyposażyć ośrodki zdrowia w narzędzia diagnostyczne po to, aby na własną rękę mogły wykonać badania – poinformowała. Podczas rozmowy marszałek poruszyła również temat współpracy szpitala z uczelnią oraz pytała o wspólnie realizowane projekty. Minister Manuel Villegas García wyjaśnił, że w regionie Murcji uczelnie wyższe są niezależne, jako jednostki a wszystkie praktyki odbywają się w koordynacji. Specjalizacjami lekarskimi zajmuje się samorząd. Lekarze są szkoleni w obrębie samego systemu. Jeżeli chodzi o projekty to od ponad 30 lat realizowany jest program PANA. To program ochrony kobiety w ciąży oraz dzieci do 14 roku życia. Obejmuje: szczepienia, badania oraz zdrowy tryb życia. Prowadzony jest też program związany z odżywianiem, edukacją seksualną oraz zapobiegający braniu narkotyków. - Jeżeli chodzi o e-usługi, tworzona jest aplikacja na telefony komórkowe, która będzie np. przypominała o terminach badań. Staramy się również stworzyć aplikację dla chorych na cukrzycę czy choroby płuc. Staramy się, aby pacjent miał dostęp do wszystkich badan on-line - podkreślał minister zdrowia.

Galeria zdjęć

Misja do Hiszpanii - wizyta w szpitalu klinicznym

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!