Szczegóły aktualności:

Polskę Zachodnią oplecie Blue Velo

Marzena Toczek | Rozwój Regionu | 20-04-2018
Polskę Zachodnią oplecie Blue Velo fot. Krzysztof Kubasiewicz

Marszałek Elżbieta Anna Polak wspólnie z marszałkami Śląska, Opolszczyzny, Dolnego Śląska i Zachodniego Pomorza, podpisała we Wrocławiu List intencyjny w sprawie budowy Odrzańskiej Trasy Rowerowej Blue Velo. Trasa o długości ponad 1.000 km biec będzie szlakiem Odry - od Sudetów do Bałtyku. - Mam nadzieję, że zanim przejdę na emeryturę ta trasa będzie ukończona, ale już dziś musimy zacząć trenować. Ja już zaczęłam - powiedziała marszałek.

Uroczystość podpisania Listu intencyjnego była częścią Rowerowego Forum Metropolitarnego, z udziałem marszałków, samorządowców, urbanistów oraz działaczy kolarskich z Polski i Niemiec. Podkreślali oni, że rower przestaje być zabawką, a staje się wyznacznikiem cywilizacji łączącej naturę ze zdrowym transportem. Rower to także element walki ze smogiem oraz modny atrybut klasy średniej, będący symbolem nowoczesnego stylu życia. 

- Dzięki podpisaniu tego listu przejdziecie do historii, bo za kilka lat od Sudetów do Bałtyku pojedziemy nową Odrzańską Trasą Rowerową - zwrócił się do marszałków Rafał Jurkowlaniec, prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiego.

- Mam nadzieję, że ta trasa zostanie ukończona zanim przejdę na emeryturę, ale już dziś musimy zacząć trenować - powiedziała marszałek Polak podpisując List. - Mój syn mieszka we Wrocławiu, jeździ na rowerze i dzięki temu nigdzie się nie spóźnia. Wróciłam z Barcelony, gdzie lekarze przepisują aktywność fizyczną na receptę. Ja też wprowadzam to w życie. W tym roku zapraszam przedstawicieli wszystkich pięciu województw 23 czerwca do Lubuskiego do udziału w wyścigu rowerowym z Gorzowa do Zielonej Góry, który organizujemy z okazji Święta Województwa. Już przyjmujemy zapisy, zapraszam!

Trasa Blue Velo spełniać będzie parametry określone w Europejskim Standardzie Certyfikacji Euro Velo oraz będzie wspólnie promowana na arenie krajowej i międzynarodowej. Dzięki temu ma szansę stać się  produktem turystyki rowerowej o randze strategicznej dla całej Polski.

Pomysł wybudowania trasy  Blue Velo zrodził się podczas prac Grupy Roboczej ds. Strategii Polski Zachodniej w 2017 roku. Ze względu na przebieg Odry do inicjatywy, poza województwami Polski Zachodniej zaproszono także województwo śląskie. List intencyjny/porozumienie podpisane zostanie 20 kwietnia br. we Wrocławiu, podczas Rowerowego Forum Metropolitalnego, odbywającego się pod hasłem: Zrównoważona mobilność w ośrodkach miejskich regionu. 

- Ruch rowerowy to nie tylko rekreacja - powiedziała podczas Forum Małgorzata Bartyna-Zielińska z Towarzystwa Urbanistów Polskich. - To także zrównoważona mobilność i alternatywna komunikacja będąca konkurencją wobec konserwatywnego modelu samochodowego, z którym sę borykamy. To zmienia miasta, wymaga zupełnie nowych podejść. Rower zmienia też postawy obywatelskie, zmusza do nowego planowania obszarów miast. Mobilność rowerowa i postrzeganie roweru jako pełnoprawnego środka komunikowania zmienia też modele zarządzania i czyni je bardziej demokratycznymi.

Galeria zdjęć

Polskę Zachodnią oplecie Blue Velo

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!