Szczegóły aktualności:

Razem świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

Krzysztof Kubasiewicz | 100-lecie | 03-05-2018
Razem świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja fot. Krzysztof Kubasiewicz

 – My wszyscy obywatele Rzeczypospolitej jesteśmy zobowiązani do szacunku Konstytucji i praworządności. To Konstytucja jest fundamentem wolnej Polski i demokracji – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas uroczystości w Zielonej Górze. Po oficjalnych obchodach marszałek zaprosiła do radosnego świętowania. Przed Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze wraz z aktorami i mieszkańcami odczytała fragmenty polskiej pierwszej ustawy zasadniczej. 

Uroczystości związane z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zielonej Górze rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, której przewodniczył ks. Biskup Senior Adam Dyczkowski. W homilii nawiązywał do wielu znaczących dla Polski momentów. Ojczyzna, patriotyzm, wolność pojawiały się wielokrotnie. Następnie władze regionu i miasta oraz mieszkańcy w asyście orkiestry, kompanii honorowej i pocztów sztandarowych przeszli na Plac Bohaterów, gdzie złożono kwiaty. 

Podczas uroczystości marszałek Elżbieta Anna Polak mówiła, że Konstytucja to nie tylko zbiór praw i obowiązków, a przede wszystkim wzór odpowiedzialności nas wszystkich za przyszłość naszej Ojczyzny, odpowiedzialność państwa polskiego za decentralizację funkcji społecznych, za wolne sądy, za umacnianie praw i wolności obywateli, za umacnianie samorządu terytorialnego. - 3 maja 1971 roku w samo południe, Sejm Wielki w drodze aklamacji przyjął Konstytucję. Nowoczesną, pierwszą w Europie, drugą na świecie. To był tak ważny dokument w dziejach narodu polskiego, że już trzecie stulecie obchodzimy jego uchwalenie. Dzisiaj obowiązuje w Polsce Konstytucja z 1997 r. przyjęta w wolnym kraju, po transformacji społecznej. Dzisiaj, gdy świętujemy pamięć Konstytucji 3 Maja z 1791 r. my wszyscy obywatele jesteśmy zobowiązani szanować Konstytucję, szanować praworządność, bo nasza Konstytucja jest fundamentem wolnej Polski i demokracji - mówiła marszałek.         

W części oficjalnej udział wzięli: władze miasta, przedstawiciele służb oraz mieszkańcy. Oprawę muzyczną przygotowała orkiestra ZASTAL.         

Wspólne świętowanie odbyło się przed Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze i połączone było z elementami gry plenerowej pt. Ścieżki Konstytucji.

– Konstytucja jest jednym z symboli naszej polskości i tożsamości. Warto przypominać sobie te zapisy, bo mówią o naszych prawach i obowiązkach. Niech tegoroczne święto będzie dla nas wszystkich okazją do manifestowania miłości do ojczyzny i jedności nas wszystkich - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, która również odczytała jedną z przygotowanych części Konstytucji. Plenerowe wydarzenia uświetniły występy aktorów Lubuskiego Teatru. Czytanie Konstytucji miało charakter podróży przez wieki. Uczestnicy zestawili ze sobą dwa kluczowe zapisy: ten, pochodzący z 1791 roku oraz obowiązujący, z 1997 roku. Aktorzy czytali wybrane fragmenty z dwóch Konstytucji, a kluczowe było połączenie elementu gry plenerowej Ścieżki Konstytucji z kolejnymi fragmentami najważniejszej, krajowej Ustawy. Fragmenty dawnej ustawy były dialogizowane z tymi pochodzącymi z najnowszej.

Na wszystkich uczestników wydarzenia czekały patriotyczne upominki. Największą popularnością cieszyły się biało-czerwone kokardy i srebrne orzełki. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły także kieszonkowe wydania aktualnie obowiązującej Konstytucji, które mieszkańcy otrzymywali z rąk marszałek Elżbiety Anny Polak.

 

Galeria zdjęć

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!