Szczegóły aktualności:

Czytanie Konstytucji na Gorzowskim Kwadracie

Małgorzata Tramś-Zielińska | 100-lecie | 04-05-2018

W Gorzowie Wlkp. publiczne Czytanie Konstytucji 3 Maja z 1791 r. odbyło się na Gorzowskim Kwadracie przy ul. Chrobrego. W wydarzeniu uczestniczyli aktorzy gorzowskiego teatru oraz młodzież ze Studia Teatralnego.

Z wykorzystaniem kostiumów historycznych, rekwizytów i udramatyzowanych działań przypomnieli o wartości, znaczeniu i historycznym dziedzictwie Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie tego typu ustawą i  stanowiła swoisty dowód na to, że ówczesna Polska weszła na drogę naprawy ustroju oraz wzmocnienia władzy państwowej. Stąd po dzień dzisiejszy jest dla Polaków symbolem patriotyzmu i troski o losy Ojczyzny. Na koniec uroczystości odśpiewano „Witaj, majowa jutrzenko”.

Wydarzenie odbyło się ramach „Samorządowych Obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości”, których inicjatorką jest marszałek Elżbieta Anna Polak. W Lubuskiem świętowanie rozpoczęło się już w lutym i potrwa niemal do końca roku. – Te wydarzenia, to prawdziwa eksplozja potencjału, nie tylko naszych instytucji – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.  

Zdjęcia: Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Galeria zdjęć

Czytanie Konstytucji na Gorzowskim Kwadracie

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!