Szczegóły aktualności:

Spotkanie na polsko-niemieckim szczycie

Dariusz Nowak | Wydarzenia | 10-05-2018

Przedstawiciele samorządów z obu stron Odry spotkali się 9 maja w Dreźnie podczas Szczytu Politycznego Partnerstwa Odry. Rozmowy dotyczyły zdrowia, kolei, innowacji i polityki spójności. – Rozmawialiśmy m.in. o środkach unijnych po 2020 roku. Chcemy, aby po obecnej perspektywie UE nadal funkcjonowały transgraniczne programy Interreg: Brandenburgia-Polska i Polska-Saksonia - mówi członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak, który uczestniczył w wydarzeniu.

Partnerstwo Odry to inicjatywa realizowana w ramach współpracy polskich i niemieckich regionów. Obejmuje takie dziedziny jak: gospodarka, infrastruktura komunikacyjna i transportowa, nauka oraz turystyka. Podczas ostatniego spotkania sporo uwagi poświęcono projektom kolejowym, które przybliżył Tadeusz Jędrzejczak.

ściągnij MP3Istotnym punktem szczytu były także tematy związane z ochroną zdrowia. Obecnie w ramach programu Interreg w województwie lubuskim realizowanie są dwa projekty. W jednym z nich dotyczącym telemedycyny, uczestniczy szpital w Zielonej Górze. Drugie zadanie realizowane jest przez lecznicę w Gorzowie Wlkp., która wspólnie z placówką w Poczdamie skupia się na zwalczaniu chorób onkologicznych.

- Z satysfakcją mogę powiedzieć, że mamy dobre stosunki z naszymi partnerami: Saksonią i Brandenburgią. Dzięki temu jesteśmy w stanie pozyskiwać większe środki niż kilka lat temu – zapewnia Tadeusz Jędrzejczak.

Podsumowanie politycznego szczytu było także okazją do przyjrzenia się współpracy zagranicznej województwa lubuskiego w 2017 r.O osiągnięciach na tym polu opowiedział Radosław Brodzik, Dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Ostatni rok to intensywne działania w sektorze gospodarki i turystyki. Województwo Lubuskie zrealizowało misje dla przedsiębiorców do: Brukseli, Luksemburgu, Włoch, Niemczech,  USA, Kazachstanu, Korei i regionu partnerskiego naszego regionu Prowincji Hainan w Chinach. Ponadto uczestniczyliśmy w targach Agrokomplex 2018 w Samorządowym Kraju Nitrzańskim (Republika Słowacka).

Warto wspomnieć także o dwustronnej współpracy z francuskim Departamentem le Lot (wizyta Prezydenta), mołdawskim Kiszyniowem (udział w obchodach dnia miasta), Obwodem Homelskim (podpisanie umowy pomiędzy lubuskim i białoruskim parkiem technologicznym). Dodatkowo ścisła współpraca z niemieckimi partnerami sprawiła, że do Muzeum Ziemi Lubuskiej trafił portret Jej Wysokości Cesarzowej Herminy, ofiarowany przez Franza Friedricha  Prinz von Preussena. Następstwem tych działań było także przekazanie szpitalowi w Zielonej Górze specjalistycznego sprzętu.

- W 2017 roku podjęliśmy dwie inicjatywy zagraniczne z Krajem Libereckim oraz Prowincją Autonomiczną Wojwodiny. Ma to zaowocować w tym roku podczas obchodów Święta Województwa Lubuskiego. Chcielibyśmy wtedy podpisać umowy z tymi regionami – tłumaczy Radosław Brodzik.

Działalność województwa lubuskiego w zakresie współpracy zagranicznej da się także przedstawić w konkretnych liczbach. W zeszłym roku w ramach programów Interreg Brandenburgia-Polska i Saksonia Polska zrealizowano ponad 30 projektów za łączą kwotę ponad 36 mln euro.

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!