Szczegóły aktualności:

Krwawe Derby Lubuskie: 1:0 dla Zielonej Góry

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 18-05-2018

Pierwsza runda Krwawych Derbów Lubuskich zakończyła się „zwycięstwem” dawców z Zielonej Góry. Tu do punktu pobrań zgłosiło się  53 śmiałków, a 50 oddało krew. W Gorzowie Wlkp. – zgłosiło się 38 osób, a 34 udało się oddać  krew. – Najważniejszy efekt jednak jest taki, że banki krwi wzbogaciły się o blisko 38 litrów drogocennego płynu, który pozwoli ratować innym zdrowie i życie. I o to nam chodziło! Dawcom gratuluję odwagi i determinacji oraz dziękuję za złote serce! – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Krwawe Derby Lubuskie – zdrowa rywalizacja w obu stolicach to marszałkowska prozdrowotna odpowiedź na najpopularniejszą w regionie rywalizację sportową. Urząd Marszałkowski przy okazji derbów żużlowych organizuje rywalizację w zakresie dawstwa krwi.

Kolejna runda Krwawych Derbów już za dwa tygodnie 4 czerwca.

– Zielona Góra: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ul. Zyty 21,

– Gorzów Wlkp.: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ul. Dekerta 1

W obu miastach w dniu Krwawych Derbów – punkty poboru będą czynne od godz. 7.00 do 16.30.

Będą nagrody dla dawców

Kluby: Stal Gorzów i Falubaz Zielona Góra aktywnie włączyły się do akcji. Żeby wypromować zbiórkę krwi i zachęcić potencjalnych dawców, zarządy klubów przygotowały specjalne nagrody. W Gorzowie na dawców będzie czekać 100 biletów na mecz z GKM MRGARDEN Grudziądz (1 lipca).  Z kolei w Zielonej Górze każdy, kto odda krew, dostanie bilet na mecz z Betard Spartą Wrocław (17 czerwca). Dodatkowo gorzowski klub zaproponował, że wśród osób, które oddadzą krew, rozlosuje 3 podwójne wejściówki do parku maszyn przed meczem z Falubazem. Z kolei Falubaz – jeśli rywalizację na ilość oddanej krwi wygra Zielona Góra – wylosuje wejściówkę dla dwóch osób do Strefy VIP na mecz z Wrocławiem.

Krew ratuje życie

Krwawe Derby Lubuskie to kolejna akcja krwiodawstwa zainicjowana przez marszałek Elżbietę Annę Polak. – Zależy nam na promocji idei transplantacji i dawstwa krwi. A doświadczenie ubiegłych lat nam pokazało, że kibice sportowi świetnie się mobilizują w takich sytuacjach. Chcemy zatem, żeby pobór krwi odbywał się równocześnie w dwóch lubuskich stolicach. Element rywalizacji jest oczywiście symboliczny – tłumaczy marszałek.

Do tej pory w akcjach zorganizowanych przez Urząd Marszałkowski krew oddało blisko 370 osób. Dzięki temu banki krwi zasilone zostały 165 litrami tego drogocennego płynu. Rekord zbiórki padł w lipcu 2017 roku, kiedy dawcy za krew otrzymywali… bilety na żużel. Wówczas swoim darem podzieliło się 51 osób!


Galeria zdjęć

Krwawe Derby Lubuskie

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!