Szczegóły aktualności:

Dwumiasto Słubice i Frankfurt nad Odrą świętowały Dzień Europy

Justyna Milian | Interreg | 11-05-2018

Marszałek Województwa Lubuskiego objęła patronatem Dzień Europy z tegorocznym mottem „Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego”, który rozpoczął się 9 maja w Dwumieście (Słubice i Frankfurcie nad Odrą). Program obejmował 40 wydarzeń, które m.in. poszerzyły uczestnikom wiedzę o Unii Europejskiej oraz zwróciły uwagę na jej przyszłość.

Uroczysta inauguracja połączona z symulacją posiedzenia Parlamentu Europejskiego odbyła się w Logenhaus Europejskiego Uniwersytetu Viadrina. 100 uczniów wystąpiło w roli europosłów z Niemiec i Polski, którzy rozmawiali o przyszłości Unii Europejskiej.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.:

Martin Gorholt – Sekretarz Stanu, pełnomocnik Brandenburgii ds. stosunków międzynarodowych
Prof.Dr Stephan Kudert – Prezydent Europejskiego Uniwersytetu Viadrina
Markus Derling - Burmistrz Frankfurtu ds. rozwoju miejskiego, budownictwa, ochrony środowiska i kultury
Roman Siemiński - zastępca Burmistrza Słubic
Marcin Jabłoński - Starosta powiatu słubickiego
Adriana Sarnecka - Kierownik Biura Współpracy  Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego
Anna Malinowska - Kierownik Oddziału Programów Współpracy Transgranicznej w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim

Program Dnia Europy obejmował szereg wydarzeń dla wszystkich grup wiekowych po obu stronach Odry m.in. taniec, quizy, malowanie twarzy, koło fortuny, gry planszowe, wystawa malarska, konkursy wiedzy, występy chórów, warsztaty interaktywne i plastyczne, forum dyskusyjne, wspólne biesiadowanie, wspólny marsz Nordic Walking oraz wiele innych atrakcji, z którymi można zapoznać się w Programie Dnia Europy. Zorganizowany został Dzień Otwartych Drzwi: w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA, gdzie można było dowiedzieć się o wybranych projektach dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz w Samorządowym Centrum Integracyjnym. Można było wziąć udział w oprowadzaniu po Collegium Polonicum oraz po Muzeum Kleista.

 

Galeria zdjęć

Dzień Europy

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!