Szczegóły aktualności:

Złoże miedzi i srebra

Paweł Tyl | Aktualności | 23-05-2018

23 maja br. pod Lubięcinem rozpoczął się ostatni etap prac dokumentujących złoże miedzi i srebra „Nowa Sól” na obszarze województwa lubuskiego, prowadzonych przez firmę Miedzy Cooper Corporation. W uroczystości udział wziął Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju Województwa Wacław Maciuszonek.

Przygotowywana dokumentacja upoważnia do ubiegania się o koncesję wydobywczą, która z kolei przybliża do budowy nowego kompleksu wydobywczego miedzi i srebra w Polsce.

Od ponad 5 lat firma Miedzi Cooper Corporation realizuje w województwie lubuskim program poszukiwań złóż miedzi. Jest to jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Pierwszy odwiert na terenie województwa lubuskiego rozpoczęto w lutym 2013 roku, na terenie koncesji Mozów 1 (niedaleko Sulechowa). Wykonane przez kolejne dwa lata prace poszukiwawcze pozwoliły na potwierdzenie istnienia mineralizacji miedziowo-srebrowej. Dzięki temu, w 2015 roku firma mogła rozpocząć fazę rozpoznania złoża w Lubięcinie. Na obecnym etapie badań skala udokumentowanych zasobów upoważnia do stwierdzenia, że zostały odkryte trzy nowe złoża miedzi i srebra – dwa w województwie lubuskim i jedno w Wielkopolsce. Od 2013 roku firma Miedzi Copper wykonała na terenie województwa lubuskiego 20 otworów wiertniczych.

Przypomnijmy, samorząd województwa od kilku lat wspiera działania mające na celu poszukiwanie złóż miedzi w regionie oraz ich eksploatację.

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!