Szczegóły aktualności:

VI Lubuski Sejmik Dziecięcy

Małgorzata Tramś-Zielińska | 100-lecie | 04-06-2018

„Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie” to motto VI Lubuskiego Sejmiku Dziecięcego, który odbył się 28 maja br. Wzięło w nim udział 33 radnych ze szkół podstawowych. - Samorząd ma moc sprawczą, bo samorząd to wspólnota mieszańców. Chcemy, żebyście mogli dziś zaprezentować swoje poglądy – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Obrady prowadzili wiceprzewodniczący sejmiku Mirosław Marcinkiewicz oraz Anna Synowiec przewodnicząca Komisji ds. młodzieży i spraw obywatelskich.

- Do samorządu wchodzą ludzie wybierani przez nas - w wolnych, bezpośrednich wyborach, dlatego jest fundamentem demokracji. W samorządzie są nasi reprezentanci, dlatego ważne jest, żeby każde środowisko było reprezentowane – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. I zabrała młodych Lubuszan w wirtualną podróż po regionie. Zobacz prezentację

Marszałek podczas wystąpienia zaprezentowała cele, jakie stawia sobie samorząd województwa. Lubuskie ma być zieloną krainą nowoczesnych technologii. - Zależy nam na nowoczesnych technologiach. Zieloną krainą już jesteśmy, natura nas szczodrze obdarzyła. Chcemy tworzyć nowoczesne, lepiej płatne miejsca pracy. Wskazaliśmy 4 priorytety rozwoju: dostępność transportowa i teleinformatyczna, zrównoważony rozwój, region innowacyjny i konkurencyjny oraz region efektywnie zarządzany - wyjaśniła. Jak podkreślała marszałek wspieramy mikro, małe i średnie firmy, budujemy parki technologiczne, ale również dbamy o infrastrukturę przyrodniczą, ochronę środowiska, ochronę zdrowia, inwestujemy w dziedzictwo kulturowe i pamiętamy o sporcie i turystyce. - Udaje nam się konsekwentnie i z pełną determinacją zmieniać nasz region – dodała.

Młodzi radni otrzymali z rąk radnej województwa Anny Synowiec zaświadczenia o wyborze radnego lubuskiego sejmiku dziecięcego. Wcześniej, podzieleni zostali na 5 klubów, których zadaniem było wypracowanie 10 cech współczesnego patrioty. Z dziećmi pracowali dorośli radni województwa: Anna Synowiec, Klaudiusz Balcerzak, Mirosław Marcinkiewicz oraz Anna Chinalska.

Sejmik odbywa się w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego mottem przewodnim Lubuskiego Sejmiku Dziecięcego są słowa Romana Dmowskiego „Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie”. Czym dla młodego pokolenia jest patriotyzm, jakie mogą być jego przejawy i jakie on niesie za sobą obowiązki, na te i wiele innych pytań szukano dziś odpowiedzi.

Sesja odbyła się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka. Celem sejmiku jest przekazanie uczniom praktycznej wiedzy o funkcjonowaniu samorządu orazprzybliżenie zasad funkcjonowania Samorządu Województwa Lubuskiego. Uczniowie mieli okazję wziąć czynny udział w obradach, wcielając się w rolę radnych województwa lubuskiego. Celem było zwiększenie umiejętności uczniów w zakresie współpracy, negocjacji, argumentowania i podejmowania decyzji, a także przybliżenie sposobów funkcjonowania organu uchwałodawczego samorządu województwa. Młodzi radni zapoznali się z pracą samorządu województwa: jego strukturami i zadaniami.

Młodzi Lubuszanie w roli dziennikarzy

Przed sesją uczniowie odbyli warsztaty dziennikarskie, które poprowadziła dziennikarka pracująca na co dzień dla TVN24 - Katarzyna Majer-Bzowa. Dzieci dowiedziały się na czym polega zbieranie i przetwarzanie informacji dla potrzeb materiału telewizyjnego oraz jak się nagrywa i montuje materiał filmowy dla wiadomości telewizyjnych. Warsztaty odbyły się pod okiem operatora Tomasza Noskowicza. Chętni mogli samemu wystąpić przed kamerą i nagrać materiał. Podczas sesji, 30 uczniów-dziennikarzy przygotowywało pisemnie relacje z obrad Sejmiku. Wszystkie prace pisemne zostaną ocenione przez jury, a najlepsze trzy prace zostaną umieszczone na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego.

Uchwała przyjęta przez VI Lubuski Sejmik Dziecięcy

Szkoły biorące udział w sejmiku


Galeria zdjęć

VI Lubuski Sejmik Dziecięcy

Zdjęcia: Małgorzata Tramś-Zielińska
Zdjęcia: Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!