Szczegóły aktualności:

Stefania będzie promowała Lubuskie

Marzena Toczek | Wydarzenia | 07-06-2018

W maju 2016 roku na budowanym na wysokości Gorzowa, odcinku drogi S3 znaleziono zachowany niemal w całości szkielet nosorożca sprzed 125 tys. lat. Dzięki podpisanemu dziś porozumieniu pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim, miastem Gorzów oraz samorządem województwa, Stefania ma szansę stać się atrakcją regionu. - Ten nosorożec to może być marka, prawdziwy produkt turystyczny stąd – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Podpisane porozumienie dotyczy współpracy pomiędzy trzema stronami w zakresie wszechstronnej promocji i prezentacji wyników badań oraz wiedzy o historii odkryć paleontologicznych na Ziemi Gorzowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem odkrycia szkieletu nosorożca. Współpraca polegać będzie na przygotowaniu koncepcji centrum naukowo-dydaktycznego pod nazwą „Park Kenozoiczny”, prezentującego historię odkryć paleontologicznych i archeologicznych, promocję miasta i regionu oraz tworzenie nowych produktów turystycznych.  Porozumienie podpisali:

- Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego

- prof. Iwona Bartoszewicz - Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Wrocławskiego

- Jacek Wójcicki – Prezydent Miasta Gorzów Wlkp.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały efekty prac badawczych nad znalezionym kośćcem nosorożca. Prowadzone są one na Uniwersytecie Wrocławskim, a ich głównodowodzącym jest prof. Krzysztof Stefaniak. -Ten nosorożec ma misję do wykonania i to misją jest łączenie. Dlatego też został odnaleziony na S3. Poza tym, Stefania ma 125 tys. lat i przez ten czas patrzy przychylnie i na województwo lubuskie i na województwo dolnośląskie. Ona łączy nie tylko terytorialnie, ona łączy także siły tych, którzy chcą zapytać co się tutaj działo kiedy nas nie było – mówiła prof. Bartoszewicz.

Lubuskie oczywiście liczy na to, że Stefania powróci do siebie – do Gorzowa, do Lubuskiego. - Nie każdy ma takiego nosorożca. Paleontologia jest bardzo trudną dziedziną, ale nie tutaj w Gorzowie. Mamy nie tylko wspaniałych poszukiwaczy i odkrywców, ale też wspaniałe skarby i trzeba naprawdę to wykorzystać. Trzeba stworzyć miejsce, gdzie nosorożec będzie wyeksponowany godnie. Wtedy wszyscy będą do Gorzowa przyjeżdżać, żeby zobaczyć Stefanię – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. Podobnego zdania jest prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. - To, że Stefania tutaj spoczęła to znaczy, że była patriotką. To znaczy, że tutaj w Gorzowie, w województwie lubuskim było jej po prostu dobrze – komentuje.

Galeria zdjęć

Gorzowska Stefania

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!