Szczegóły aktualności:

ŚWL 2018 - Łączy nas Lubuskie (wideo)

Łukasz Chybiński | Wydarzenia | 08-06-2018

- Sięgamy kosmosu i jesteśmy najbardziej aktywni fizycznie w Polsce, stąd pomysł na tegoroczne Święto Województwa Lubuskiego w takiej odsłonie – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak prezentując plakat promujący wydarzenie. – Szykujemy prawdziwy wyścig kolarski, festiwal podróżników dla ludzi z pasją, a sceptykom udowodnimy że Lubuskie, to kraina nowoczesnych technologii – dodała marszałek. ŚWL odbędzie się 23 czerwca.  

Materiał filmowy

Święto województwa Lubuskiego w tym roku pod hasłem „Łączy nas Lubuskie”, odbędzie się w Gorzowie i Zielonej Górze. Lubuskie stolice połączy wyścig kolarski, blisko 200 kolarzy stanie do rywalizacji. Do pokonania będą mieli ponad 100 km. – To symboliczna trasa. 100 km na stulecie wolnej Polski - Łączymy północ i południe. Już trwają zapisy do tego wyścigu, uruchomiliśmy też specjalną stronę internetową, dzięki której można zgłosić swój udział– zachęcała marszałek.

Marszałek Elżbieta Anna Polak

ściągnij MP3– Ten dystans pokona z pewnością każdy, kto w miarę regularnie jeździ na rowerze. Jeżeli ktoś jest w stanie jechać na rowerze dwie godziny,  to ze spokojem w peletonie poradzi sobie z tym wyścigiem – tak do udziału w wydarzaniu zachęcał Michał Paluta - kolarz CCC Polkowice, który zajął 8.miejsce w mistrzostwach świata w Bergen. I dodał: - W grupie jedzie się łatwiej, do tego dochodzi jeszcze rywalizacja,  czyli odrobina adrenaliny. Warto wystartować i spróbować swoich sił – zaznaczył. Meta wyścigu przewidziana jest w Parku Naukowo Technologicznym w Nowym Kisielinie. Stamtąd kolarze w asyście policji przejadą do Zielonej Góry, konkretnie na Plac Bohaterów gdzie odbędzie się Festiwal Rowerowy, tam dla cyklistów przygotowano wiele atrakcji. Co bardzo ważne rowerzyści z Zielonej Góry i okolic, także mogą wziąć udział w tzw. Rowerowej Masie Krytycznej, wystarczy około godziny 14 przyjechać rowerem do Nowego Kisielina i dołączyć do grupy kolarzy. 

Kolejną sportową odsłoną ŚWL będzie maraton na rowerach stacjonarnych. Wydarzenie odbędzie się w Nowym Kisielinie, dla chętnych przygotowano 30 miejsc. Szykuje się wspólne pedałowanie, które ma potrwać aż trzy godziny. - Klub Funfit II organizuje maraton w godz. 13-16. Będą tam nasi instruktorzy. Jeszcze macie trochę czasu żeby zbudować formę i do nas dołączyć – zachęcała Alicja Marczak – instruktorka i  propagatorka zdrowego stylu życia.

ŚWL to także spotkania z ciekawymi ludźmi. W tym roku na zielonogórskiej starówce, przy ratuszu będzie można wziąć udział w Festiwalu Podróżników - Święto województwa jest nie tylko wspaniałą okazją do tego aby pokazać, to co już osiągnęliśmy, ale również zaprezentować plany na przyszłość, która ma być przewidywalna. Dlatego oprócz sportowych akcentów, wspólnie z naszymi przyjaciółmi National Geographic ponownie przygotowaliśmy Festiwal  Podróżników. W tym roku spotkamy się z pasjonatami, podróżnikami i marzycielami, bo my w Lubuskim spełniamy marzenia - zaznaczyła Elżbieta Anna Polak.

Podczas Święta Województwa Lubuskiego nie zabraknie też kosmicznych  i nowoczesnych technologii, wszystko za sprawą studentów z koła naukowego medycyny kosmicznej UZ.  – W Nowym Kisielinie działa Instytut Nowoczesnych Technologii w obszarze medycyny, a dodatkowo budujemy Park Technologii Kosmicznych współfinansowany ze środków RPO-Lubuskie 2020. Mamy już harmonogram realizacji i  podpisane porozumienie z Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie oraz Uniwersytetem Zielonogórskim. Mamy przygotowany montaż finansowy, więc jest to realne działanie – podkreśliła marszałek regionu.

Marszałek Elżbieta Anna Polak

ściągnij MP3Na Festiwalu Nauki zobaczymy roboty, drony i najnowsze wynalazki, będą też badania profilaktyczne, oraz niespodzianki. Studenci UZ pozwolą uczestnikom festiwalu przekonać się co czują astronauci w przestrzeni kosmicznej oraz posłuchać dźwięków kosmosu. – Będzie można przeprowadzić analizę masy ciała, oczywiście zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze, a w tych czynnościach pomogą nam studenci kierunku lekarskiego – znaczył Jakub Szczepański - członek Koła Naukowego Medycyny Kosmicznej UZ.

Święto Województwa Lubuskiego, to oczywiście koncerty gwiazd w tym roku zagrają: Urszula Dudziak, Poparzeni Kawą Trzy oraz Las Melinas. – Zawsze staramy się pokazać naszych artystów regionalnych. W Gorzowie zagra Las Melinas, czyli muzyka ska, niesłychanie dynamiczna, przy której nie można stać spokojnie, trzeba tańczyć. W Zielonej Górze posłuchamy Urszuli Dudziak z orkiestrą filharmonii oraz ze swoim zespołem – to będzie wysoka kultura. Na scenie przy Ratuszu zagrają wystąpią też Poparzeni Kawą Trzy, wiec będzie słychać, że trzymamy poziom – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polaka zapraszając na koncerty.

Jednym z punktów ŚWL będzie Piknik Zdrowia w Gorzowie Wlkp., na którym porozmawiamy o zdrowiu z lekarzami i dietetykami. Przypomnijmy, że w województwie lubuskiem unijne wsparcie otrzymało aż 5 podmiotów leczniczych. Ze środków unijnych współfinansowana jest m.in. radioterapia w Gorzowie Wlkp. i budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Jeśli szukasz informacji związanych z naborami w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 wejdź na stronę: http://rpo.lubuskie.pl/zobacz-ogloszenia-i-wyniki-naborow-wnioskow

Galeria zdjęć

Święto Województwa Lubuskiego - Łączy nas Lubuskie

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Dofinansowano ze środków UE

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!