Szczegóły aktualności:

Lubuscy przedsiębiorcy w Bukareszcie i Kluż-Napoka

Dariusz Nowak | Wydarzenia | 11-06-2018

Dziś (11.06) rozpoczęła się kolejna misja gospodarcza organizowana przez Urząd Marszałkowski. Tym razem kierunkiem wyjazdu jest Rumunia. Lubuscy przedsiębiorcy spotkają się z przedsiębiorcami z Bukaresztu i Klużu-Napoka. 

W wyjeździe bierze udział radny województwa Tadeusz Pająk. Organizację misji wspiera radca-minister Arkadiusz Michoński i Ambasada RP w Rumunii. W Bukareszcie lubuskie firmy odwiedzą siedziby rumuńskich izb gospodarczych i parków technologicznych.

W Klużu-Napoce delegacja spotka się z przedstawicielami miasta. Tematem rozmów będzie przede wszystkim ekologiczny transport publiczny. W zeszłym roku władze miasta zakupiły nowoczesny tabor elektrycznych autobusów polskiej marki Solaris, a do 2025 roku chcą wymienić wszystkie tabory na ekologiczne. W Klużu-Napoce podpisano umowę o współpracy regionalnej pomiędzy Pracodawcami RP, Węgierskim Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców (VOSZ), Krajowym Związkiem Pracodawców Rumuńskich (UNPR) oraz Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Słowacji (EAS).

Porozumienie otwiera drogę do sprawniejszej wymiany handlowej pomiędzy krajami. Celem umowy jest zapewnienie skutecznej współpracy, która ma się przełożyć na rozwój stosunków między czterema organizacjami pracodawców, promowanie więzi handlowych i biznesowych, współpracę transgraniczną oraz współpracę na forum międzynarodowym.

Z województwa lubuskiego do Rumunii eksportuje ponad 60 firm. Są to głównie takie produkty jak maszyny i urządzenia elektryczne, artykuły spożywcze oraz wyroby z drewna - meble, płyty, papier i tektura. Według danych statystycznych Narodowego Instytutu Statystyki w poprzednim roku wartość wzajemnych obrotów towarowych między krajami wynosiła 5 117,8 mln EUR.

Tak samo jak w 2015 r. Polska znajdowała się na 9 miejscu wśród krajów, do których Rumunia eksportowała najwięcej, a jednocześnie eksport ten wzrósł o 13,1% w porównaniu z rokiem poprzednim i stanowił 2,9% udziału w rumuńskim eksporcie ogółem. Jeśli chodzi o import Polska znalazła się na miejscu 5 wśród największych dostawców towarów na rynek rumuński odnotowując 13,7 % wzrostu importu w porównaniu z rokiem poprzednim i jednocześnie osiągając 5,1% udziału w całym imporcie rumuńskim.

W misji bierze udział 10 firm:

1. Iglotechnik Sp. z o.o.,

2. Stahl-Mont Sp. z o.o.,

3. Profit Projekt Piotr Pruchniak,

4. POLMAR,

5. METAL-GUM Sp. z o.o.,

6. A&S Sp. z o.o.,

7. Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji AMPERTECH,

8. eMoove,

9. PRODWODROL-SULECHÓW Sp. z o.o.,

10. ALPODACH PLUS KURAŁOWICZ Sp.j.

Galeria zdjęć

Misja gospodarcza do Rumunii

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!